SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 16 lis 2018 11:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Morinda citrifolia - NONI
PříspěvekNapsal: 06 led 2012 08:28 
Administrátor
Administrátor

Zdravím všechny. Nikde na fóru jsem nenašel nic na tuto rostlinu tak jsem založil téma.
Pěstuje někdo tuto rostlinu? Máte nějaké zkušenosti?

Dík
Miloš

Předmět příspěvku: Re: Morinda citrifolia - NONI
PříspěvekNapsal: 06 led 2012 12:29 
Miloši, před asi třemi roky, jsem dostal od Vaška semena, vyklíčily krásně, měl jsem asi 15 rostlin, které však nepřežily první zimu v zimní zahradě v teplotách tehdy kolem 11 - 15°C :cry: :cry: . Nevím proč mě tehdy nenapadlo vzít je do obýváku, kam dávám poslední roky všechny tropické rostliny.

Takže podstatné je, že je to tropická rostlina, dlouhodobě nesnášející teplotu pod nějakých +17°C. Přes léto se mi v zimní zahradě hezky vyvíjela, rostla, žádný jiný problém jsem s sní neměl.

PříspěvekNapsal: 15 črc 2013 17:41 
Čestný člen
Čestný člen

Znovu fotky noni ... přikládám opakovaně, jsou focené v začátkem června. Teď mi jedna kvete doslova jak o život, jenže už 2 květy upadly (ale dalších 5 drží a dalších minimálně 5 se postupně rozvíjí). O víkendu je opět vyfotím, je to nádhera!

Přílohy:
DSCF8675.jpg
DSCF8675.jpg [ 105.44 KiB | Zobrazeno 3721 krát ]
DSCF8679.jpg
DSCF8679.jpg [ 65.1 KiB | Zobrazeno 3721 krát ]

PříspěvekNapsal: 26 črc 2013 16:52 
Čestný člen
Čestný člen

Znovu k Noni. Strašně rychle roste a mohutně kvete, ale tu a tam nějaký květ upadl. Nevím proč. Takže jsem ji znovu přesadila a zkouším ji letnit. Jenže je náchylná na změny teploty, takže zatím to je anabáze - pokud je předpoklad horkého dne, tak ráno putuje ven, večer zase domů. Sluníčko jí zezačátku dělalo problém, musela jsem rosit. Teď už je to lepší. Dneska zvládla bez problémů tu výheň (sl) Třeba to pomůže a dočkám se plodů (mám) - dřív, než mě vytlačí z balkónu a následně z bytu :lol:

Přílohy:
DSCF8872.jpg
DSCF8872.jpg [ 134.95 KiB | Zobrazeno 3721 krát ]

PříspěvekNapsal: 20 srp 2013 19:03 
Čestný člen
Čestný člen

Plody noni se začínají zvětšovat. Od té doby, co noni letním, přestaly květy padat a nakvétají další a další. Kdykoli je noni venku, je doslova obsypaná hlavně čmeláky a vosami a i včeličky se "pasou". Z květů kape šťáva, proto je to takové lákadlo pro hmyz - já z toho tak nadšená nejsem, protože kdykoli ji přemístím domů, mám zasviněnou podlahu :x Není venku stále, a i když ji letním, nezvládá větší poklesy teploty. Možná by se dala trošku otužit, ale to ať zkusí někdo jiný - na to odvahu nemám, když vidím, jak reaguje na ochlazení.
Vedra sice v červenci popálila pár listů, ale rostlina prospívá výborně.

Přílohy:
DSCF8994.jpg
DSCF8994.jpg [ 77.39 KiB | Zobrazeno 3721 krát ]
DSCF8991.jpg
DSCF8991.jpg [ 59.18 KiB | Zobrazeno 3721 krát ]
DSCF8988.jpg
DSCF8988.jpg [ 157.55 KiB | Zobrazeno 3721 krát ]

PříspěvekNapsal: 20 srp 2013 21:22 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

No, to gratuluji k těm narůstajícím plodům, jinak když zrají, tak moc vábně to nevoní. Mě se ještě nikdy nepodařilo vyklíčit semena i přes to, že jsem je sám sklízel z čerstvého přezrálého plodu a přesto výsledek nula. Stejně tak jsem dopadl s čerstvými semeny Averhola bilimbi.

PříspěvekNapsal: 09 zář 2013 21:45 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Noni roste pořádně rychle a letnění jí vyloženě svědčilo. Plody za čtrnáct dní co byla venku narostly na dvojnásobek.
Aktuální foto:

Přílohy:
noni.JPG
noni.JPG [ 163.96 KiB | Zobrazeno 3839 krát ]
noni plod.JPG
noni plod.JPG [ 130.12 KiB | Zobrazeno 3839 krát ]

PříspěvekNapsal: 10 zář 2013 07:24 
Čestný člen
Čestný člen

Ondřeji, jsem ráda, že Ti noni tak jde, řekla bych, že růstově dohonila tu moji. Plody se mi též dobře vyvíjejí, snad v bytových podmínkách dozrají.
Mám jediný problém - králíky. Ti moji mazlíčci jsou zvyklí, že nesmí nic okusovat a léta to tak fungovalo. Ale noni, co je doma, je pro ně neskutečně přitažlivá a vymýšlejí, jak se k ní přiblížit a kousnout si. Takže všechny spodní listy mám "ochutnané"...

PříspěvekNapsal: 03 pro 2013 19:37 
Čestný člen
Čestný člen

Tak mi dneska upadl první zralý plod Noni. Ještě ráno byl plod bílý lehce nažloutlý, vypadal hodně dobře. Přes den upadl a večer už byl "zesklovatělý" a strašlivě smradlavý. Sama jsem se přesvědčovala, abych tu smradlavou "věc" ochutnala, no, chuť nic moc, i když by se to dalo pozřít, ale ve spojení se strašným smradem se to nedalo! Dozrává mi plod další, zkusím ho utrhnout sama, dokud ještě nesmrdí. Jedl to někdo? A pokud ano, jaký jste z toho měli pocit?

... aspoň jsem z plodu vydolovala semena... ;)

PříspěvekNapsal: 03 pro 2013 20:48 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Jani, vyfotila jsi ten plod? Myslím, že by to tu zajímalo víc lidí, než jen mě. ;) Jinak já si kdysi četla, že je chuťově nic moc a rychle se kazí, ale neměla jsem nikde možnost ochutnat. :D

PříspěvekNapsal: 03 pro 2013 20:48 
Bohužel to tak je, před nedávnem mi volal pán, že má velkou rostlinu co mu mohutně plodí, a jestli nevím, kdy se ty plody jí. Že to je takovej smrad, že to prostě nejí :roll: :lol: .

O tom smradu se moc nikde nepíše a tak je pak pěstitel překvapen, když mu rostlina urodí plod i s tím zápachem :) . Nezbývá nic jiného, než si při zakousnutí představovat například vanilkovou zmrzlinu, nebo jen to, že ač smrádek, tak je to zdravé :) .
A plod bych určitě konzumoval co nejzralejší, když opomenu ten zápach, tak tu jde o konzistenci a chuť ;) .

PříspěvekNapsal: 03 pro 2013 20:58 
Čestný člen
Čestný člen

O tom, že Noni smrdí, jsem slyšela. Jenže když máš krásně naducané plody na rostlině, říkáš si, že všichni přehánějí, protože ani rostlina ani plody nesmrdí. Já byla po upadnutí plodu v práci a Miloš říkal, že plod byl pěkný, tuhý, jako na stromku. Než jsem dorazila domů já, už doslova páchl a konzistence byla jiná. Ještě teď mi smrdí ruce, jak jsem dolovala semena. Zítra utrhnu další plod - a budu referovat. Dneska už odvahu nemám... :mrgreen:

Miloš mluvil něco o tom, že ta moje "velká mrcha" by se měla vystrčit na mráz, uvolnila by místo jiným rostlinám a bylo by po smradu (iron)

PříspěvekNapsal: 19 pro 2013 16:22 
Čestný člen
Čestný člen

Tak mi dozrály další 2 plody. Chtěla jsem je zkusit utrhnout a hned zkonzumovat, dokud ještě nesmrdí, ale ani u jednoho se mi to nepodařilo. Oba plody upadly, když jsem byla v práci a pak už to prostě nešlo. To se v člověku prostě všechno bouří... Vrazila jsem je do mrazáku, ale po pravdě, fakt nevím, co s nimi. Z toho prvního uzrálého plodu jsem vydolovala semena, některá jsem zasadila - a už klíčí, byl to fofr :mrgreen:
Tady jsou fota ještě ze stromu:

Přílohy:
DSCF9148.jpg
DSCF9148.jpg [ 68.63 KiB | Zobrazeno 3704 krát ]
DSCF9138.jpg
DSCF9138.jpg [ 61.23 KiB | Zobrazeno 3704 krát ]

PříspěvekNapsal: 20 pro 2013 09:31 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Už mi taky uzrál a upadl první plod. Musím souhlasit s Janou, že jíst se to tedy po dozrání nedá. Smrad je to příšerný. (jej) Před dozráním to taky žádná pochoutka není, zkusil jsem odříznout tu část plodu, která ještě nezesklovatěla a tudíž nesmrděla a je to takové bez chuti, suché, alespoň se to dá pozřít.
Rostlina je to krásná, ale na užitek to není.

PříspěvekNapsal: 24 úno 2014 23:01 
Nový člen
Nový člen

Zdravim,
co se tyce plodu noni tak rozhodne to neni plod urceny k jidlu ale k vytvoreji tzv Noni Juice pekne video muzete najit zde (je toho na youtube vice).....btw: tem dvou z videa jde jen a jen zavidet :( :D doporucuji i jejich ochutnavky primo ze zahradky
http://www.youtube.com/watch?v=twA2mPxMTUg

V podstate jde jen o to plody otrhat kdyz jsou mirne nazloutle, nechat je tyden "vyzrat" nekde v kosiku (a prezit ten puch) a po tydnu zavrit do sklenice a par mesicu je nechat na slunicku a pak si "uzivat" dzusu :) Jedna se o hodne lecivou vec a pry to nechutna tak spatne jak kdyz se plod sklidi :)

Jinak co se tyce me noni tak jsem ji adoptoval take od Jany (jeste jednou moc dekuji), ale u me porad to stejne, nejak ji zacinaji postupne odspodu zloutnout listy ktere nakonec upadnou, chudak roste jaksi sejdrem (uz byla trosku naklonena od Jany) a ted zacala obrustat a vetvit se primo nad korenama tak uvazuji ze bych vrsek uriznul a nechal ji pekne rozvetvit. Na 99% je to nedostatkem slunicka ikdyz jsme v 11patre na jihovychod tak proste pres zimu ji to nestacilo. Bohuzel jsem se nedostal k prisvetlovani tak snad to chuderka zvladne :) Zitra muzu poslat nejake foto.

Cauvec

PříspěvekNapsal: 25 úno 2014 06:48 
Administrátor
Administrátor

Vašku - vítej mezi námi.
Prosím - uprav si svůj profil. Díky. ;)

PříspěvekNapsal: 20 pro 2014 18:19 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Dnes jsem zkusil utrhnout plod noni ještě než upadne a rozsmrdí se. Čekal jsem, že to třeba půjde sníst, ale bohužel chutnalo to hnusně, i když zase jinak. Konzistence je asi jako ředkvička bez šťávy s chutí do hořka a ještě s příměsí jakoby člověk jedl listy. Takže noni buď vyhodit, nebo zkusit ten zahnilý džus, jak je o něco výše (jej) .

PříspěvekNapsal: 11 pro 2015 10:30 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak původní rostlina mi sice odešla, ale stihl jsem ji alespoň nařízkovat. Ještě postřeh, pokud ji pěstujete, neomezujte v zimě zálivku. Obzvlášť větší rostliny potom žloutnou, opadávají a schnou. Možná na to má vliv i méně světla, ale klíčové je, mít větší rostliny v teple a zalévat v zimě alespoň každý druhý den.
Na dvouletém řízkovanci z původní rostliny mi teď dozrávají dvojité plody :-) (se dvěma špičkama).

Obrázek

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina