SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 16 lis 2018 10:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 271 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Cocos nucifera - kokosovník
PříspěvekNapsal: 11 led 2012 16:25 
Tak jsem se nesměle pustil do tohoto tématu 8-) .

Tento soupis, je už o mé druhé kokosce. Pokud se mám vrátit k té první, tak tu jsem vlastnil skoro 3 roky, byla 2 roky pěstovaná jako domácí mazlíček pod střešním oknem a ten třetí rok jsem jí pěstoval jako nádobovou přes léto venku a zbytek sezóny trávila v zimní zahradě 8-) . Bohužel nepřežila studený podzim v zimní zahradě, kdy nefungovalo správně topení a při dlouhodobých teplotách klesajících až k 10°C jí postupně uhnily kořeny a na záchranu bylo už pozdě :cry: .

Po roce jsem si přivezl z Baumaxu na druhé straně republiky další kokosovník (proč jezdit do Bauxu v Plzni, když můžu až do Brna :lol: ). A ten už mám druhým rokem 8-) . Po celou dobu rostl v zimní zahradě zapomenut na parapetu zarostlí jinou vegetací a přes zimu ho ze spodu vyhřívalo topení, takže několik měsíců v kuse 15°C mu absolutně nevadilo 8-) .

Ale letošní zimu jsem byl nucen dát veškeré tropi (co jsem unesl nebo co se vešlo do dvěří :lol: ) do teplejších prostor. A to kvůly přechodu na levnější palivo (do teď bylo topeno automatem na peletky) a s tím spojené i jisté prodlevy, kdy topení několik hodin v noci nehřeje. A je to už znát, letos v zimní zahradě byl po několika letech teplotní rekord a to pouhých 12°C a bude hůř, ještě nebyly ani pořádné mrazy.

Zpět ke kokosce, já se nemohu ani dmout píchou, že jsem dokázal něco extra, ona toto narostla sama :D . Takže mohu jen vám ostatním, co jí léta zkoušíte dát naději, že se to občas povede. U kokosek je prostě problém a to, že to není defimbachie :roll: , potřebuje velmi mnoho světla a to i přes zimu, pod obyčejným rodiným oknem se jí prostě nepovede, pokud tedy to okno nemá 2x2 metru a není přesně na jih.

Co jsem z jejího pěstování pochytil, tak to, že pokud není ve stálé teplotě nad 25°C, tak se nesmí přelévat (stejně jako zjištění Romana u robeleniiho), má radši sucho a to klidně i v těch vyšších teplotách ;) . Bohužel se všude na internetu v moudrých diskuzích dočtete, že má vaše kokoska mít nohy ve vodě, to ano, ale jen pokud bydlíte v Thaisku :!: . U nás si dejte nohy do vody jen vy a kokosce vodu jen slibte :lol: .
A co se týče vhkosti, co si budeme povídat, v některých případech se to obejde i bez ní, ale většina nemá takový luxus jako je prázdné a prostorné okno na jih a jiné "maličkosti" aby se mohla vhkost vzduchu ošidit.

Další a velmi nadějný způsob jak uchovat ne jen kokosku ale jakoukoliv tropickou rostlinu přes zimu naživu a to i za bídných světelných podínek je, snížit teplotu na rozmezí 15-18C po dobu maximálně 2 měsíců. Je to hraniční teplota pro tropi a v těchto teplotách rostliny vegetují a velmi se uskromní s růstem. Samozřejmně v těchto teplotách je podmínka suchý substrát.

A závěrem,
ročně mi přiroste na kokosce kolem 5 listů, co jí mám, vyrostla do výšky asi 0,5 metru a na kmeni do výšky přidala jen pár centimetrů, ovšem velmi ztloustl kmen u kokosu 8-) . Zkoušel jsem kroutit kokosem a klidně by šel oddělit, ale nechám ho tam, dává kokosce pořád takový "šmrnc".

Přílohy:
kokoskadoma.JPG
kokoskadoma.JPG [ 163.15 KiB | Zobrazeno 6251 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Cocos nucifera - kokosovník
PříspěvekNapsal: 11 úno 2012 13:26 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Je nadherna, koupil jsem si taky jednu ale v chodbe kde se drzi 15-18 stupnu mi zacla davat sbohem,ostrihal a prenesl jsem ji do obyvaku a zacla drzet, tak snad se chyti, pak podam info.

PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 15:06 
Nový člen
Nový člen

Dobrý den, minulý týden jsem dostala palmu Cocos nucifera, umístila jsem ji do světlého a teplého pokoje, vedle akvárka k oknu (u topení, které ale pouštíme jen málo, pokoj je v patře). Kraje spodních menších listů měla trochu nahnědlé a bohužel se to začíná rozšiřovat na celý list. Zasílám foto. Rostlinu se snažím každý den rosit. Zatím jsem ji jednou zalila do misky a vodu hned vypila. Bohužel s jejím pěstováním nemám žádné zkušenosti. Mohu Vás poprosit o radu, jak se o ni starat, aby mi co nejdéle vydržela? Co může způsobovat to hnědnutí? Jak často zalévat? Moc předem děkuji.

Přílohy:
Fotografie0018.jpg
Fotografie0018.jpg [ 686.96 KiB | Zobrazeno 6141 krát ]
Fotografie0017.jpg
Fotografie0017.jpg [ 658.93 KiB | Zobrazeno 6141 krát ]
Fotografie0016.jpg
Fotografie0016.jpg [ 639.41 KiB | Zobrazeno 6141 krát ]

PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 16:14 
Ahoj - na fóru si všichni tykáme ;) .

Vzhledem k tomu, že jsem již taky viděl v obchodech kokosovník a to i v obchodech, specializovaných na potraviny si myslím, že v mrazech předchozích týdnů určitě rostliny neudrželi při vhodných teplotách, takže nachladly. Sedělo by to i tím, že ti ta palma odchází už vlastně po týdnu, což snad nejde normální pěstitelskou chybou takhle rychle udělat.

Bohužel, jak tu již zaznělo, "kokoska" je velmi náročná rostlina a tak, pokud budeš mít štěstí a přežije to nachlazení, tak ztratí možná všechny listy a vychytat správnou zálivku bude o to těžší :roll: . Já bych asi přestal rosit, protože na odumřelých částech listů se budou tvořit plísně, spíš bych zkusil zvlhčit vzduch jiným způsobem, třeba nějakým zdrojem vody poblíž palmy, podmisku s kamínky a vodou nebo tak..

Zalévej opatrně, aby byl substrát jen navlhlý. Pokud ztratí více a více listové plochy, zalévej o to méně.

Musíš bohužel počítat s tím, že pokud prochladly kořeny, mohou uhnít a palmu už nezachráníš :( .

PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 16:49 
Administrátor
Administrátor

Michaelo, vítám tě mezi mámi a věřím ti jako "ženské posile" našeho týmu nadšenců..
Snad ti to nebude vadit, ale to "tykání" je tu zavedeno...

Jak již psal Radim přede mnou - zvolila jsi si asi jednu z nejnáročnějších palem na pěstování.
Rozhodně to co napsal , o to se můžeš "opřít". Já bych jen podotknul, že za záclonou vedle radiátoru to určitě nespravíš...
Její nároky na množství světla jsou obrovské. Pokud ti to možnosti dovolují, změň její umístění. Ten nápad s podmiskou a kamínky je skvělý ..

PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 23:34 
Ahoj Míšo,

Obávám se, že jestli nemáš v tom pokoji 60-70% vlhkost, tak se s palmou rozluč :? . Jednak ten přepravní šok (moc tedy nechápu počínání lidí, kteří si koupí tropickou palmu v mrazech :roll: , to nic pro ti tobě, spíš to je obecně, že by to měly v těch obchoďácích mít napsáno) a další je šok z nového prostředí. Tím, že jsi jí hned nezalila po umístění do místnoti, si jí pár týdnů života navíc dala ;) .

Až budeš provádět další zálivku (doporučuju až tak po 14 dnech), zalej jí vlažnou až teplou vodou :!: a rozhodně ne tolik, aby voda protekla do podmisky. Teď je "sirová" voda, to nejmenší co tvá palma potřebuje :| .

Jedinou možnou záchranou opravdu bude, když rozhrneš tu záclonu na okně a nějakým důftipným způsobem radikálně zvýšíš vhkost minimálně kolem palmy. Dost vzdáleně se dá říct, vyrobit jí takovou menší zimní zahradu. Pro efekt bych ještě doporučil zvýšit teplotu až na 25°C.

Asi si myslíš že jsem na hlavu, udělat si v místnosti takovéto klima, ale jinak ti mohu opravdu a bez nějakého chození kolem říct, že ti palma vydrží 3-5 týdnů, ne víc.

PříspěvekNapsal: 28 úno 2012 19:17 
Nový člen
Nový člen

Ahoj, děkuji všem za rady :-) budu vás informovat, jak to s palmou vypadá, bohužel zatím nemám možnost ji přemístit na lepší stanoviště, zkusila jsem vyhrnout záclonu, přidat teplotu a vlhkost by měla mít dobrou, stojí vedle 350l akvárka. Příští týden ji zaliju teplejší vodou zvrchu a uvidím .... Buď se chytí a když ne, zkusím si ji pořídit v létě znovu, jelikož jsem z ní unešená a již dlouho jsem si ji přála, dát ji pak rovnou na lepší místo a třeba se zadaří, chybami se člověk učí :-) Momentálně ještě bojuji s palmou trachycarpus fortunei, snad taky neuhyne.
Jinak také zdárně pěstuji další druhy palem - nolinu, chrysalidocarpus, chamaerops humilis, dracenu, cykas a také orchideje (u kterých mě letošní zimu trápily červci, ale zatím úspěšně vyléčeny) ...
Jsem ráda za toto forum a budu se těšit na další cenné rady, zkušenosti a informace.

PříspěvekNapsal: 22 bře 2012 13:20 
Nový člen
Nový člen

ježiš....nolina a dracéna jsou palmy????? :shock:
Ahoj Michaelo, sice sem moc často nechodím :oops: ( času je málo), ale jsem taky velký nadšenec rostlin, pěstuju kde co. Pochopitelně jsem měla i kokosku, koupila jsem jí v létě, takže nenamrznutou, hledala jsem všude možně, co s ní.
Vydržela asi půl roku a to jsem jí málem i zpívala. Myslím, že v našich podmínkách to jsou vyhozené peníze, raději si kup něco jiného :lol:

PříspěvekNapsal: 18 čer 2012 17:08 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tohle mě docela zaujalo . :)
http://www.palmenmann.de/shop/de/Jungpf ... rossziehen

PříspěvekNapsal: 18 čer 2012 22:16 
Nový člen
Nový člen

Marek83 píše:

To mě taky, ale zkoušel jsem si odtamtut objednat, ale nejde to mají to nějaký porouchaný kvůli poštovného.
A mají tam tak hezký palmy a fakt docela levný.
Zkoušel jsem tam psát na info e-mail dopis o zaslání palem, ale zatím ani známka odepsání, tak nevím :twisted:

PříspěvekNapsal: 19 čer 2012 08:34 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

a kam to prosímtě píšeš? mi vždy odpověděli do druhého dne...beru od nich už dva roky, pravda jen když mají akci na poštovné a slevu na vše aspon 30% což mají docela často :)

PříspěvekNapsal: 19 čer 2012 11:18 
Nový člen
Nový člen

Napsal jsem jim e-mail na infopalmenmann...
A dnes jsem dostal odopvěď, napsali, že si musím objednat přes e-shop tak jsem si vybral co chci dal jít ke kase a zase nic, do vaší země není možné odeslání tak už fakt nevím co jim mám napsat. Vše potřebné informace jsem jim napsal do e-mailu, tak nevím co jim mám ještě napsat :twisted:

PříspěvekNapsal: 27 čer 2012 16:57 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Dneska úlovek z Lidlu, kokoska 199,- Kč, má asi 1,70m. Vypadá zdravě, tak už jenom jí neumořit u nás 8-)

Přílohy:
DSC_0104.JPG
DSC_0104.JPG [ 150.11 KiB | Zobrazeno 5740 krát ]

PříspěvekNapsal: 06 črc 2012 11:26 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak štěstí začátečníka: klíček na kokosu koupeného v Lidlu:) Klíčení jsem zvolila jak popisuje Ruda na Tropiku, tedy hned polít horkou vodou a poté udržovat stále v teple. Vodou jsem ji polila a dala do substrátu a postavila celé na mikrovlnku (bo jak se ta věc na wifi jmenuje) pořád to topí, takže nonstop v teplíčku. Tam stála asi měsíc a když začalo být vedro venku, tak jsem ji dala na terasu. No a co bude dál, to jsem sama zvědavá 8-)

Přílohy:
DSC_0152.JPG
DSC_0152.JPG [ 176.37 KiB | Zobrazeno 5696 krát ]

PříspěvekNapsal: 06 črc 2012 22:16 
No to je bezva 8-) . A nějak jsem nepochopil, jestli si ho už naklíčený koupila, nebo se ti to povedlo u tebe doma :?: 8-) .

A dokud nezačne lézt klíčící list, tak ho drž spíše v teple, po tom ho drž spíše na světle a ideálně také v teple a vlhku ;) . Ono naklíčit kokos není tak skložité, já jsem naklíčil asi 6 kokosů ze 7 co jsem kdy klíčil, ale problém je pak vždy s klíčkem, když jde nahoru. Už jsem měl asi 20 cm rostlinu, ale uhnila a to byla v zimní zahradě :roll: .

A třeba za pár let budeš mít to co roste v Tropical islands 8-) . Výška kolem 8-9 metrů. Listy jsou až 6 metrů dlouhé a roste strašně rychle. Když jsem jí viděl naposled před 2 roky, kmen byl skoro o 2 metry kratší :shock: .

Přílohy:
IMG_0385.JPG
IMG_0385.JPG [ 376.62 KiB | Zobrazeno 5679 krát ]
IMG_0390.JPG
IMG_0390.JPG [ 283.44 KiB | Zobrazeno 5679 krát ]

PříspěvekNapsal: 07 črc 2012 09:21 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

To je můj klíček:) Myslím, že naklíčený kokos se koupit nedá 8-) Klíčení trvalo cca dva měsíce. Ale mě ti přišlo, že to je jako nemožné, naklíčit kupovaný kokos. Když si tady chtěli kluci kupovat "speciální" kokos z Německa za 5 Eur. Ten můj stál dvacku:))))

Palma úžasná, fakt obrovská! Pěkná podívaná. ;)

PříspěvekNapsal: 15 srp 2012 15:54 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Dobrý deň,
V lídli som vydel kokosku, ale nemohol som ju kúpiť (Nebolo miesto v aute). Píše, že maju tam byť od 13.8 do 15.8 (alebo do vyčerpania zásob) Idem tam v piatok. Keď tam budem, tak si ju vezmem. Má asi 160 cm. Bolo ich tam 20.... Pekné, zdravé.

Prežila by moju izbu?

Mám tam ďalších 15 kvetín :oops: .

Vlhkosť tam je (aktuálne): 64%. Zvyčajne okolo 50% - 75%
Teplota tam je (aktuálne): 21 stupňov. (teraz je u nás na vychode 20 stupňov a zamračené, takže sa izba nenahrieva)
Svetlo: Mala by byť pri balkonových dverách takže podľa mňa dosť. Keď bude teplo môžem ich otvoriť, takže bude mať ešte viac svetla.

V zime je tam kosa (13 - 15 stupňov) a to aj keď sa tam stále topí :roll: . Takže tam ja niesom a je tam moja mini zimná záhrada. aj keď moje tropické palmy a aj ta kokoska pôjdu na na veľmi svetlu chodbu na parapetu. Okno je obrovské a je na juh. Teplota 15 - 18 stupňov.

Snáď tam ešte tie kokosky budú :roll:

A je vážne dracena palma? :shock: :shock: :shock: :shock:

PříspěvekNapsal: 15 srp 2012 16:48 
Tak u tebe bude asi problém teplota než světlo, při 18°C by ti, dejme tomu, mohla přežít. Mě přežila i chladnější teploty po celou zimu, jenže nejde srovnávat byt a zimní zahradu.

Asi to nezjistíš jinak, než že to zkusíš ;) . Ale abych tě uklidil, tak neboj, ani té zimi se nedožije (pá) ;) .

Jo, přečti si celou tu větu, dracaena, nolina, cycas a orchidej jsou vážně palmy ;) .

PříspěvekNapsal: 15 srp 2012 16:57 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ako to myslíš? že sa nedožije, :roll:

Tak ju dám do chodby na druhom poschodí, také isté podmienky až na jedno:
Kupily sme kotol na drevo a kuriť sa bude nonstop celu zimu. (Ak cez noc oheň nezhasne) ale mal by vydržal keď bude celý plný drevom cca 8 hodín. Radiator je od okna asi 5 m. Takže tam bude teplota 20 a viac. Ah cez iné zimy tam je cca 18 - 21 stupňov keď sa netopí vždy.

PříspěvekNapsal: 17 srp 2012 11:28 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak ta moje pořád drží, ještě nezačala hnědnout. Asi že jí moc nezalévám. Ale zima to rozhodne (pá) Mám jí v patře pod střešním oknem, zálivka jednou za dva týdny, občas i rosím. Roste nový list - soudím, že tyto podmínky jí "jakžtakž" stačí. Vlhkost cca 60%, teplota 20-22C, zatím nehnojím.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 271 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina