SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 19 úno 2018 02:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 08 pro 2017 13:45 
Čestný člen
Čestný člen

Narazila jsem na tento článek, ale jako technicky méně zdatný člověk neví co si o tom mám myslet...
Takže - co si myslíte vy? :-)
Stojí úvaha ve článku za další zamyšlení, nebo...?
http://www.zelenelisty.cz/clanky/jak-_n ... openi.html

PříspěvekNapsal: 08 pro 2017 17:31 
Čestný člen
Čestný člen

Princip je ve využívání akumulační schopnosti vody, která se ještě dá zvýšit přidáním některých anorganických solí. Dalo by se říci, že si necháš vykopat na zahradě velkou jámu, do níž instaluješ zaizolovaný bazén s tepelným výměníkem a pomocí čerpadla do vody odvádíš v létě přebytečné teplo a v zimě si teplo odčerpáváš nazpět. Bomba idea, ale pokud jsi nevyhrála první ve Sportce, nebo v účtenkovce, nevidím asi nikoho, kdo by si to zbudoval. Náklady budou vyšší, než u klasického tepelného čerpadla a z toho důvodu si to lidi běžně nedělají k rodinnému domku a již vůbec ne hobycitrusáři či hobykaktusáři. Buď nohama na zemi, zatím je to sci-fi a ohlížej se po jiných klasických zdrojích vytápění skleníků a jejich izolaci.

PříspěvekNapsal: 08 pro 2017 19:22 
Nový člen
Nový člen

Nápad není nový, pamatuji ještě před mnoha lety jak s tím například úspěšně řešili ve Švédsku soběstačné vytápění rodinného domu, jako akumulační médium použili velkou nádrž naplněnou valouny pod úrovní země a celoročně proháněli přes uzavřený okruh (dům a tato jeskyňka) vzduch. Dobře izolovaný dům to stačilo na severu dobře vytopit. Tenkrát to byl však jeden z prvních experimentů.
Dalo by se o tom uvažovat, pokud by člověk měl přebytek energie, vhodný pozemek a ani by to nemuselo stát velké peníze.
Zdravím V.
Já mám spodní vodu, tak bych takový "bazén" musel řešit jedině další nadzemní izolovanou stavbou. ...

PříspěvekNapsal: 08 pro 2017 20:53 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

V uvedeném článku se ale nejedná o akumulační vlastnosti vody. Zjednodušeně řečeno jedná se o zahrabání KG potrubí 110mm do hloubky cca 2 metry v délce alespoň několika desítek metrů (čím delší a hlouběji, tím lepší). Do tohoto potrubí se fouká ventilátorem vzduch ze skleníku, který se průchodem podzemním "hadem" trochu ohřeje a dalším výduchem se do skleníku vrací.
Mám k tomu řadu připomínek. Předně to není dostatečné v silných mrazem (je tedy stejně nutné záložní topení). Je nutná velká plocha zahrady, do které se potrubí postupně bagrem zahrabe. Je to tedy možné jen na holém pozemku, kde zahrada teprve vzniká. Intenzivním používáním dochází k prochlazení půdy v použitém prostoru do větších hloubek, než je obvyklé.

PříspěvekNapsal: 19 pro 2017 21:51 
Nový člen
Nový člen

Teplota ve skleníku vlivem posledních mrazů začala klesat pod 5 stupňů. Mám tam topítko s termostatem, puštěné na 1kW. Nechce se mi citrusům zbytečně topit, ale mám tam i mučenku /edulisku/ a kvajávu. Zkusil jsem jim udělat mikroklima pomocí topného kabelu a 4 mm silné pěnové hmoty, kterou jsem obtočil okolo květináče. Máte někdo zkušenost s ochranou jednotlivých rostlin ve skleníku?

PříspěvekNapsal: 20 pro 2017 08:42 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Mám zkušenosti jen s ochranou jednotlivých rostlin mimo skleník. Ve skleníku bych jednotlivým rostlinám udělal z uvedené pěnová hmoty (nebo ještě lépe z průsvitného polykarbonátu) malé boxy, které je topný kabel schopen vyhřát na požadovanou teplotu. Jenom bude třeba zajistit pravidelné větrání. Na to jsou lepší topítka s ventilátorem, kde kvůli pohybu vzduchu není potřebné tak časté větrání. Ta ale většinou mají velký výkon a jsou vhodná pro větší prostory.
Záleží na tom, kolika rostlinám chceš takto přilepšovat. Pokud jich je víc, tak někde v koutě skleníku udělat větší bednu z něčeho průsvitného (lze použít i několik vrstev bublinkové fólie), kde by se dala vyšší teplota udržovat.

PříspěvekNapsal: 20 pro 2017 18:43 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

PavelKt píše:
Teplota ve skleníku vlivem posledních mrazů začala klesat pod 5 stupňů. Mám tam topítko s termostatem, puštěné na 1kW. Nechce se mi citrusům zbytečně topit, ale mám tam i mučenku /edulisku/ a kvajávu.

Gvajáva je tropická a naozaj je dosť teplomilná, možno by si ju mal radšej strčiť dnu

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina