SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 22 zář 2019 01:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 22 dub 2011 13:57 
Administrátor
Administrátor

Netradiční dřeviny našich zahrad - Mišpule německá (Mespilus germanica)

Jedním z nejkrásnějších malých zahradních stromů je mišpule německá (Mespilus germanica). Dnes téměř zapomenutá dřevina byla ještě v devatenáctém století zcela běžnou součástí zahrad i jídelníčku našich předků.

Jak přišla mišpule ke svému jménu?
Původní vlastí mišpule byla Malá Asie, odkud se před tisíciletími rozšířila do Evropy. Vysazována byla především v Německu, kde i zplaněla. Carl von Linné se domníval, že je v této zemi původní a dal jí proto druhové jméno germanica.

Strom i keř
Mišpule roste ve formě keře nebo stromu dorůstajícího do výšky tři až šest metrů. Na trnitých větvích vyrůstají eliptické zašpičatělé listy. Květy mišpule jsou bílé miskovité a rozkvétají na koncích větví od května do června.

Jedlé až po mrazících!
Plody mišpule se vytvářejí na konci léta. Mají světle hnědou barvu a vypadají jako malá jablíčka. Jedlé jsou až po přejití mrazem. Sklízejí se proto až po prvních mrazících i déle. Mohou se ale utrhnout již v listopadu a skladovat několik týdnů v přepravkách, dokud nezměknou. Plody se jedí syrové, nebo se zpracovávají na kompoty, rosoly a marmelády. Slouží i k výrobě různých likérů.

Jak se mišpule pěstuje?
Mišpule není příliš náročná na péči. Daří se jí v půdách lehčích a vápenatých. Je odolná proti nízkým teplotám, snese i mrazy. Nejlépe jí svědčí teplá poloha na plném slunci, snáší však dobře i polostín. Netrpí škůdci a nepotřebuje, kromě základního řezu po výsadbě, prořezávat. Množí se nejčastěji roubováním na hrušeň nebo hloh. Dá se však množit i výsevem.

Vitaminy i minerály

Od starověku se mišpuli připisovaly léčivé účinky. Používala se proto jak v kuchyni, tak i lékárnictví. Plody obsahují sedmdesát pět procent vody a deset procent cukru. Jsou bohaté na vlákninu a vitaminy, především vitamin C a B2, ale také na minerální látky jako vápník, hořčík, draslík a sodík.

Mišpule léčitelka
Mišpule má příznivý účinek na kardiovaskulární choroby a nemoci oběhového systému. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a používá se i při zánětlivých onemocněních dýchacích cest. V dřívějších dobách se využívala také jako lék proti průjmu a úplavici.

Přílohy:
Mišpule 1.jpg
Mišpule 1.jpg [ 57.84 KiB | Zobrazeno 4402 krát ]
Mišpule 2.jpg
Mišpule 2.jpg [ 47.23 KiB | Zobrazeno 4402 krát ]
Mišpule 3.jpg
Mišpule 3.jpg [ 55.86 KiB | Zobrazeno 4402 krát ]

PříspěvekNapsal: 22 dub 2011 14:12 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Nevím jestli to bylo totéž, ale něco podobného jsem viděl na ulici v Mikulově.

PříspěvekNapsal: 22 dub 2011 14:53 
Administrátor
Administrátor

Jj, to je docela možný, občas se to pěstuje...

PříspěvekNapsal: 24 črc 2013 21:57 
Tak mám taky už svojí Mišpuli německou :) , jak jsem již dříve psal, docela mě zaujala, tak jsem jí sehnal :D .

Přílohy:
DSCF7811.JPG
DSCF7811.JPG [ 381.29 KiB | Zobrazeno 2924 krát ]

PříspěvekNapsal: 25 črc 2013 06:33 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

letos bude u me mit prvni plody tak jsem zvedav, sice neroste nijak rychle, ale je to pekny stromek

PříspěvekNapsal: 18 srp 2013 16:48 
Čestný člen
Čestný člen

V Táborském Baumaxu mají ještě asi 4 ks Mišpule německé ve výprodeji asi za 169 Kč. Jsou to 2 metrové stromky, ale náznaky plodů jsem na nich neviděla.

PříspěvekNapsal: 08 pro 2014 09:45 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

U kamarátov ochutnávam každý rok. Nehaním, ale stále ma nejak neoslovila. Pestuje ju mnoho ľudí, je nenáročná ale pre mňa nič moc. Ale sto ľudí sto chutí. Či už pred mrazom alebo po ňom, pre mňa to nie je. Sused ju pestuje kvôli kvetom pre včely.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina