SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 19 zář 2018 23:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Podnože
PříspěvekNapsal: 20 úno 2018 14:35 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím všechny.
Před loni jsem na zkoušku vysel pár semen Bigaradie standart, spolu s ní i pomela, pak pomeranče apod. Prakticky všechny Bigaradie mi do tohoto roku vyrostly v opravdu pěkné podnože. Ostatní druhy mi více-méně zašly nebo to ještě zkomírá (půjde to z domu). Letos jsem si na Bigaradie narouboval citrony. Také jsem rouboval na PT a C.Sw. Všechny podnože jsem měl původně v chladu do 5°C. Pokud tedy mohu srovnat a zatím to tak vypadá,že mi nejdříve raší roub na asi 3 leté podnoži C.Sw., pak se chytly rouby na všech Bigaradiích, pak opět C.Sw. a u PT zatím čekám. Z loňského roubování jsem byl u PT docela zklamán (chytly se pouze 2, a to Curafora a USA 119, žádná mandarinka nebo pomeranč). Možná to u PT dělám špatně, nechávám je hodně narašit a pak je roubuji. Překvapila mne však Bigaradie. U ní jsem to nečekal. Na staré Bigardii mám dva plody, tak počkám do léta až dozrají a zase si jich 5 naseji.

PříspěvekNapsal: 20 úno 2018 15:08 
Čestný člen
Čestný člen

Hodně záleží na zimování u PT.Mé PT jsou od cca října v zimě a veget.klidu,přes zimu většinou i v mrazech.Když je začátkem března vytáhnu a za 7-10 dní se probouzejí a vyvíjí pořádnou růstovou aktivitu.Pak stačí naroubovat.

PříspěvekNapsal: 20 úno 2018 19:04 
Čestný člen
Čestný člen

Ahoj Martine,
já je (PT) měl v nevytápěném skleníku, pak jsem je vyndal a dal je nad teplý radiátor do igelitu, abych je urychlil jako v Adavu (mají tam teplo a vlhko), ony vypučely na délku cca. 7 až 10 cm (větvě). Pak jsem je asi před deseti až patnácti dny narouboval. Ale jak jsi někde dříve uvedl, ony ty PT prostě pomaleji rostou. Jeden roub mi rovnou zašel, takže jsem ji musel přerouboval. Ale mne překvapily ty Bigošky, já jim vůbec nevěřil a ony se chytly hned. Ale hlavně to ženou do roubu. Vím že jsou citlivé na nějakou tris..., ale uvidíme. Nevěřil jsem jim hlavně z důvodu že má klasický citrusové listy (pomeranče a pod.) a já se nějak sžil s těmi trojlaločnatými (nevím jestli je to tak správně - prostě C.Sw, Citránže a PT).

PříspěvekNapsal: 20 úno 2018 22:26 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ja u PT štepím hneď keď vidím, že začína pučať a vyháňať. Nečakám kým sa poriadne rozrastie a ide mi to, pekne to zrastie a rýchlo sa chytí. Pri jarnom množení mám stále úspešnosť okolo 90% pri PT a u iných podnoží tiež. Ja PT a iné podpníky ale rozbieham pri teplotách okolo 16-18°C a po naštepení sú v prostredí s 20-23°C. Vždy sa mi ukazovalo, že je lepšie štepiť na začiatku prúdenia miazgy, ako na konci alebo uprostred, lebo vtedy bola aktivita skvelá.

PříspěvekNapsal: 22 úno 2018 21:42 
Čestný člen
Čestný člen

Ano,tady je ten zakopaný pes..
Jakmile se začínají probouzet a nalévat pupeny-začátek rašení roubovat.To je nejlepší čas.Když už jsou nové větvičky,to už je pozdě.
Když se některý PT nechytl a rouboval jsem ho podruhé třeba za měsíc,bylo to úplně o něčem jiném.Chytlo se to,ale růst byl slabý.
Podobně jako Pepo probouzení mám při teplotách +15+20 st,po naroubování nad +20 st

PříspěvekNapsal: 27 srp 2018 23:38 
Nový člen
Nový člen

Zdravim vsetkych pestovatelov,

chcem sa opytat ci ma niekto skusenost so vzdusnym potapanim trifoliaty? Totiz mam na zahrade vysadenych niekolko mladych semenacov PT, na ktore by som chcel na jar ockovat citrusy (cca vo vyske 40 cm). Avsak viacere rastliny su vysoke aj 150 cm a rad by som vedel ci by bolo mozne nad miestom ockovania (po ujati ociek) takuto rastlinu vzdusne potopit, kedze by som nerad celu vrchnu cast rastlinky iba odstrihol a vyhodil. Ak by to bolo mozne, takymto sposobom by som vedel mat z jednej podnoze aj 2-3.

Dakujem za odpoved

PříspěvekNapsal: 28 srp 2018 19:13 
Čestný člen
Čestný člen

Osobně co ustřihnu, tak se snažím klasicky zařízkovat i trifošku. Úspěšnost je jak kdy.

Když máš tak velké trifošky v zemi, tak bych ještě teď rozřízl plastový květináč nebo 2l petku a cca 50-60 cm nad zemí bych udělal do kmínku zářezy pro kořenění. Osadit a připevnit květináč a zasypat zeminou. Klasicky zalévat a čekat až zakoření, potom odříznout i s květníkem. Pro jistotu bych vedle zatloukl nějaký kůl a vše k němu přivázal, aby to vítr nezlomil.

PříspěvekNapsal: 28 srp 2018 22:17 
Nový člen
Nový člen

Dakujem za odpoved. A nie je uz neskoro na vzdusne potapanie? Kedze jesen je uz za dverami a neviem ci to stihne zakorenit kym pride zima a mrazy.

PříspěvekNapsal: 29 srp 2018 05:54 
Čestný člen
Čestný člen

To nevadí, stejně musí prokořenit celý květník, aby nová rostlina byla životaschopná, někdy to trvá celou sezonu.

Slabší větvičky můžeš zkusit nařízkovat.

PříspěvekNapsal: 12 zář 2018 15:58 
Čestný člen
Čestný člen

Ahoj.
Jukni do "Nabízím". Mám tam nabídku citrusů a podnoží, za odvoz.
Jirka

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina