SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 15 srp 2018 15:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 224 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci, postřiky a vše kolem
PříspěvekNapsal: 11 zář 2015 12:53 
Nový člen
Nový člen

Dravý roztoč by svilušky zvládnout měl - podle odborníků z Biocontu. Otázkou je, jestli přežijí dopravu a nové prostředí. Já jsem okna s citrusy oblepila, zastínila, abych udržela vlhkost 2x denně mlžinkovala, větrala, s veškerou opatrností a péčí jsem se jim snažila vytvořit skleníkové prostředí, ale ani jsem je nezahlédla. Zato svilušky jsou neustálými ústrky přímo zocelené. Pokud se mi je podaří zlikvidovat přírodní cestou, určitě dám vědět. R.

PříspěvekNapsal: 11 zář 2015 18:03 
Čestný člen
Čestný člen

Svilušky mají rády teplý a suchý vzduch, proto se objevují hlavně v bytech. V případě letnění citrusů, se vyskytují velmi málo nebo skoro vůbec, vítr a zalívání přes listy nemají rády a jejich výskyt venku je skoro nulový. Nevěřím tomu, že v bytech pomocí dravých roztočů svilušku zlikvidujete. Dle info od majitelů skleníků to jde špatně i v nich.

PříspěvekNapsal: 11 zář 2015 19:19 
Administrátor
Administrátor

V bytě, pokud si je tam nezavlečeš, tak je mít nebudes. Nemel jsem je celé roky, vždy jen s novou rostlinou, prave ze skleníku nebo od někoho kdo letní. :-) Už jsem si zvykl dávat nové rostliny do karantény, dost se to vyplatí. Jediná výhoda co se týka svilušek venku je, že zmrznou, což jisté druhy citrusů snesou, jiné ne.

PříspěvekNapsal: 11 zář 2015 21:43 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Zmrznutie na svilusky nefunguje, vajicka v pohode preziju. Preto sa robia predjarne postreky na opadavych drevinach.

PříspěvekNapsal: 12 zář 2015 12:50 
Administrátor
Administrátor

2 jezo, nevím nemám vyzkoušené, ale nekdo to tu psal.

PříspěvekNapsal: 15 zář 2015 13:59 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Pozná prosím někdo co to je a jak se toho zbavit.
Živé to není, je to jak krupice a je to jen na třech rostlinkách Rambutanu.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 15 zář 2015 15:45 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Rambutan síce nemám ale mohla by to byť usušená - zrazená šťava z rambutanu ktorá vyteká keď ju nahryzú smútivky/ smutnice. Občas sa to vyskytuje na niektorých druhoch rastlín. Pozri či sa ti nekotia v pôde a ak nie, zrejme sú niekde v susedstve. Vyžmol to dole, potom osprchuj a skús dať rastlinu do inej izby. Tam kde ju máš budú pokračovať v jedení.

Ale pre istotu počkaj, čo poradia pestovatelia rambutanu 8-)

PříspěvekNapsal: 15 zář 2015 16:47 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Právě že tam asi žádný potvory žravý nejsou a když jsem to umyl bylo to do týdne zpět.

PříspěvekNapsal: 15 zář 2015 18:47 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Dospelé smútivky pracujú takto: Sú to malé drobné mušky ktoré keď nie sú úplne premnožené nemusíš vidieť. Rozkusávajú list alebo stonku rastliny aj vtedy keď ich nevidíš. Kľudne to môžu rozožrať v noci. Ak tam žiadne mušky nevidíš, daj dole tie guličky, osprchuj a hneď po osprchovaní umiestni do inej izby. Umiestnenie v inej izbe je kľúčové. :!: :!:
Ak sú na vine mušky a v novej izbe nebudú, mohlo by byť po probléme. Ak tie biele guličky sú zrazená a uschnutá šťava z listu, keď to požmolíš medzi prstami zrejme to bude trochu lepkavé.

PříspěvekNapsal: 29 zář 2015 06:50 
Nový člen
Nový člen

Dobrý den,
tak jsem se již zbavil na limetce a mandarince puklic a svilušek. Pokud máte někdo problém s těmito škůdci, opravdu mi pomohl bio prostředek http://www.agro-bio.cz/produkt_biool/ .Měl jsem radost, že se rostlinám daří až do chvíle, než jsem objevil v květináči s limetkou mnohonožky. Nevíte někdo, jak bych se jich mohl zbavit? jsou velmi rychlé a pochytat se nedají. Děkuji moc za každou radu.

PříspěvekNapsal: 29 zář 2015 09:08 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Matin píše:
Nevíte někdo, jak bych se jich mohl zbavit?

Zdravím. Mě pomohla zálivka Mospilanem.

PříspěvekNapsal: 29 zář 2015 15:00 
Nový člen
Nový člen

Díky moc za pomoc, vyzkouším ;)

PříspěvekNapsal: 15 lis 2015 16:45 
Nový člen
Nový člen

SVILUŠKY! Slíbila jsem, že dám vědět, tak prozatím toto:
Sviluškám Kouzlo Přírody ACM Canela s extraktem ze skořice očividně nedělá dobře.
Calamondin plný svilušek jsem osprchovala, nechala oschnout, pak poctivě celé smáčela rozprašovačem (skoro vykoupala) - 9ml extraktu na 10l vody, + jako smáčedlo pár kapiček Ecoveru na nádobí. Po týdnu jsem nějakou svilušku (značně zredukovanou) zahlédla a tak jsem znovu bez sprchování použila Canelu. Tyto 2 postřiky jsem provedla v září, dnes jsem se nebála postavit tuto rostlinu mezi moje řízkovaná citromiminka. Svilušky jsem na něm zatím nenašla. Je ve stavu mírného opadu lístků, ale nijak fatálně, o nic víc než při invazi sviluch. Vidím to spíš ještě jako důsledek jejich řádění.
Protože jsem čekala na případné reakce na postřik, s ošetřením ostatních (Meyer, Adamo, Lisbon, Limonela, Ponderosa) jsem vyčkávala. Ty jsem jsem pak sprchou a Canelou ošetřila začátkem října jen jednou. Dva týdny nic, po třech týdnech jsem zahlédla nějakou svilušku a dnes vidím na některých lístcích nepřehlédnutelné skupinky útočníků a mírné opadávání lístků (bohužel jsem byla mimo a nemohla jsem se jim věnovat).
Opad u Meyera mne nepřekvapil, u ostatních jen starší lístky - v blízkosti bylo také uskladněno asi 10 kg jablek, tak nevím.. O dalších bojích bez chemie dám vědět. S pozdravem "Smrt sviluškám" (sl) R.

PříspěvekNapsal: 15 lis 2015 19:52 
Čestný člen
Čestný člen

Díky za postřeh reverko.
Takže závěr prozatím je - značně redukuje, ale úplně nevyhubí?

PříspěvekNapsal: 15 lis 2015 22:07 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Já musím teda zaklepat, ale od doby mého jarového řádění nemám nikde nic.
Jak mi Tea poradil, tak jsem stříkala jarem a mám klid, dokonce se mi rangpur odměnil snad padesátkou květů a Eustis zarazil opad listů, ted už jsem stabilizovaná.. Na chvíli :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 16 lis 2015 00:01 
Nový člen
Nový člen

Po opakovaném použití Canelou byly vyhubeny (už asi 2 měsíce jsem u Calamondinu žádnou nenašla). Na letáčku bylo doporučeno opakovat znovu za 14 dní do vyhubení, já 2. postřik zkusila po 8 dnech.

Po 1. postřiku dalších citrusů, jsem na nich 14 dní žádnou svilušku neviděla, ale nejspíš nějaké vajíčko či někde setřesená, číhající, ojedinělá potvůrka přežila 1. útok (druhý se neuskutečnil) a tak se opět namnožila.
Vzhledem k tomu, že jsem od ledna obírala svilušky každý den, prokládala to mlžinkováním a sprchováním a vždy se zase nějaká objevila, beru za úspěch, že nejvíce napadená a neobíratelná rostlina je odsviluškována.

PříspěvekNapsal: 12 zář 2016 19:46 
Nový člen
Nový člen

Dobrý den,
na citronovniku se mi už asi měsíc a půl rodí Vlnatka?:D
každých 4-5 dní utírám snad vsechny plody a listy do kapesníku abych měl "eko" citrony - nechci je stříkat chemii, když mam už jeden citron žlutý....., jenže už mě dochází trpělivost :D
Někde jsem se dočetl, že by mělo pomoci potírání listů lihem popř. vodou s olejem, myslíte, že kdybych dal vodku (možná silnější alkohol?:D)do toho rozprašovače co dělá mlhu a vzal tim celou rostlinu, že bych rostlině neublížil a vlnatku to zabilo?:D
Obrázek

PříspěvekNapsal: 13 zář 2016 14:27 
Administrátor
Administrátor

Mužes použít i treba "eko" prostredky, NeemAzal, Rock Efect apod.

PříspěvekNapsal: 26 lis 2016 20:02 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Tak ten rock effect vôbec nezabral :x §no . Postriekala som ním hromadu citrusov a úspešne sa mi množia škodcovia, viac ako kedykoľvek predtým. Neviem na čo je ten postrek dobrý ale na posilnenie obranyschopnosti rastlín proti škodcom rozhodne neslúži.
Teraz aby som striekala všetko ešte raz a - poriadnou chémiou. Neviem či mi chémia vôbec na ten lepkavý rock effect čo mám na rastlinách chytne. Sprchovať rastliny s jarou aby som zmyla rock effect a následne ešte postrekovať chémiou sa mi vôbec nechce. :( :( :(
Takže za mňa: rock effect určite nedoporučujem §no §no §no

PříspěvekNapsal: 27 lis 2016 12:08 
Administrátor
Administrátor

Proč jsi nepoužila ten NeemAzal na prvni miste jak jsem psal. Ten nic nezalepí, dokonce jsem ho strikal i v byte a okna se nemusela mýt :D
Rock Efect má primarni ucinek aby rostlinám nechutnal, jestli to máš přemnožené, tak to kalamitu neřeší. Neem Azal jsem ted použil na papricky proti mšicím a parádne zabral, na svilusky je také super! Dokonce vlnatky, červce atd...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 224 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina