SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 16 črc 2019 19:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ŠPIRLICE
PříspěvekNapsal: 03 čer 2017 15:09 
Nový člen
Nový člen

jaké máte zkušenosti s těmito rostlinami celoročně venku? pěstuji zatím dva druhy s.purpurea a s.flava letošní zimu tyto druhy přestáli v mínus 27, máte zkušenosti i s jinými druhy? abych si rozšířil sbírku? popřípadě jiné zimuvzdorné masožravky?

Předmět příspěvku: Re: ŠPIRLICE
PříspěvekNapsal: 11 čer 2017 13:53 
Nový člen
Nový člen

opravdu nikdo neví?

PříspěvekNapsal: 15 čer 2017 21:14 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

pokud jsou venku v umělém rašeliništi, tak se dají pěstovat venku celoročně všechny špirlice. Jen u těch druhů z nejjižnějších oblastí (např. S. alata, S. psittacina, S. leucophylla) se občas stává, že jich část vymrzne. Z 10 třeba tři. Nedá se proto říct, když máš jednu rostlinu a ta ti zmrzne, že u nás ten druh nepřežije zimu. Jsou jen choulostivější. Paradoxně v oblastech, které jsou výše položené a je tam větší pravděpodobnost sněhové pokrývky, přežívají masožravky zimu lépe než v nížinách, kde jsou častější holomrazy, na které jsou některé druhy masožravek citlivější.
Co se druhů týče, tak nejodolnější (nepočítám naše domácí druhy) jsou S. purpurea ssp. purpurea (ostatní poddruhy jsou citlivější), S. flava, S. oreophila a S. rubra ssp. jonesii. Pozor, dvě poslední jsou CITES 1. Ta oreophila je hodně odolná v zimě na mráz a v létě na sucho. Je vzhledově hodně podobná S. flava, ale dle mých zkušeností u nás lépe roste. Její nevýhoda je, že má pasti jen na jaře, pak dělá nemasožravé listy, zatímco S. flava má pasti až do podzimu.
Tady je aktuální fotka S. oreophila a S. purpurea ssp. purpurea, co jsem před několika lety píchnul do "trávníku" k borůvce. Výška největší pasti 50cm.

Obrázek

zrovna kvete

Obrázek

Z ostatních hodně odolných špirlic jsou mnohé hybridy. Mi obzvláště se líbí S. leucophylla x oreophila
Obrázek
Má fenestraci po teplomilné S. leucophylla, dělá pasti dlouho do podzimu (taky po S. leucophylla) a odolnost zdědila po S. oreophila.

Z jiných rodů se dají pěstovat desítky druhů. Některé jako letničky (Pinguicula lusitanica, Drosera burmanni), s tím, že se samy přesévají a v další sezóně vyklíčí a nebo i trvale. Jsou to mnohé rosnatky, bublinatky, tučnice z mírného pásma a nebo z hor subtropů celého světa (i třeba z Austrálie, např některé D. binata, možná i D. hamiltonii). Zimu u nás venku vydrží i mucholapka. Zajímavostí je, že v Japonsku v mírném klimatu roste hlíznatá rosnatka Drosera peltata, myslím, že tato by se dala taky u nás pěstovat. Jen nevím, jestli naší zimu vydrží i rostliny z jiných populací. Chce to vyzkoušet. Roste hlavně v Austrálii, já ji viděl i na horách na Srí Lance.

Já už roky experimentuju s venkovním pěstováním rosnolistu (Drosophyllum lusitanicum), zatím jen jako letnička v kaktusové skalce.

Obrázek

Obrázek

Ikdyž letos už to vypadalo hodně nadějně:
http://forum.masozravky.org/viewtopic.php?f=1&t=2311&p=18148#p18148

Letos už jsem našel na skalce pět nových spontánně vyklíčených semenáčků.

PříspěvekNapsal: 21 čer 2017 07:40 
Nový člen
Nový člen

Mnohokrát dekuji za vyčerpávající odpověď, ktera me velice potěšila, dal by se od vas nějaký material zakoupit? Semena, rostlinky...? Popřípadě vyměnit za zimuvzdorne druhy opuncii, bambusu, fikovniku?

PříspěvekNapsal: 21 čer 2017 16:57 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Asi by se něco navíc dalo najít od většiny těch druhů, co jsem minule popisoval. Odkud jsi? Upřednostnil bych osobní odběr. Když tak mi napiš email. O opuncie zájem nemám, možná nějaký ten bambus a fíkovník bych ještě na zahradě uživil.

PříspěvekNapsal: 23 čer 2017 07:08 
Nový člen
Nový člen

Jsem od rychnova nad kněžnou, to by bylo super kdyby nějaká ta rostlinka byla k mání, bambus určitě je, nějaká ta odnož, jen nevím druh tenkrát jsem ho dostal a byl bez popisku, fíkovníky taky nebude problém ze země vyhrabat, jsou to zatím malé stromky ale roste to hrozně rychle. Muj mail: Lubos.jedlinsky@seznam.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina