SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 02 črc 2020 13:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 213 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Umělé osvětlení
PříspěvekNapsal: 12 lis 2016 08:06 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Pro zajímavost přidávám pohled z venku a detail zapojení diod:
Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: 12 lis 2016 12:39 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Pěkné! Vidím, že máš podobné čipy, na které čekám až mi přijdou. Ještě dotaz pro jistotu - ty dráty jsi pájel k čipům pájkou?

PříspěvekNapsal: 17 lis 2016 19:48 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

To jsem nedělal já, ale je to pájené...
Mrkni na Ampul, mají tam: SMD LED Dioda 5W, Grow Full Spektrum 380-840nm
Jestli to není to z číny (no, víš, jak to myslím ....)

PříspěvekNapsal: 17 lis 2016 22:57 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Jo díval jsem se na to a je to podobné, ale já jsem objednával ty čipy přeci jen trošku jiné. Včera jsem už Číňanům napsal, že to nějak dlouho trvá, tak jsme se dohodli, že jestli to do týdne nepřijde, pošlou mi nové. Jen mě štve, že budu svítit až asi někdy v prosinci.

PříspěvekNapsal: 23 lis 2016 23:54 
Nový člen
Nový člen

Ak by mal niekto zaujem, mam rozne svietidla, ktore mi uz nevyhovuju, kapacitne a zbytocne to skladujem, predam za symbolicke ceny. Aj led, trubicove svietidlo, vybojky.. sodik, metalhalid.. skusam, ucim sa a hlavne naroky sa menia. V pripade zaujmu, napiste SZ.

PříspěvekNapsal: 30 led 2017 09:21 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak jsem sliboval, že zveřejním fotky svého osvětlení. Bohužel jsem osvětlení instaloval až včera, protože led čipy z Číny mi přišly teprve minulý týden (objednáno na začátku listopadu :? ).
Mám celkem čtyři lišty s osvětlením, zapojené jsou do dvou okruhů, takže bych případně mohl svítit jen s polovinou. Večer to vypadalo v zimní zahradě jako v pěstírně konopí :-).
Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: 30 led 2017 16:00 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

5W? Jak se to hřeje?

PříspěvekNapsal: 30 led 2017 16:23 
Nový člen
Nový člen

Môžeš to osvetlenie rozpísať trochu viac ? Koľko ťa to celé vyšlo cenovo,typ LED,zdroj,chladič...Ak dobre vidím chladič je len nejaký hliníkový profil a na LED sú šošovky.

PříspěvekNapsal: 31 led 2017 17:27 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Beny, jsou to jen 3W a schválně jsem to teď šel zkontrolovat a při celodenním svícení je to jen trošku vlažné.
Frankie, profily jsem nekupoval, zbyly mi od zimní zahrady (profily na připevnění polykarbonátu). Čipy jsou 3W pro pěstování rostlin, přilepené k profilům teplovodivým lepidlem. Na tom jsou 45° čočky, což je dobré na soustředění světla, ale chtělo to asi větší úhel. Pravděpodobně je z několika čipů sundám, aby se světlo trochu rozptýlilo i dál. Zdroje jsou značkové 2ks od Mean Well LPC-60-700, na každý je napojený okruh ze dvou profilů s celkem 15ks čipů.
No, svítí to tak silně, že se do toho nedá ani podívat. Policajty zatím nikdo nevolal :-).

PříspěvekNapsal: 31 led 2017 21:00 
Nový člen
Nový člen

Môžeš prezradiť zdroj odkiaľ si kupoval čipy ? Viem,že z Číny,ale aj oni majú tie čipy rôzne kvalitné,niektorým sa nedá veriť v tom čo predávajú.Predpokladám,že to nemáš full spektrum.Hoď sem foto ako Ti to svieti v noci z vonku ako Beny a nejakých policajtov Ti tam pošleme :) .

PříspěvekNapsal: 13 zář 2017 19:21 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Bude toto světlo vhodné k citrusům varianta 50W na plochu cca 3x2 metry
http://www.ebay.com/itm/10-20-30-50W-Wa ... qNrg_dwoSQ

PříspěvekNapsal: 13 zář 2017 22:05 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

To světlo bude asi normálně použitelné. Jen je spíš otázka, proč svítit citrusům? U citrusů to má asi význam jen pokud je zimuješ při vyšší teplotě, nebo je máš přes léto někde v temném koutě uvnitř. Při pěstování v létě venku a umístění v zimě v chladu, přisvětlování nepotřebují. Někdo zde je zimuje dokonce potmě ve sklepě.
Ještě pro Frankieho s velkým zpožděním - fotka mého osvětlení zvenku a celkový pohled na světla zevnitř. Ještě jsem ke stávajícím třiceti 3W čipům přidal další čtyři lišty s dalšími 22 čipy. Myslím, že si to budou ty mé tropické vzácnosti pochvalovat :-).
Obrázek Obrázek

Další náklady už nebyly, čipy a dráty jsem měl od minule navíc, zdroje to také ještě utáhnou a hlíníkové chladící lišty jsem použil od starých dveří. (mám)

PříspěvekNapsal: 14 zář 2017 06:03 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ondro, to už vypadá dobře. Už máš vyzkoušené, jak to svítí když naplníš místnost rostlinami? Já svoje osvětlení po zkušenosti zase předělávám a přidávám ještě vykrývací světla na obvodové stěny a do koutů. Bez kytek to bylo parádně prozářené ale po naplnění rostlinami byla na zemi skoro tma.

PříspěvekNapsal: 14 zář 2017 08:18 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

S rostlinami to mám vyzkoušené z loňska, kdy jsem měl jen tu řadu 4 lišt nad okny.
Právě po zkušenostech z loňska jsem se rozhodl ještě další lišty přidat do míst, kam se světlo moc nedostalo. Také jsem sundal z většiny čipů čočky, které usměrňovali světlo na menší plochu. Pro mne výhodnější je větší rozptyl.
Tropické rostliny teď budu stěhovat do této místnosti do konce týdne. Ono to bude chtít hodně přemýšlet, kam co dát, protože něco je na světlo náročnější a něco zase ho moc nepotřebuje. Navíc při pěstování tropů v našich podmínkách moc neplatí poučky z knih. Spíš se to musí vyzkoušet. Například jedna z mých zkušeností je, že jedna z rostlin náročných na světlo je u mne kakaovník, který se v tropech pěstuje vysloveně ve stínu stromů... Naopak některé rostliny v domovině zvyklé na plné slunce, může u nás při poklesu teplot pod 20°C přestat růst a světlo skoro nepotřebuje.

PříspěvekNapsal: 14 zář 2017 12:36 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Chtěl bych to použít ve skleníku k prodloužení sezony když už moc nesvítí slunce nebo je hodně zataženo

ondřej píše:
To světlo bude asi normálně použitelné. Jen je spíš otázka, proč svítit citrusům? U citrusů to má asi význam jen pokud je zimuješ při vyšší teplotě, nebo je máš přes léto někde v temném koutě uvnitř. Při pěstování v létě venku a umístění v zimě v chladu, přisvětlování nepotřebují. Někdo zde je zimuje dokonce potmě ve sklepě.
Ještě pro Frankieho s velkým zpožděním - fotka mého osvětlení zvenku a celkový pohled na světla zevnitř. Ještě jsem ke stávajícím třiceti 3W čipům přidal další čtyři lišty s dalšími 22 čipy. Myslím, že si to budou ty mé tropické vzácnosti pochvalovat :-).
Obrázek Obrázek

Další náklady už nebyly, čipy a dráty jsem měl od minule navíc, zdroje to také ještě utáhnou a hlíníkové chladící lišty jsem použil od starých dveří. (mám)

PříspěvekNapsal: 14 zář 2017 21:48 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

To světlo by na prodloužení sezony stačit mělo. Důležité je, aby bylo také teplo v době, kdy budeš přisvětlovat.

PříspěvekNapsal: 15 zář 2017 07:54 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

ondřej píše:
To světlo by na prodloužení sezony stačit mělo. Důležité je, aby bylo také teplo v době, kdy budeš přisvětlovat.

Díky teplo bude také

PříspěvekNapsal: 18 zář 2017 07:32 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Harmik: to jsou v podstatě reflektory, které vyrábím já. Grow čipy se tady už dají sehnat (mobilux) kolem 350,-Kč (50W) a reflektor s led čipem (stejná watáž) kolem 400,-Kč. V reflektoru pak stačí jen vyměnit bílý čip za grow (potřebuješ k tomu šroubovák, pájku a vodivou pastu). Právě mě tři 50W reflektory dorazili a chystám se to dnes namontovat.
Ondřej: na svoji plochu 2x4 metry(výška 2,5m) nyní plánuji cca 200 - 250 barevných wattů. A to mám v jednom koutě spíše stínomilné Nephentes. Když spočítám tvoje watty, tak si říkám, jestli jsem to nepřehnal. Než jsem přešel na barevné led, tak jsem tam měl bílá světla dohromady skoro 1000W a nebylo to ono (ale bylo to hezké na koukání, když za okny zuřila vánice).

PříspěvekNapsal: 18 zář 2017 07:57 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Beny, to máš tedy palbu :-). To barevné světlo je míň vidět pro nás, zase rostlinám to dá asi víc než těch původních 1000W bílého.
Já mám zimní zahradu 4x6,5m a loni jsem svítil 90W až od konce ledna. Kytky, na které to svítilo, byly v hodně lepším stavu, než předešlé roky bez svícení. Teď jsem ty zbývající 4 lišty dal do míst, kam už nedosahovalo světlo z původních.
U mně to je stejně pro ty tropické kytky od prosince do března spíš na přežití. Je pro ně i nízká teplota (16-20°C), než aby rostli.
Pokud ty očekáváš i přes zimu růst, tak to množství světel asi přehnané není.

PříspěvekNapsal: 18 zář 2017 14:37 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Beny píše:
Harmik: to jsou v podstatě reflektory, které vyrábím já. Grow čipy se tady už dají sehnat (mobilux) kolem 350,-Kč (50W) a reflektor s led čipem (stejná watáž) kolem 400,-Kč. V reflektoru pak stačí jen vyměnit bílý čip za grow (potřebuješ k tomu šroubovák, pájku a vodivou pastu). Právě mě tři 50W reflektory dorazili a chystám se to dnes namontovat.
Ondřej: na svoji plochu 2x4 metry(výška 2,5m) nyní plánuji cca 200 - 250 barevných wattů. A to mám v jednom koutě spíše stínomilné Nephentes. Když spočítám tvoje watty, tak si říkám, jestli jsem to nepřehnal. Než jsem přešel na barevné led, tak jsem tam měl bílá světla dohromady skoro 1000W a nebylo to ono (ale bylo to hezké na koukání, když za okny zuřila vánice).

Dík Beny kouknu na to

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 213 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina