SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 22 lis 2019 14:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 649 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 29, 30, 31, 32, 33
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 06 lis 2019 08:15 
Nový člen
Nový člen

Pro Jibro:
Tenisáky jsou velké cca 4 - 4,5 cm v průměru. Chuť nebudu zkoušet, stačila jedna zkušenost s olíznutím prstu při krájení tenisáků kdysi dávno; na ochutnávku mám lepší odrůdy citrusů a je jich dostatek.
Jen na okraj uvedu, že tento semenáč mám od Urbana, který mi věnoval v roce 2012 jako 15 cm vysokou rostlinu. Byla z výsevu z jeho úrody na malém stromku, který mu rostl na zahradě. Podle jeho vyjádření si semena přivezl z Kavkazu a také zdůrazňoval, že bude hodně otužilý.
Zdravím V.

PříspěvekNapsal: 06 lis 2019 12:16 
Nový člen
Nový člen

Díky Václave za informace, zaujal mě původ z Kavkazu, našel jsem studii o ruských trifoliátách, kde hodnotili jejich využití jako podnože a byly mezi nimi podstatné rozdíly:
Citace:
V Gruzii byly vyšlechtěny nové formy trifoliáty pro podnože „Skoroplodnaja (brzy plodící)“ a „Skorospelka (brzy zrající)“. Z těchto forem vytvořily školky matečnice, které plně uspokojují potřebu elitního materiálu. Výnos citrusových plodů z těchto podnoží se zvyšuje o 20% nebo více, rostliny začnou nést ovoce o rok dříve než obvykle, plody dozrávají dříve o 10 až 12 dní.

Samozřejmě byla by hodně velká náhoda kdyby pan Urban dovezl jednu z těchto odrůd, ale přesto bych je rád otestoval, chci u nás zmapovat dostupné rostliny trifoliáty a zkusit trochu určit jejich vlastnosti zatím alespoň podle rychlosti růstu, vyrovnanosti potomstva a hledám i plody s nízkým obsahem pryskyřic.

Zatím se mi podařilo zhodnotit 2 pražské trifoliáty, 2 Flying Dragony, Sladkou od Karla, jsou mezi nimi velké rozdíly co do vyrovnanosti potomstva i vzrůstnosti, nejvíc zatím rostou obě pražšké a mají taky nejvyrovnanější potomstvo.
Chystám to vše později zveřejnit na mém webu a postupně aktualizovat i mapu s výskytem trifoliát:
http://citrusy.info/poncirus-trifoliata/3/

Chápu že se ti do zkoušky chuti nechce :lol: a rád bych se tohoto úkolu zhostil :mrgreen: , pokud bys mě mohl poslat tak 4 plody a pár roubů, byl bych vděčný, podrobnosti můžem dohodnout přes SZ.

Rouby uskladním přes zimu ve vlhkém perlitu, podle mých pokusů s řízkováním by to měly vydržet a brzy zjara bych je narouboval, náklady samozřejmě uhradím, případně můžu poskytnout něco na výměnu.
Díky

PříspěvekNapsal: 06 lis 2019 17:30 
Čestný člen
Čestný člen

Původní trifošku pana Urbana znám docela dobře. Její plody jsem po uležení mačkal do čaje, ale plody měla menší než má na fotce Václav, cca 3,5cm . V roce 2013 jsem narouboval malý roub do koruny citremonu Kováč, ten stále nekvete, ač už je to velká rostlina. Roub yuzu v koruně již několik let pravidelně plodí. Roub z trifošky několik let nic nedělal, minulý rok konečně udělal 10 cm výhon a letos 2 asi 15 cm, ale dle všeho se vytvořilo několik květních pupenů. Zaplodil už někomu konečně citremon Kováč?

PříspěvekNapsal: 06 lis 2019 20:43 
Nový člen
Nový člen

Ono to s tím roubováním trifoliáty asi nebude úplně jednoduché, sám jsem si dělal zálohu mého Dragona a z obou oček roubu vyrostly pouze 3 trojlisty, ale zatím ani náznak výhonu, i když roub byl odebrán na konci větve, kde bych očekával, že z oček porostou výhony, stejnou zkušenost mám i z další naočkovanou trifoliátou, opět vyrašily jen 3 trojlisty.

Odhadem tak 80- 90% oček na Dragonu tvoří jen 3 trojlisty, klidně i s pupenů na konci větví, kde bych čekal prodlužující růst, jen z malého zbytku oček na části větví se tvoří nové výhony, když tak mě opravte, ale předpokládám, že z těchto hodně kulatých pupenů, které se nalévají už teď na podzim, na jaře budou pouze květy?
Obrázek

A z plošších pupenů, spíše kuželovitých a víc přiléhajících k větvi je největší šance na růst nových výhonů, ale obávám se, že někdy i pouze listů...
Obrázek

U roubování normálních citrusů jsem se zatím nesetkal s tím, že by z očka rostly pouze listy, i když jsem z delších roubů používal i dolní očka, když tak přemýšlím tak největší a jediný :D úspěch s roubováním poncirusu jsem měl s rychle kvetoucí trifoliátou, ta za sezonu po naroubování na silnou podnož udělala zhruba 40cm výhon, což je víc než původní semenáč předvedl za 4 roky :)

Jinak o citremonu Kováč jsem v poslední době viděl jen příspěvek jednoho ruského pěstitele, který má dům uvnitř skleníku a pravidelně postuje fota bohaté odrůdy s jedinou vyjímkou Citremonu Kováč, kde žádné plody zatím neměl, takže pozdní nástup do plodnosti nemusí být u Kováče ojedinělý.

Ta velikost plodů je zvláštní, ale není možné že měl pan Urban víc trifoliát a nebo může být Václavův semenáč prostě jen trochu odlišný od mateřské rostliny, jak tak poslední dobou "zkoumám" trifoliátu, moc bych se nedivil, variabilita potomstva u některých rostlin je hodně velká.

PříspěvekNapsal: 12 lis 2019 18:14 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Má venku vysazená asi osmiletá trifoliáta se trochu zbláznila. Listy už má skoro žluté, ale začala kvést.
Jsou to malé asi 10-15 mm velké květy. Na jaře tam byl jeden a teď asi deset.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 12 lis 2019 20:46 
Čestný člen
Čestný člen

Velké kulaté pupeny jsou květní, na fotce jsou dobře vidět.

PříspěvekNapsal: 15 lis 2019 11:52 
Čestný člen
Čestný člen

U mě kvete trifoliáta dvakrát ročně.
Na jaře krásné velké bílé květy-plody dozrají na podzim.
V létě malé květy s deformovanými okvětními lístky-jako tobě teď. Ani nejsou skoro vidět. Plody narostou malé zelené nedorostlé a v zimě zmrznou.

PříspěvekNapsal: 18 lis 2019 11:31 
Čestný člen
Čestný člen

Lezou první rostlinky ze semen Sladké.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 18 lis 2019 14:55 
Čestný člen
Čestný člen

Takovou barvu měla letos dužnina " Sladké " trifošky.
Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 649 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 29, 30, 31, 32, 33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina