SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 16 lis 2018 10:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 271 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Cocos nucifera - kokosovník
PříspěvekNapsal: 23 bře 2014 17:22 
Nový člen
Nový člen

Navyše treba doplniť, že kokosy v domácom prostredí sú chránené vonkajšou tvrdou šupkou, ktorá chráni pred silným slnkom, škodcami a pod., žiaľ, pred dovozom sem sa šupka odstraňuje, lebo by zaberala veľa miesta pri prevoze. Aj preto je klíčivosť mizerná.

PříspěvekNapsal: 03 dub 2014 11:56 
Nový člen
Nový člen

Ahoj lidi,
Tak jsem došel jednoduše, jak udržet kokosovou palmu z obchodu ve stejné kvalitě jako doma naklíčenej kokosák ;) jestli vyhrabu i dokumentační fotky z minulého léta, tak je přiložím:-) Momentálně se mi ta koupená líbí o něco víc :oops: má nedělené listy ještě tak je to hezká mladice:-D

Asi hodně lidí přišlo na to jaká je náhoda kokos naklíčit doma. Kvalita je variabilní, jakmile začne plesnivět, není vhodný ani jako potravina :!: Plíseň je známkou kontaminace, některé druhy (hlavně osídlující ořechy - Aspergillus flavus) produkují aflatoxiny... dporučuju konzumentům kokosů dovážených v čerstvém stavu prostudovat co je to aflatoxin a jeho účinky. Po tomhle všem zkoušení a testování je zásadně nekupuju.

Jak moc plodů je plesnivých uvnitř, vykvašených a ani to člověk nepozná, skořápka je propustná vzduchu a částečně vodě, pro MO je v tropickém podnebí jen otázka času, kdy si cestu najdou. Kokosy se trhají... Kolik z nich je právě uzrálých natolik, aby z něj byla palma? Ty první palmy mi vyrostli dost rychle, koupil jsem ořechy na začátku listopadu, byly asi v super kvalitě oba, že vyklíčili.

Jinak Embrio v laboratoři se furt vyvíjí v embrio :lol: Na co se přišlo? Prostě na to, že ty kokosy sem dovážené sou opravdu podtržené.

Takže jak bude čas, tak sem hodím fotky. Jsem rád, že návody co jsem vložil některým přišli vhod. Nařezávání pochev se opravdu vyplatí proto aby se palma moc nevytahovala, protohle budu mít ukázku pro porovnání. Kniha se vydávat nebude, myslím že když sem přiložím ještě pár věcí tak to bohatě lidem poslouží a věřím, že v ČR není zrovna populární utrácet za odborné knihy:-) A aby se to mohlo vytisknout, tak by to bylo finančně náročné. otázka několika desítek tis. Leda najít sponzory, ale tomu by se vysmáli, protože je to hodně specifické.

Tak se mějte, na článcích se pomalu zapracuje a myslím, že snadnější pěstovat kokosky doma už nebude :lol: .

PříspěvekNapsal: 03 dub 2014 12:22 
Administrátor
Administrátor

Ahoj Ondřeji,
ani nevíš, jak tě rád vidím zpátky. Tak že už zase doma?
Už se těším na tvoje další rady.

PříspěvekNapsal: 03 dub 2014 16:25 
Nový člen
Nový člen

Ahoj,
no jsem doma dýl, jen teda nebylo ani co psát dlouhou dobu:-) Z čeho udělat závěry... Pokud něco neověřím, tak aby to bylo publikovatelny, tak bych to neuváděl. Ještě čekám až se nabije foťák, abych z něj dostal obrazovej materiál:-)

a musím to nějak připravit. zmenšit fotky a nějak to chronologicky naházet, mám celej postup nafocenej co udělat s koupenou:-D Nikdo nechápal, když jsem ukazoval co s tím. Kolik kořenů šlo pryč proto, abych ji narval zpět do kvěťáku.

Teď je toho hodně:-) Jaro a je co dělat i do školy. Diplomová práce a pod... Zachvilku bude snad zdárnej konec a třeba zase bude někdy co psát na fórum.

Zkouším letos chilli papriky habanero, aby to mělo pořádnej pal ale ne zas tolik, tak sem nějaky semínka koupil... Dost se osvědčilo tohle: http://www.ebay.com/itm/9w-E26-E27-led- ... 35d41d2fae

za 150,- i s dopravou. Je to 9W obdoba světla, který sem si vyrobil kdysi dávno na palmu a bylo 3W. Mám pod tím papriky a super... nic se nevytahuje. Sázel jsem je asi začátkem ledna a mají 10cm internodia cca 0,5-1cm od sebe takže pohoda. Jestli někdo uvažuje, že by na palmu svítil, aby hezky rostla po celej rok, tak super a doporučuju na zimu. Zavěsit to někde výš nejlíp na strop. Za ty prachy :lol: Nechápu že se jim to vyplatí, je na tom známka 5dolaru, když to dojde a 7,50dolaru to světlo stojí celkem. Jedna dioda stojí kolem 30kč a driver do 90... bůh ale ví z čeho to dělají...
Mám to cca. půl roku, nijak dramaticky se nezhoršuje svítivost. Palmě se to líbilo kolem vánoc:-) Pak sem pod to hodil papriky a dostala slabší. V podstatě stačí jen nastavit na hodinách od 6:00 do 10:00 a na večer aby se prodloužil den cca 17:00 - 20:00 :-) (platí samozdřejmě a teď na duben;-), V zimě se svítí víc. Chilli jde i řízkovat, tak to třeba ještě zkusím.

Určitě pod tím půjdou nějaké špeky(ibišky - hybbiscis arnottianus a třeba nějaké plumérie či něco takového)

Ještě abych teda uvedl něco ke klíčení palem, The best system co jsem vymyslel jednou na labinách ve škole a je to nejlepší co jde ... Všechno mám pod kontrolou a nikde se nestane chyba dokud jede elektrika. Optimální teplota i vlhkost vzduchu po celou dobu.
Obyčejny akvarijní topítko, malé akvárium do 10l malej rošt z pletiva ve výšce cca 5cm nad hladinou, aby mohlo být topítko ponořený ve vodě, natočím 28°C, hodim do zásuvky, kokosáky na rošt a jedu :lol: Je to primitivní... Navrch dám potravinářskou folii, 95%-99%RVV 25-28°C :!: Super pro klíčení tropickejch věcí že? 2 duležity faktory pokud někdo chce tohle udělat a věnovat se tropům - Vysoká vzdušná vlhkost a vysoká teplota co těžko v bytě (domě) bude. Topení a igeliťák není záruka i když to faká. Kdo vyrábí víno tak to tím topítkem rozkváším :D Rostliny se dajípoměrně snadno nějak udržet v bytě(domě) postupně se naviknou na teplotu, která je doma i na vzdušnou vhkost - nepřelíváme aby neuhnili, Dáme je třeba do vyššího pytle, přidáme topítko v 4l zavařovačce a postupně jak ho dáváme dolu tak je nižší vzdušná vlhkost a také teplota... jsou nejrůznější způsoby...

Další problém kokosů o kterym každej z vás už ví... Houbovky plísně... hypermangan - KMnO4 všechno v tom hezky vykoupat a dát i do té vody v klíčícím zařízení ho dávám, je to hodně silny oxidační činidlo což se MO (mikroorganismy) moc nelíbí... levny za pusinku na vydezinfikování xxx semen čehokoliv. Slabě růžová voda a je to. Jinak nezapomeňte že kokosák snese zasolenou vodu... určitě je tu hodně kreativních lidí co něco má v kuchyni... kyselina citronová, octová, sůl.... nic z těch tří jsem nezkoušel ale třeba by to trochu taky pomohlo dát do vody kdyby se kazila. V sáčku s řezanejma růžema je taky kyselina citronová která okyselí vodu a tím se nezazí, výživa je glukoza.... nevim jak se ten připravek menuje jestli floral nebo jinak ale princip je podobnej.

Co ovšem není jednoduchá záležitost... vybrat kokos... Tohle se prostě pokaždé nepovede, je to ukrutny štěstí, takže lidi kdo do toho jdete, aby jste získali rostlinu... Raděj koupit v hypermarketu. postupem času se velikost rostliny dá hezky zkrotit taky ;) je to mnohem levnější. Kdybych měl zpočítat na kolik vyšel celej ten pokus... kolik rozmlácenejch kokosu, věcí ve škole, doma, vyhozenejch peněz kudy cesta nevedla.... Asi mám nejdražší kokosovou palmu, která má hodnotu max. 350kč.

(Omlouvám se za Jazyk kterým sem to napsal, a případné chyby, pochybuji že je to bez nich)

S pozdravem Ondřej

PříspěvekNapsal: 03 dub 2014 16:40 
Nový člen
Nový člen

Napsal jsem to čistě amatérsky :D Raděj to po sobě ani nečíst. Těm kdo se zabývají tématem na vyšší úrovni se předem omlouvám. Asi popsat jak působí KMnO4 se dá mnohem lépe, ale prakticky to účel splní - působí i při desinfikování půdy proti padáním klíčícím rostlinám vypozoroval jsem, že i smutnicím se KMnO4 moc nelíbí, není to statisticky podloženy ;) jen co jsem viděl .

S pozdravem Ondřej

PříspěvekNapsal: 03 dub 2014 16:46 
Nový člen
Nový člen

Ondrej, ja sa neviem rozhodnúť medzi hypermangánom a Previcur Energy (účinné látky: propamokarb, fosetyl). Na internete som čítal, že fungicidy môžu obmedzovať klíčenie.

P.S.: Aktuálne v Tescu na Slovensku predávajú kokosové palmy len za 5,99€.

PříspěvekNapsal: 03 dub 2014 17:19 
Nový člen
Nový člen

Možná u orchidejí (symbiotické houby):D Ale to už je honě pro odborníky. Jestli jde o kokos, kterymu nevadí slanej nálev 3% .... Hele když to nepoužiješ plíseň ti za nedlouho z kokosu udělá cukrovou vatu. Jinak previcur je v klidu ;) 100% Kdyby to dělalo nějaké problémy tak proč by se to vyrábělo? Aji papriky,rajčata... veškeré sadby se s tím zalivají proti padání klíčících rostlin. V návodu je přesně uvedeny dávkování.
Co obsahují mořená osiva? Fungicidy... Asi bych nevěřil všemu co se píše na fórech.

Je jedno co se použije, podle možností, financí.... Pěstování rostlin je stejnej bussines, jak jakejkoliv jinej koníček, výrobci, obchodníci ví že jim zákaznici za to zaplatí a proto se to dělá... Kup nejlepší substrát co je, nej hnojiva s označením premium, designovej květináč. Bude rozdíl mezi vykvašenejma kopřivama, vykvašenyma slepičákama a kompostovanejma kravincama a hnojivem premium? Možná to premium bude jen minerální... Bude rozdíl v premium substrátu a normálním nejlevnějším substrátem - premium taky bude s larvama smutnic, ktery budeš později likvidovat.. něco navíc? Co je tam navíc? nikdy nic kecy a hezky balení. Super designovej květináč s wifi upozorněním na zalití a propojením s chytrým telefonem nebo nějaká plastová potvora kterou si objevil u kontejneru? Proč ne jestli na to člověk má a do práce jezdí R osmičkou a není za co vyhodit.

Je důležitý vědět co rostliny potřebují a tím se řídit. Každej navykládá v obchodě že tohle nebo tohle... Previcul energy používám, ale je důležitý vědět jestli se ti vyplatí ho koupit;-) Asi tak. Navíc jsem ho měl zadara.

Jak sem napsal, KMnO4 je oxidační čičnidlo, v tropech tím desinfikujou i studně, u nás se to používá při výrobě pitné vody... Zničíš mikroby na povrchu, stejně i tak se ta voda v klíčícím zařízení mění a ten kokos budeš několikrát za týden omývat. Zajdeš do lékárny a za 15 kč ti KMnO4 prodaji krabičku. Nebo v zahradnictví za 279 lahvičku ty pidibalení se vubec nevyplatí, a vodu budeš měnit, tak si vyber:-) Navíc se ti ta plíseň asi tak i tak udělá, ale dá se prostě částečně potlačit a o to jde. Jestli je kokos chycenej uvnitř což i ty čerstvy bejvaj tak nepomůže ani svěcená voda.

PříspěvekNapsal: 07 dub 2014 08:55 
Nový člen
Nový člen

Qndronic:

Pokud ty máš nejdražší kokosovku, tak já musím prohlásit, že máme naopak nejlevnější, jelikož kromě počáteční investice 15,- kč za kokos nepadla jediná další koruna.
Nedostal ani žádný prostředek proti plísním.

Stále si roste svým šnečím tempem...

Přílohy:
coco 2014_04_07b.jpg
coco 2014_04_07b.jpg [ 85.32 KiB | Zobrazeno 3699 krát ]

PříspěvekNapsal: 19 dub 2014 19:18 
Čestný člen
Čestný člen

Vypadá to nadějně hned na poprvé:

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: 22 dub 2014 15:19 
Nový člen
Nový člen

JardaD píše:
Vypadá to nadějně hned na poprvé:

Obrázek

Obrázek

(bravo)

PříspěvekNapsal: 26 dub 2014 20:58 
Nový člen
Nový člen

Kúpil som si 3 kokosy, čerstvé, všetky mali kokosovú vodu. Prelial som ich teplou vodou, teraz moknú v hrnci (asi 48 hod.), v pondelok poobede ich vykúpem, aj s plastovým sáčkom v Previcur Energy (1 ml na 1 L vody) a uvidím, čo sa bude diať v priebehu týždňov. Ináč po preliatí teplou vodou jeden kokos klesol úplne na dno, jeden plával vo vode tesne nad dnom a jeden na hladine vody. :roll:

Naposledy upravil Miro Janočko dne 16 říj 2016 17:29, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 05 kvě 2014 08:40 
Nový člen
Nový člen

Jelikož se u nás mravenci rozhodli udělat si mraveniště v květináči s kokosem, tak jsme museli kompletně vyměnit substrát.
Vcelku zajímavá fotka odhaleného kořene - čekal jsem mnohem větší...

Přílohy:
P1010034.jpg
P1010034.jpg [ 121.16 KiB | Zobrazeno 3570 krát ]

PříspěvekNapsal: 09 kvě 2014 09:24 
Nový člen
Nový člen

Oznamujeme smutnou zprávu.

Po půl roce nás opustil náš milovaný kokosák.

Obrázek

Nejspíše vyhnil a zplesnivěl po té, co jsem se snažil vodou zahubit mravence, kteří se nastěhovali do květináče...

Obrázek

Admin: Obrázky jsem ti upravil, nedá to o nic víc práce a času. Prosím, naučte se využívat tuto novou možnost. Je ve vašem zájmu!

Naposledy upravil axelsh dne 09 kvě 2014 12:56, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 09 kvě 2014 12:57 
Nový člen
Nový člen

Přikládám animaci růstu kokosáka... (pro zobrazení klikněte na fotku...)

Obrázek

PříspěvekNapsal: 09 kvě 2014 13:22 
Administrátor
Administrátor

To je skvělý. O této možnosti jsem ani nevěděl.

PříspěvekNapsal: 24 kvě 2014 13:34 
Nový člen
Nový člen

Po mesiaci začal kokosový orech klíčiť! (wow)

ObrázekObrázek
UPDATE 7.6.2014:
Obrázek
UPDATE 15.6.2014:
Obrázek
UPDATE 23.6.2014:
Obrázek

PříspěvekNapsal: 02 črc 2014 20:50 
Nový člen
Nový člen

UPDATE 2.7.2014:
Obrázek
UPDATE 11.7.2014:
Obrázek

Naposledy upravil Miro Janočko dne 11 črc 2014 17:47, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 03 črc 2014 05:25 
Administrátor
Administrátor

Nádhera, tohle vypadá dost nadějně. §ok

PříspěvekNapsal: 02 srp 2014 22:03 
Nový člen
Nový člen

Takže, všetko prebieha v poriadku! Kokosovú palmu som presadil do kvetináča (rozmery približne 21x16 - šírka x výška) 22.7.2014, celý kokosový orech je v zemine, použil som zeminu pre palmy a zelené rastliny. Hneď po presadení som palmu zalial vlažnou vodou a celý kvetináč zabalil do plastového sáčka, takže vlhkosť je veľmi vysoká. Občas vetrám, kvetináč je položený na okne (orientované JZ smerom), poobede na palmu svieti slniečko, v noci teplota v mojej izbe neklesá pod 25°C (mne sa zle spí, ale palme to prospieva). Plesne sa netvoria vôbec - zeminu, palmu a plastový sáčok dezinfikujem postrekom a zálievkou Previcur Energy (0,5 ml kvapalného fungicidu do 0,5 L vody) raz za dva týždne. Tak držte palce ...
UPDATE 21.7.2014 + UPDATE 2.8.2014:
Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: 09 srp 2014 19:32 
Nový člen
Nový člen

Takto vyzerá mŕtvy kokosový orech po niekoľkých mesiacoch (od apríla som ho mal ako dekoráciu v izbe). head
Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 271 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina