SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 pro 2019 16:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 171 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: BOUGENVILEA
PříspěvekNapsal: 22 zář 2014 07:30 
Administrátor
Administrátor

Elindo - vítám tě mezi námi.

Bouglévka se dá jakkoli tvarovat - stříhat a to i hodně radikálně.. Skus ta do poloviny rostliny střihnout a zjistíš hned, zda je v nebi nebo ne.
Pokud bude kaput, mohl bych ti poslat pár řízků ze svých rostlin, stejně budu stříhat. Mám 5 rostlin - bílou s růžovými okraji, přírodní barvu, oranžovou, sytě červenou - ty jsou s "jednoduchými" květy, sytě červenou a oranžovou - plnokvěté.

PS: Doplň si prosím profil a když tak mi napiš SZ.

PříspěvekNapsal: 24 zář 2014 15:16 
Administrátor
Administrátor

Do podzimního dne trošku tepla ...

Obrázek

PříspěvekNapsal: 25 zář 2014 19:40 
Nový člen
Nový člen

Ahojky. Děkuji za přivítání mezi Vás. (sl)
Já jsem uplný začätečník co se pěstování kytek týče. Paneläkovä holka, která se nastěhovala do baráčku a má kousek zahrádky. Pravda Bugatky jsem viděla poprvé v Řecku a ta nádhera barev mě nadchla, že jsem ji chtěla mit doma.A tak jsem si 3 zakoupila, ale netěšila se z nich dlouho. Protože mi je utýral tata, ktery se nabidl, ze je bude zalévat.

Udělala jsem dle tvé rady a řizla, kytka je uplně suchá. Je mi z toho smutno.A tak s díky využiji tvou nabídku na řízky Bugarek od Tebe. Děkuji Elinda

PříspěvekNapsal: 26 říj 2014 18:13 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Nemám s Buginou velké zkušenosti (zatím jen 2 roky) a tuhle jsem "vygůglil", že jdou víc do listu a málo kvetou, když mají moc velký květník a často se zalévají (doporučovalo se zalévat, až když začnou klopit listy). Ovšem taky tam psali, že málo kvetou když se zimují při teplotách přes 15 stupňů, takže raději bych slyšel osobní zkušenosti....

PříspěvekNapsal: 26 říj 2014 19:41 
Administrátor
Administrátor

No nevím jestli to jsou zkušenosti za 6 let, co je mám, ale v zimě je pro ně voda skoro nepřítel, to je pravda.
Naopak v létě - už 3 sezóny mám tu největší ve veliké nádobě, zalívám na plnou podmisku vody 2 až 3x v týdnu - podle počasí a s kvetením nemám problém - viz fotky výše.
Na druhou stranu - když jsem viděl v Chorvatsku v čem rostou / málem v kamení a jílu/, o vodě si mohou nechat zdát ... netuším kde je pravda ...

PříspěvekNapsal: 17 srp 2015 19:54 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak bych konečně přidal nějaké vlastní zkušenosti.
Řekl bych, že je velký rozdíl mezi klasickou B. glabra a dnes prodávanými kultivary. Ty se obvykle přezimují v teplejších podmínkách (10 až 12 stupňů), ale vydrží mnohem horší zacházení. Odhadl bych, že vyžadují i odlišný způsob zalévání přes zimu. B. glabra chtěla jen minimální zálivku (já ji přes zimu ulil) a kultivary vyžadovali vody více.
Na podzim jsem si z Plantiky pořídil dva zakrslé kultivary, červený San Diego a žlutý Gold. Na nich vydrželi listy celou zimu a začátkem jara Gold nádherně kvetl (byli v zimní zahradě a ani na ně nesvítilo slunce). Pak jsem je přesadit, vyhodil ven, zase se pěkně rozrostli (ale jen cca 10 - 15 cm) hustě, kompaktně. Červený už nádherně kvete.
Obrázek

PříspěvekNapsal: 17 srp 2015 20:02 
Čestný člen
Čestný člen

Krasne rostliny Beny :-) potvrzuju ze i pres zimu pri teplote okolo 10 stupnu potrebovaly dost zalivky. Glabru nemam, tak nemuzu srovnat.
Odkud mas informaci ze ty kultivary z Plantiky jsou zakrsle? Mam je taky odtamtud (a jeste par jinych), a myslim ze to u nich nebylo uvedeno...?

PříspěvekNapsal: 17 srp 2015 20:11 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Není to u nich uvedeno. Porovnávám to podle růstu klasické B. glabra. Ta mě v květináči přes léto dělala přírůstky více jak metr. Tyhle kultivary mají přírůstky jen několik cm (cca 20 cm), takže je považuji za kompaktnější.... Mají i listy blíže u sebe.

PříspěvekNapsal: 17 srp 2015 20:22 
Čestný člen
Čestný člen

Aha, diky. Muzu se jeste zeptat odkud mas glabru?

PříspěvekNapsal: 17 srp 2015 20:25 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Glabra byla z výprodeje Bauhaus Plzeň. Už je v zeleném nebi a další po zkušenostech nechci....

PříspěvekNapsal: 17 srp 2015 20:28 
Čestný člen
Čestný člen

Po zkusenostech? Roste az prilis bujne?

PříspěvekNapsal: 17 srp 2015 20:33 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Jak už jsem psal výše, velmi bujně. Přesadil jsem ji na jaře do většího květináče, hodně hnojil a zaléval (na plném slunci). Přírůstky byly přes metr dlouhé a jen pár květů (asi 4 ) koncem léta.Po přesunu do zimní zahrady kompletně opadala a na jaře už se nevzpamatovala.

PříspěvekNapsal: 16 pro 2015 10:29 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Po částečném opadu listů se opět rozjíždí (Gold). Letos jsem v zimní zahradě trochu zvýšil teplotu, ale buginy mám u venkovních dveří, snad se to nijak neprojeví.
Obrázek

PříspěvekNapsal: 17 pro 2015 09:41 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ještě pro zajímavost jsem vyštrachal loňskou fotku Glabry (to velké vpravo v koutu)po jedné sezóně, dole pod ní je čerstvě koupená Bugina Gold. Glabra byla před sezónu skoro stejně veliká.
Obrázek

PříspěvekNapsal: 05 led 2016 12:47 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak holky jsou už odpočaté a začíná první vlna kvetení.
Obrázek

PříspěvekNapsal: 06 led 2016 08:30 
Čestný člen
Čestný člen

U mně "jedou" San Diego Red, Miss Manilla, ale především Sundown Orange - to je asi největší nezmar. Zrovna šťastná z toho ale nejsem, protože jsem byla nucena je letos nezimovat, mám je v bytě, a tohle je asi pěkně vyšťaví, když neměly ani zimní odpočinek... Listeny trhám, ale nedaj si říct, hlavně ta oranžová. Nepřekvapilo by mně, kdyby na jaře chcíply. Ostatní barvy držej dekorum :)

PříspěvekNapsal: 06 led 2016 11:29 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ta moje je San Diego.
Zrovna včera jsme si o tom psali s Terezou v masožravkách. Tyhle kytky nepotřebují zimování po celou naši zimu. Obvykle jim stačí cca 40 dní v klidu bez listů. U mě si to odbyly dva měsíce na podlaze pod stolem v ZZ. Pak jsem je dal pod světlo k západnímu oknu a oni už se rozjeli. Loni jsem to měl podobně a přes léto se jim dařilo výborně.
Už jsem zahájil hnojení (nedostatek hnojiva bývá největší problém). Před umístěním ven (v druhé polovině května) je jen přesadím do čerstvého substrátu s přídavkem dlouhodobého hnojiva).

PříspěvekNapsal: 06 led 2016 14:30 
Čestný člen
Čestný člen

A čím hnojíš? Kristalonem?

PříspěvekNapsal: 09 led 2016 11:15 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Kristalon už pomalu přestávám používat. Jsou minimálně stejně dobrá hnojiva a za daleko nižší cenu (např. Agrobio). Kombinovaná hnojiva používám hlavně jako zdroj mikroprvků. Jejich hnojivý efekt je dost nedostatečný (i při mnohem silnějších koncentracích, než doporučuvaných). Jako hlavní způsob hnojení přecházím na jednosložková hnojiva, kde se dá lépe připravit poměr živin pro jednotlivé rostliny.
Klasickým případem jsou australské rostliny, které nesnáší fosfor (v Austrálii je ho v půdě minimum). V kombinovaných hnojivech je ale fosfor obsažen ve všech (teď myslím druzích Kristalonu).
Pokud se ptáš ale vyloženě, čím jsem nyní začal hnojit Buginy, tak to jsou zbytky všeho možného z loňské sezóny. Plné hnojení zahájím až s letněním, nebo krátce před tím...

PříspěvekNapsal: 15 úno 2016 09:48 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak už mě kvete i žlutá.
Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 171 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina