SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 24 dub 2019 16:04

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: KOFFEA ARABICA
PříspěvekNapsal: 28 pro 2016 21:46 
Čestný člen
Čestný člen

Pro mne jsou kávovníky na okraji zájmu (jen tak pro zajímavost,zvědavost)zda-li jednou bude vlastní kafe ;)
Díval jsem se na mé stromky a ty tmavší větvičky mám také,jen ne tak výrazné proti těm zeleným,jak jsou na fotkách.
Jinak o kávovníku jsem si něco přečetl,dlouho chcípaly a nešly,stále hnědé usycahající,kroutící se listy.Přesazování,menší zálivka apod.ale kdepak.
Od té doby co kávovníky stojí ve vodě jako vrba,tak prosperují.Tak nevím,nikde jsem se tady nedočetl,že kávovník je bahenní rostlina (pá)

PříspěvekNapsal: 29 pro 2016 14:14 
Čestný člen
Čestný člen

Lemone, to je tedy dobré, a jinde se zas doporučuje zalévat, až když zvadnou listy... :lol: :lol: :lol:
A to je to kouzlo pěstování rostlin (děkuji)

PříspěvekNapsal: 31 pro 2016 11:50 
Čestný člen
Čestný člen

Kávovníky pěstuji delší dobu se střídavým úspěchem. Zalévám až je zemina hodně obeschlá. Ve skleníku je mám na západní straně mírně přistíněné. Sázím do zahradnického substrátu Klassman nebo Florabela a rostou dobře. Výborný článek je tady od pana Urbánka. Asi ve zpravodaji. Co je důkležité: na rostliny málokdy stříkám vodu. Proti chorobám a škůdcům dělám postřik v jednom skleníku pesticidy a ve druhém jednou za měsíc hypermangan a mýdlo. Nemíchám. Zatím po půl roce nevidím rozdíl kromě peněženky.

S přáním pěkného dne: Jirka Trávníček

PříspěvekNapsal: 13 čer 2017 19:58 
Čestný člen
Čestný člen

Pěstujete někdo robustu?

Je nějaký rozdíl v pěstování?
Už Vám případně někomu plodila? 8-)

PříspěvekNapsal: 15 čer 2017 15:21 
Čestný člen
Čestný člen

Lemon píše:
Pro mne jsou kávovníky na okraji zájmu (jen tak pro zajímavost,zvědavost)zda-li jednou bude vlastní kafe ;)
Díval jsem se na mé stromky a ty tmavší větvičky mám také,jen ne tak výrazné proti těm zeleným,jak jsou na fotkách.
Jinak o kávovníku jsem si něco přečetl,dlouho chcípaly a nešly,stále hnědé usycahající,kroutící se listy.Přesazování,menší zálivka apod.ale kdepak.
Od té doby co kávovníky stojí ve vodě jako vrba,tak prosperují.Tak nevím,nikde jsem se tady nedočetl,že kávovník je bahenní rostlina (pá)

S tou bahenní rostlinou je to tedy dobré (val) . Tak to fakt už nevím, jak na kávovník (wow) . Obecně u hrnkových rostlin se snažím zalévat až hlína proschne, ať je to citroník nebo kávovník nebo ficus benjamina. Přemokřování u mne spíš končí po kratším či delším čase. Tak u toho i zůstanu. Můj kávovník se po letošních tradičních i netradičních zimních problémech zase dostává do kondice. Doufám ale, že alespoň ještě letos nebudu muset řešit problém s výškou rostliny. Naštěstí Nana tak nevalí.

PříspěvekNapsal: 06 říj 2017 20:01 
Čestný člen
Čestný člen

Zatím mám kávovník nana a malou rostlinku robusty, a pokukuju po žlutoplodém kávovníku, ale odrazuje mě vzhled vzrostlých rostlin kávovníků - řídké větve, a celkově takové vysoké koště. Dá se kávovník nějak tvarovat střihem, zahustit a udržet v kompaktnější podobě?
A to ideálně tak aby i zaplodil?

Nebo nesnáší řez?
Nebo řez snese ale pak se můžeme rozloučit s plody?

PříspěvekNapsal: 06 říj 2017 21:19 
Nový člen
Nový člen

Podle mých zkušeností se dá vzrostlá rostlina zakrátit a v pohodě obroste. Takto jsem to dělal s jednou rostlinou až na kmen a u druhé jsem nechal i nějaké větve. Je to lepší, když má více růstových vrcholů. Moje rostlina jich ted má asi 5. Takto mi nevznikne holá a nevzhledná rostlina :)

PříspěvekNapsal: 07 říj 2017 07:50 
Čestný člen
Čestný člen

Díky Honzo, to jsi mně potěšil. A plodí Ti? :-)

PříspěvekNapsal: 07 říj 2017 20:59 
Nový člen
Nový člen

Ta 4-5 let stará měla poprvé plody, ale holé větve. Ustřihl jsem vrchol a obrůstá po celém kmínku :) Dříve jsme měli z asi 15 let staré rostliny plodů dost, byla krásně hustá a vůbec holá. Do budoucna už nebude řez tak radikální, protože bude mít hezky hustou korunu. Ted mám: coffea arabica (žlutoplodá, červenoplodá, nana), canephora, liberica ;) Žlutoplodé mám navíc malinké rostlinky. Jinak jsme si z té rostliny nechali kávu upražit u známého a bylo to tak na 6 porcí, chut horší než z obchodu :D

PříspěvekNapsal: 08 říj 2017 21:17 
Čestný člen
Čestný člen

Honza123 píše:
Jinak jsme si z té rostliny nechali kávu upražit u známého a bylo to tak na 6 porcí, chut horší než z obchodu :D

Tak to je zklamání předem,něž něco vyrostlo...já čekal,že to bude úplně něco extra než kupované,třeba jako u citronů ;)

PříspěvekNapsal: 08 říj 2017 21:25 
Nový člen
Nový člen

Já kávu nepiju, tak to neumím posoudit, ale tátovi moc nechutnala :D Třeba to ale může může mít každej jinak. U citrusů to je ale mnohem lepší

PříspěvekNapsal: 09 říj 2017 19:07 
Čestný člen
Čestný člen

Já bohužel taky už slyšela že "domácí" káva není žádná špička, holt tu nemáte ty podmínky jako tam kde ji pěstují na plantážích :-)

Ale to mi nevadí, vlastní výpěstek se prostě počítá a jistě to zvedne chuťovej zážitek o několik levelů :-)

Jinak já bych to asi ani pražit nezkoušela, spíš na zeleno, a těším se až ochutnám cascaru.

PříspěvekNapsal: 09 říj 2017 20:01 
Čestný člen
Čestný člen

Ale to mi nevadí, vlastní výpěstek se prostě počítá a jistě to zvedne chuťovej zážitek o několik levelů :-)

Doufám, že máš stále na mysli kávu :lol: 8-)

PříspěvekNapsal: 09 říj 2017 21:34 
Nový člen
Nový člen

Před lety jsem zkoušel arabiku doma v obýváku. Koupil jsem malou rostlinku cca 20 cm. Substrát ze záhonu s trochou rašeliny. Okna na jih. Za 3 roky byla u stropu. Do té doby rostla pravidelně - vypadala jako umělá. Pak jsem jí uřízl vrchol a už to nebylo ono. Nakonec jsem jí daroval, protože už byla moc velká. Plodila hodně a káva byla výborná. Zpracování nám poradila jedna holka z Kuby, jak to dělají doma. Červené plody vyloupat, usušit, odrolit košilky a pražit na vymaštěné pánvi do tmava.

PříspěvekNapsal: 10 říj 2017 09:04 
Čestný člen
Čestný člen

Karle, vůbec teda nevím co Tě napadá :lol:

Pavle, takové škody. Jak jí popisuješ tak aspoň na vánočí stromek by se ta rostlina určitě hodila :D

Jinak mně to bohužel zas tak moc extra neroste, i na to že je to nana. A ta robusta je sice koupená nedávno ale taky nic moc...

Mám je v substrátu pro citrusy, tak nevím co dělám špatně.

PříspěvekNapsal: 12 říj 2017 17:16 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Marti mě to taky moc neroste. To jich mám několik a na několika místech a nikde to nejede :-D :-D furt se říká zpívat zpívat a tak zpívám, možná že když přestanu (mám) :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 12 říj 2017 22:04 
Nový člen
Nový člen

Chce to hodně světla. Já měl arabiku u balkonového okna na jih bez záclony. Stála na roštu, kde bylo topení. Třetí rok vyrostla z 1metru na 2 metry a pak začala hodně plodit. Za každým listem 1-3 plody. A jak jsem již výše psal, káva byla výborná, což ocenili i přátelé, kteří ji ochutnali.

PříspěvekNapsal: 14 říj 2017 19:23 
Čestný člen
Čestný člen

No Pavle ráda slyším že kávovník snese i takovéhle drsnější zacházení - tím myslím to sálavé teplo z topení zespodu. To je můj strašák nadcházející zimy, protože budu první zimu trávit se starém baráku kde je pod parapety topení které sálá hrozně...
Bohužel ale jsou tu i původní dřevěné dvojokenice, takže od oken táhne a skla jsou studená... "ideální" podmínky pro kytky na parapetu, zespodu to smaží, seshota fouká severák...

PříspěvekNapsal: 15 říj 2017 09:46 
Administrátor
Administrátor

Kávovník mám v severni mistnosti, je opet u stropu, zarezáván asi po 5x :-)
Prime slunce mu skodí, svetlo nevadí, ale nevadi ani nedostatek svetla, jen pomalu roste. Dle pudy i zálivka, já ho temer nezalévám... :-)

PříspěvekNapsal: 25 led 2019 12:13 
Nový člen
Nový člen

Zdravím, mám no spíš měl jsem 4 kavovniky (jeden opět uhynul na kořenovou hnilobu). Jeden menší jsem nechal venku letos pod broskví v polostínu a valil jak vzteklej. Menší internodia a krásně lesklé listy (to pro ty co si myslí že nemužou být v lete venku, apropo na plantážích taky nejsou ve stínu :) ) což se opět změnilo po přechodu domů. Doma mám stále potíž s hnilobou kořenů, a ať je dám do jakehokoliv substratu (rašelina v obchodech stoji za kulové).. Známá ( studuje subtropické zemědělství v Praze :D ) mě poradila, že třeba u čajovníku se hniloba dá potlačit hliníkem ( hnojivem s vyšším obsahem hliníku - třeba na hortenzie ) tak to na jedné rostlině vyzkouším .. krom výměny substrátu ( asi musím přes net koupit neco pořádného) máte nejaké zkušenosti z bojem proti hnilobě ? Jinak zalévám jen deštovkou i v zimě a nepřelévám .. A ano setkal jsem se s oběma způsoby pěstování - jak čekat až to vyschne, tak i přelévat, a šlapaly obě dvě metody :) Používám spíš tu první ..

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina