SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 10 pro 2019 08:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Stevia rebaudiana - Stévie sladká
PříspěvekNapsal: 21 srp 2013 22:35 
Nový člen
Nový člen

Stévie pochází z tropů a subtropů z jižní a střední Ameriky. Jako první ji využívaly kmeny v Paraguayi a Brazílii k oslazení čaje maté a léčily různé zdravotní obtíže.

Dorůstá výšky 50 až 100cm, má zelené listy, drobné chloupky na stonku a pěstuje se jako víceletá rostlina. Známá je díky své vysoké sladivosti, která několikrát přesahuje sladkost cukru.

Stevie neobsahuje cukr, ale steviosid, Steviolbiosid, Rebaudiosid a Dulkosid a to v listech rostliny, tudíž je nekalorická, pomáhá diabetikům osladit si život zdravě, snižuje projevy cukrovky, netvoří zubní kaz a slouží jako zdravá náhrada průmyslového cukru. Léčí také popáleniny, vyrážky a pod..

1) semena:
Vyséváme v březnu až květnu na povrch substrátu, zavlažujeme pravidelně vodou, aby semena nevyschla a necháme květináč přikrytý např. folií potravinářskou. Klíčky rostou zpočátku pomalu, na předpěstování rostlin musíme počítat s dobou 7–8 týdnů. Ven je umísťujeme až koncem května, kdy nehrozí výrazné noční poklesy teplot. Zaštípnutím rostliny podpoříme její větvení. Při pěstování ve skleníku stévie obrůstá rychleji.

2) pěstování:
Půda 4,5 až do pH 7,5. Optimální je kvalitní zahradní substrát s vyšším obsahem humusu.
Teplo, letnit (skleník) - zvládá i nižší dubnové teploty.

3) sklizeň:
Dostatečně dospělou rostlinu odřízeme rostlinu 10 - 12 cm. Rostlina začně automaticky znovu růst a rozvětvovat se.
Konzumujeme je za čerstva, nebo je sušíme na vzdušném suchém místě. Další sklizeň může následovat za 2–3 měsíce v závislosti na přírůstcích.

V době kvetení je v nejsladčí.
Pokud rostlina odkvete, stonek s listy uschne a z rostliny nic nebude.

4) zimování:
Můžeme přezimovat při teplotě 8–14 °C.

vlastní zkušenost:
Úspěšnost klíčení cca 50%. Zvolil jsem rašelinový substrát pro subtropické rostliny a trochu písku. Klíčíme ve vlhém prostředí (viz bod 1) a na světlém místě (ne slunce).

Z počátku roste pomalu, poté rychle nabere na síle (± 2 měsíce po výsevu). Zvládla i krátkodobé dubnové noční mrazy, doporučuji ji dát ven až tak v polovině května.

V létě podle potřeby zalévat, není nutná žádná velká péče a podle chuti jednou za čas přihnojovat.

Na podzim ji pořádně zkrotíme, necháme jen pár cm a přes zimu nám vznikne mnoho nových výhonků. Přezimoval jsem při 19-20°C na pohodu. Nezapomínáme občas zalévat, nikoli přelévat.

Návod na extrakt najdete zde:
http://www.youtube.com/watch?v=dfKudo5jEvc

2013:
Obrázek
Můj gang
Obrázek

2014:
Obrázek

Přílohy:
Poznámka: Zdroj Wiki
258px-Stevia-rebaudiana-total.JPG
258px-Stevia-rebaudiana-total.JPG [ 21.93 KiB | Zobrazeno 5028 krát ]

Naposledy upravil 630126 dne 01 čer 2014 11:46, celkově upraveno 4

Předmět příspěvku: Re: Stevia rebaudiana - Stévie sladká
PříspěvekNapsal: 26 srp 2013 08:50 
Čestný člen
Čestný člen

O této rostlině toho bylo už opravdu dost napsáno, ale ještě jsem ji nezkoušel pěstovat.
Můžeš ještě přidat něco z tvých zkušeností? Nejen jak pěstovat, ale spíš mě zajímá jestli jsi ji sám používal. Píšeš, že máš extrakt, ale jestli si ho dáváš do čaje či limonády nebo si mažeš vyrážky :lol: nepíšeš.
Mám zkušenosti s citronovou lípií(stévií). Ta je použitelná dost dobře do čaje nebo čajových směsí. Její růst a pěstování není problematické. Zvlášť pokud ji máte vysazenou jaro-podzim volně v zemi, tak odpadá nebo se výrazně zmenšuje problém provádění dostatečné zálivky a růst je mnohem intenzivnější. Škoda jen, že se musí schovávat(i když už mi někdo psal na web, že ji na zimu ořezal a zamulčoval kůrou a přežila i venku-volně v zemi).

Tak jestli se dá jednoduše prakticky použít a hlavně jestli je to chutné(ne jen zdravé)? Cukrovku sice naštěstí nemám, ale má ji dost lidí co znám a opravdu příroda je příroda!

Mimochodem, čaj z citronové lipie je zlatožlutý, citronově voňavý a přirozeně SLADKÝ. Zatím všem, kdo ho pil, moc chutnal ;)

PříspěvekNapsal: 26 srp 2013 13:15 
Čestný člen
Čestný člen

Mně stevie nechutnala, cítila jsem v tom seno :?: nevím jak tu chuť popsat, prostě něco :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 26 srp 2013 19:34 
Nový člen
Nový člen

Tak listy stévie jsem louhoval jeden den a v návodu uvádějí dva dny, takže můj výsledný produkt nebude nejspíš tak sladký. Použil jsem ho do čaje a to dvě lžičky a sladkost jsem moc necítil. Takže buď dát více lžiček, nebo déle příště extraktovat. A protože jsem navyklej na cukr, dávam mu zatím přednost, ale jednou ho stejně nahradím. Ano samotný extrakt má takovej divnej aromatickej ocas, v čaji se to ale ztratí.
__
Jo a tu lípií chci. Vůbec jsem o ní nevěděl.

PříspěvekNapsal: 26 srp 2013 19:39 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

lipii neboli aztécký cukr mám také, dle mě má o něco lepší chuť než stévie, ale výtěžnost bude jistě nižší neboť výhonky jsou jakoby převislé a tudíž nejsou tak silné, nicméně chuť je pro mě příjemnější
stévii mám v samozavl.truhlíku během tohoto roku a roste tam jak divá, ba přímo jako plevel, nehorázně se rozrůstá a to tak, že už ji ani nesklízím ani nesuším, prostě džungle

PříspěvekNapsal: 26 srp 2013 21:34 
Pěstoval jsem obojí a obojí mi chuťově sedělo, takže jsem to neřešil. Lipie, tedy její sladivý výtažek, má být až 1000x sladivější než cukr, zatímco ze stevie 200-300x. Ale výtěžnost u lipie je opravdu minimální, pěstoval jsem ji v závěsném květináči a nikdy jsem ji úspěšně nepřezimoval, na rozdíl od lipie (alojzie) citronové (trojlisté).

PříspěvekNapsal: 26 srp 2013 21:42 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Teď přesně nevím, jestli tu trošku nedošlo k nedorozumění - lippia citrodora nebo také se jí u nás říká citronová verbena je keř, který nádherně citronově voní, ale se slazením nemá co dočinění, čaj jsem z ní neměla, tak její "sladkost" nemůžu posoudit, ale jestli to spíše není tím ctiralem co obsahuje :?: Ta druhá lippie - aztécký cukr, je lippia dulcis, to je nižší keřík, který onu "sladkost" v listech má, prý dokonce o dost vyšší než stevia, ale mě přišla přibližně stejná. Stevie má oproti ní výhodu v tom, že roste mnohem rychleji, proto se také může častěji sklízet ;)

PříspěvekNapsal: 26 srp 2013 21:55 
Je to, jak píšeš, Kamilo :) . A co se týče toho, že lippie sladká má být sladší než stevie, bude to spíš o tom sladivém alkaloidu, který má sice lippie sladší než steviosid, ale obsahuje ho v listech třeba méně.
Jestli měl Petr čaj z lippie citronové čaj nasládlý, je to možné, mě třeba chutná sladce čaj z Gynostemmy.

PříspěvekNapsal: 26 srp 2013 22:28 
Nový člen
Nový člen

Přidal jsem své fotky stévie.

PříspěvekNapsal: 26 srp 2013 23:24 
Nový člen
Nový člen

stevie je sladka hodne moc, ale jako cukr rozhodne nechutna :-) nejvic sladi susene listky, ktere se poradne rozemnou nebo namelou §ok
ten vyluh jsem jeste nezkousel, treba je jeste lepsi (co)

PříspěvekNapsal: 27 srp 2013 06:10 
Administrátor
Administrátor

Stévii léta používám na doslazení čaje. Pár sušených mátových lístků a k tomu dva až tři sušené lístky stévie. Vřele doporučuji, nepiji nic jiného.

PříspěvekNapsal: 27 srp 2013 10:14 
Čestný člen
Čestný člen

Tak asi jsem do toho vnesl nějaký zmatek 8-) Lípie -Stévie. Díky za upřesnění a ozřejmění.
Já mám opravdu Lippii citriodoru.
Taky ji sušenou míchám s mátou jako Miloš tu stévii a taky doporučuji. Já dávám lístků celkem dost(máty trošku), ale to záleží na chuti každého jednotlivce. Můžu ti Kamilo poslat na ochutnání v obálce něco šušených listků. Jak potvrzuješ, krásně voní a opravdu i příjemně chutná.

PříspěvekNapsal: 28 srp 2013 07:53 
Čestný člen
Čestný člen

Jen pár starších řádků o mé lippii citriodora
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz/cla ... onova.html

PříspěvekNapsal: 31 srp 2013 13:23 
Čestný člen
Čestný člen

Stévii pěstuji několik let. Množím ji na jaře řízkováním a sázím do zahradnického substrátu. Přezimuji při nízkých teplotách (0-10stC) spolus citrusy ve skleníku. Při teplém přezimování většina rostlin uhynula. Rostliny nehnojím a každý rok znovu namnožím a sázím do čerstvého substrátu. Používám ji občas čerstvou do čaje. Ráno to při exhumaci nestíhám. Pro pocestné z fóra vždy rád věnuji. (bye)

PříspěvekNapsal: 24 lis 2013 21:05 
Nový člen
Nový člen

Četl jsem že stévie je nejsladší když kvete, všimli jste si někdo nějakého rozdílu?
Jinak Iviku mě to chutná jak jetel, s tím rozdílem že je to nasládlý a nedělaj se po tom zelený plivance :mrgreen: i když mě z ní tu sladkost asi vycucávaj molice

PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 18:32 
Nový člen
Nový člen

Přezimovával jsem je doma při pokojové teplotě a zatímco ty mateřské rostliny uhynuly, vznikl minimálně dvojnásobek potomků. Něco jsem z minulého roku nasušil a použil do čaje, sušené listy jsou chuťově o mnoho výraznější. Je možné, že bude sladší, je to to samé jako u máty, bazalky, majoránky atd..

PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 20:10 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

mnozil to niekto semenom ? vraj semena maju hodne nizku klicivost. mam ich doma ale este som ich neposadil

PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 21:28 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ano, lze namnožit i semeny. Četla jsem různé názory, že člověk musí mít co nejčerstvější semena, nebo že vyklíčí pouze na světle... Zkoušela jsem letos naklíčit semena, co jsem dostala asi před půl rokem, světla moc neměla. Vyklíčilo tak 60% toho, co jsem vysela.

PříspěvekNapsal: 27 bře 2014 14:25 
Nový člen
Nový člen

Já si semena normálně koupil v obchodu, bylo jich asi 11, zavlažoval a nechal přikrýté fólií mimo slunce. Asi 8 se chytlo, něco později chcíplo.

PříspěvekNapsal: 29 bře 2014 22:44 
Nový člen
Nový člen

Z koupených semínek mi vzešly asi všechny, několik rostlinek uhynulo, ale z vlastních semínek nevyrašilo nic.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina