SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 09 črc 2020 00:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Daoxian Wild
PříspěvekNapsal: 08 kvě 2020 18:50 
Nový člen
Nový člen

Minulý rok jsem v Adavu pořídil tuto odrůdu, měl jsem docela štěstí zřejmě na starší roubovanec, takže přišla větší rostlina, která pěkně přirůstala, naroubovaná je na citrumelu. Letos nasadila zhruba 30 květů, které mají dostatek pylu, tyčinky jsou téměř ve stejné výšce jako pestík nebo jen minimálně pod ním.
Vyzkoušel jsem opylování květů mým Flying Dragonem, který kvetl ve stejnou dobu, takže pokud se udrží plody, uvidím jestli bude vytvářet křížence nebo jen své klony.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Pořídil jsem ji hlavně protože se jedná o původní divoký typ mandaríny, který roste v lesích střední Číny a ze kterých lidé postupně selektovali domestikované odrůdy mandarin. Samozřejmě jsem zvědavý na chuť, nechutnal už někdo? Počítám z kyselejší chutí, ale snad to bude poživatelné ;)

Předmět příspěvku: Re: Daoxian Wild
PříspěvekNapsal: 13 kvě 2020 21:47 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Plody nejsou vůbec špatné chuti, jen jsou malé a dozrávají až další sezónu, což může být pro někoho nevýhoda. Už je to delší dobu, co jsem je chutnal, a jestli si je dobře pamatuju, mají zajímavou kořenitou chuť. Měla by to být hodně odolná mandarina,ale už mi nezbylo místo na zkoušení venku se zimním krytem. Loni ani letos mi ale nechce kvést, takže na další plody si počkám minimálně do 2022 :( zato ale konečně roste, možná ji přiroubuju k něčemu ven pod kryt.

PříspěvekNapsal: 14 kvě 2020 10:59 
Nový člen
Nový člen

Tak s tím pozdním dozráváním jsi mě nepotěšil, měl jsem za to, že když má tak malé plody mohly by dozrát brzy, bohužel informací je málo a často nezbývá než kupovat "zajíce v pytli" No uvidím, jinak pokud plody dozrávají takhle pozdě asi to nemá venku v krytu moc smysl, protože v prosinci by nejspíš zmrzly... navíc venku ve studené zemi vykvete zřejmě ještě později a zrání se tak ještě prodlouží?
Na francouzském fóru uvádí odolnost kolem -10°C na poncirusu, možná by tak bylo lepší pod krytem zkoušet ranou unshiovku s podobnou odolností...

PříspěvekNapsal: 14 kvě 2020 14:01 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Já bych flintu do žita neházel. Ono to vypadá, že minimálně u některých citrusů (třeba kumkvaty), malé plůdky přezimují na rostlině, vydrží poměrně velké mrazy bez poškození, a na jaře pokračují v růstu a dozrají. Zatím to nemám úplně vychytané, u některých citrusů jsem to začal praktikovat, ale mám za sebou zatím jen dvě zimy, navíc docela mírné a to je na hodnocení málo. Vypadá to ale nadějně. Tím, že vykvetou později, nestihnou do zimy ty plůdky vyrůst moc a pak více v zimě vydrží. Nevím, jestli se to takto dá obecně říct o všech citrusech, ale u některých to tak funguje. Zkoušel jsem i ranné unshiovky, ale pozdě kvetly, plody narostly velké, dozrát nestihly a v zimě zmrzly.

PříspěvekNapsal: 15 kvě 2020 17:14 
Nový člen
Nový člen

Zajímavé zkušenosti, kdybys měl někdy čas stálo by za to rozepsat je podrobněji, mně minulý rok promrzl v prosinci skleník na -3°C a na Kumkvátu Nagami byly různě velké plody, některé nejmenší změkly a odpadly, ale ty střední a větší jsou ještě stále na rostlině a normálně dozrály. Je tak možné, že v určité velikosti mohou plody přestát i silnější mráz.

PříspěvekNapsal: 18 kvě 2020 20:59 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

mrkni tady:

viewtopic.php?f=77&t=477&start=20

hlavně diskuze kolem 1.1.2014 - tam jsme mrazuvzdornost plůdků řešili, inspirativní fotky od Zdeňka jsou pak na předchozí stránce.

Letošní zimu jsem měl pod krytem mandarinku deliciosu Paterno, rostlina dostala -5°C, běžně pak -3°C. Plůdky ve velikosti od 1 do 1,5cm zoranžověly, jíst se nedaly, některé opadaly (nutno říct, že rostlina nebyla úplně v kondici) a ty co neopadaly, ty zezelenaly před několika týdny a teď pokračují v růstu. Počítám, že jakmile bude rostlina v kondici, tak propad plůdků v zimě nebude takový. Zkouším tam i obovatu a pravděpodobnou meiwu od Rafaela Colliciho (viz. ten odkaz výše). Letos tam jsou třetí sezónu v zemi, tak doufám, že už se předvedou v plné kráse. Momentálně nasazují na první kvetení, což se zatím tak brzo nikdy nestalo. Poupat tam sice moc není, ale ony to v létě doženou. Před měsícem jsem k nim přihodil ještě clementinku Rubino, desetiletou rostlinu, má teď loňské plůdky okolo 1cm, do srpna, kdy obvykle v mých podmínkách dozrává, dorostou tak do 5-6cm. Rostlina letos opět nasadila tisíce poupat, až to pokvete, bude to paráda. Snad je všechny nezhodí, potom, co zjistí, že opustila stísněný květináč a je v zemi. Jinak plody obou výše zmíněných mandarinek jsou vynikající a řekl bych, že jedny vůbec z nejlepších, co pěstuju. Jen to trvá přes rok, než dozrají. Ale výsledek stojí za to. Unshiovky jsou, byť sebelepší, jsou hodně vzadu za nimi. Když se ale rozplodí, tak to nevadí, na jaře vykvetou, v létě dozraje loňská násada, a tak pořád dokola. Dokonce na Rubinu mám ještě poslední plod z kvetení 2018. Plody z kveteni 2018 jsme obírali postupně od loňského srpna doteď a pořád měly neskutečnou chuť a plno šťávy. Za těch 10 měsícu, co jsou zralé na stromku, neztratily vůbec na kvalitě. Akorát letošní rok (2019-2020) něměly rubínovou pigmentaci, zatímco rok před tím se vybarvila slupka. Asi to bude rok od roku různé.
Vidím, že jsem se rozepsal více a odbočil od tématu - o daoxianu ani zmínka. Tak to napravím, myslím, že daoxian by se mohl dát pěstovat stejně a že plůdky by mohly nějaký ten mrazík vydržet a na jaře pak pokračovat v růstu a dozrát. Tam mám akorát problém, že mi nekvete každý rok, nevím, jestli to je mými podmínkami a nebo je střídavý v plodnosti.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina