SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 24 srp 2019 14:17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 132 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Semená , Podnože
PříspěvekNapsal: 17 lis 2014 12:26 
Administrátor
Administrátor

2 DeTer: Do bytu se mi nejlépe osvědčil jako podnož kubánský pomeranč, dnes neseženeš, ale je to odruda valencie.
Nepotřebuje zimování v chladu.
Udajne i pomelo, ale nemám vyzkoušeno. Dále i kalamondin je vhodny...

PříspěvekNapsal: 17 lis 2014 20:55 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Karel Mundl píše:
DeTer, do tvých podmínek je citrumelo dobrá volba, rostliny na něm dobře rostou a i s plozením nebývá problém. Trifoška je ještě odolnější, ale ideální je pro ni kolem 0 °C, bigarádie mívá problém s mokrou a studenou zeminou :?: , osobně ji nepoužívám, ale je to na tobě :) Můžeš použít i semena grepu, Meyera --mám ještě jeden plod, pokud budou semena a budeš chtít, mohu poslat, mám již vyseto asi 20 ks a vylezlo skoro vše.

Další možností je, až budeš v Adavu objednávat citrusy, objednej si i podnožové citrumela a jedno nech jako matečnici na řízky, řada z nás to tak dělá. Další možností je koupit opět v Adavu citrumelo Dunstan, velice rychle kvete, pak budeš mít vlastní plody a semena. Nejlepší je asi kombinace obou způsobů :)

Na řízky z citumel je dost pozdě --myslím v našich chladných podmínkách, sám přemýšlím, že si letos z Adava ještě podnože objednám.

Já jsme si právě že koupila podnož citrumela a roub meyera, takže se snad jednou taky dočkám nečeho. Už ho mám týden a nejeví žádné známky nějaké chyby. Opad listů, žlutý a pod. tak snad se mu bude dařit...
Myslíš, že jak mám tuhle rostlinku, že na jaře až jí budu střihat vršek, že si to mám nechat a dělat jako podnož? Rozumíme si? To není ale jakože čistě jen citrumelo, je tam ten roub...
A ještě jedna taková možná blbá otázka, ale dají se nějak smysluplně křížit ty pecky z obchodu? Jako že třeba podnož pecka např.pomeranče a naroubovat plodící třeba citron, pomelo a podobně? Má to nejaký efekt?

PříspěvekNapsal: 17 lis 2014 21:00 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Tea Racer píše:
2 DeTer: Do bytu se mi nejlépe osvědčil jako podnož kubánský pomeranč, dnes neseženeš, ale je to odruda valencie.
Nepotřebuje zimování v chladu.
Udajne i pomelo, ale nemám vyzkoušeno. Dále i kalamondin je vhodny...

Já jim právě to zimování chci a hodlám dát ;) ale je pravdou, že o kubánských pomerančích je psáno mnoho a kdo je měl, tak jen chválí..
Do baráku už se mi kromě stropu nic nevejde :mrgreen: :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 18 lis 2014 07:34 
Čestný člen
Čestný člen

Tea Racer píše:
Do bytu se mi nejlépe osvědčil jako podnož kubánský pomeranč, dnes neseženeš, ale je to odruda valencie.

Prosim o dovysvetleni, valencie je prece asi nejbeznejsi odruda v obchodech, takze pokud je valencie kubansky pomeranc, tak jak je mysleno ze neni k sehnani?

PříspěvekNapsal: 18 lis 2014 07:36 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Moony píše:
Tea Racer píše:
Do bytu se mi nejlépe osvědčil jako podnož kubánský pomeranč, dnes neseženeš, ale je to odruda valencie.

Prosim o dovysvetleni, valencie je prece asi nejbeznejsi odruda v obchodech, takze pokud je valencie kubansky pomeranc, tak jak je mysleno ze neni k sehnani?

Já to pochopila tak, že Valencie je je podmínkami a chutí podobná Kubánům, ale kubán to není

PříspěvekNapsal: 18 lis 2014 07:41 
Čestný člen
Čestný člen

Aha, ja jsem prave trochu zmatena :-)
Jeste jsem nekde cetla ze cotidiana je taky vlasne kubansky pomeranc, a tedy podnoz vhodna pro teple zimovani... jak to je?

PříspěvekNapsal: 18 lis 2014 07:45 
Čestný člen
Čestný člen

DeTer,
myslím, že na jaře moc stříhat nebudeš, rostlinka je malá a potřebuje narůst a vytvořit korunku :) Osobně stříhám jen v nejnutnějších případech, jinak nechám narůst tak 25 až 30 cm a zaštípnu vrcholový pupen. Růst se zastavý, větev s očky vyzraje a během několika týdnů z oček začne růst boční obrost, rostlina i dříve kvete a hlavně šetří energii a ty čas. Pokud se z rostlin něco někdy ustřihne, tak se to použije na rouby, případně na řízky, ale ne každý citrus jde řízkovat, mandarinky skoro vůbec.

Myslel jsem přímo podnožové citrumelo z Adava, mají ho za 68 kč a trifošky zrovna tak :)

Dříve se používaly pouze semena z kupovaných plodů, jiná možnost nebyla. Takže můžeš vysévat semena z koupených citrusů, vyrostou ve tvých podmínkách, semenáčky jsou lépe přizpůsobeny a potom je naroubuješ dle potřeby.

Pokud máš možnost pěstovat citrusy od jara do podzimu venku a na zimu je dát do té verandy, tak se jim u tebe bude jistě dařit.

Valencie se v teplých podmínkách Kuby nedokáže vybarvit tak, jak ji známe my tady. Za ty roky pěstování na Kubě se z toho vytvořila samostatná odrůda. Po revoluci už o ně nebyl zájem, tak se nedováží.

Cotidiána je panašovaný kubánec, je to celkem pěkná rostlina a semena se dají použít na podnože. Ještě jednou připomenu, co vypěstuješ ze semen ve svých podmínkách je přizpůsobené a můžeš na to roubovat.

PříspěvekNapsal: 18 lis 2014 07:53 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Karel Mundl píše:
DeTer,
myslím, že na jaře moc stříhat nebudeš, rostlinka je malá a potřebuje narůst a vytvořit korunku :) Osobně stříhám jen v nejnutnějších případech, jinak nechám narůst tak 25 až 30 cm a zaštípnu vrcholový pupen. Růst se zastavý, větev s očky vyzraje a během několika týdnů z oček začne růst boční obrost, rostlina i dříve kvete a hlavně šetří energii a ty čas. Pokud se z rostlin něco někdy ustřihne, tak se to použije na rouby, případně na řízky, ale ne každý citrus jde řízkovat, mandarinky skoro vůbec.

Myslel jsem přímo podnožové citrumelo z Adava, mají ho za 68 kč a trifošky zrovna tak :)

Dříve se používaly pouze semena z kupovaných plodů, jiná možnost nebyla. Takže můžeš vysévat semena z koupených citrusů, vyrostou ve tvých podmínkách, semenáčky jsou lépe přizpůsobeny a potom je naroubuješ dle potřeby.

Pokud máš možnost pěstovat citrusy od jara do podzimu venku a na zimu je dát do té verandy, tak se jim u tebe bude jistě dařit.

Valencie se v teplých podmínkách Kuby nedokáže vybarvit tak, jak ji známe my tady. Za ty roky pěstování na Kubě se z toho vytvořila samostatná odrůda. Po revoluci už o ně nebyl zájem, tak se nedováží.

Cotidiána je panašovaný kubánec, je to celkem pěkná rostlina a semena se dají použít na podnože. Ještě jednou připomenu, co vypěstuješ ze semen ve svých podmínkách je přizpůsobené a můžeš na to roubovat.

On jako ten citrus má 43cm a náznak rozvětvění nikde, zase z něho nechci mít tyčku a kde nic tu nic... Ten hořejšek mu vzít pro rozvětvení asi budu muset.. Nebo to zvládne sám? Ten můj je ještě mládě, kdyby plodil řízky proč ne, ale ještě nezaplodil a ještě nezaplodí, tak je roub i řízek asi zbytečný (?)A určitě. Není to jabloň :lol: nechci ho střihat, naopak každou novou větvičku opečovávat :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 18 lis 2014 07:58 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Karel Mundl píše:
DeTer,

Jinak ano. Po zmrzlých vyhodím část odolnějších kytek a na konci května zbytek. Barák je holej :mrgreen:
a na podzim ten samí postup. To pak zase barák praská ve švech, protože nechápu proč ale přes léto mi dycky nějaká kytka přibyde

PříspěvekNapsal: 18 lis 2014 08:09 
Čestný člen
Čestný člen

Z Adava posílají rostliny roubované kolem února--asi :?: a často je před odesláním i zastřihnou, proto můžeš mít jen tyčku :) Meyer vytváří obrost celkem sám, ale to poznáš až na jaře a plodí také rychle a pravidelně. Roubů a řízků z něj časem bude také dost, jen holt ty řízky, nebudou vepřové :cry: :)

PříspěvekNapsal: 18 lis 2014 08:17 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Já s ním rozhodně nechci dělat pokusy. Aby to nevyznelo že už se třesu na to až ho oholim. Tak to rozhodně ne. Jen nechci Aby neměl tvar a aby nebyl 10ti metrovej :mrgreen: Tak uvidím na jaře. Už aby bylO :D

PříspěvekNapsal: 18 lis 2014 14:54 
Administrátor
Administrátor

DeTer píše:
Moony píše:
Tea Racer píše:

Já to pochopila tak, že Valencie je je podmínkami a chutí podobná Kubánům, ale kubán to není

Ano, tak to je :-) Deter pochopila...

V Adavu maji i Kubánský pomaranč jsem koukal.
Pokud se koupí valencie je to dosti podobné, ale bude na trhu tuším v květnu??? Zdenek by vedel více.

PříspěvekNapsal: 30 lis 2014 21:16 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Valencie bude na pultech po novém roce možná od unora do května :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 08 úno 2015 11:21 
Čestný člen
Čestný člen

Nemá někdo tip na semena citrumela ?

PříspěvekNapsal: 08 úno 2015 21:12 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Přidávám se k přání i prosbě zároveň :lol:
Já přijmu i řízky ze střihání, když by nějaké bylo

PříspěvekNapsal: 09 úno 2015 11:14 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Karel Mundl píše:
Nemá někdo tip na semena citrumela ?

Dva roky po sobě jsem semena Citrumela 4475 objednával u Karla Jirčíka. Kontakt bych někde ještě našel (email).

PříspěvekNapsal: 09 úno 2015 11:59 
Čestný člen
Čestný člen

V kontaktu s p. Jirčíkem jsem, ale letos to není ještě jisté.

PříspěvekNapsal: 02 bře 2015 20:27 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Stále ještě nikdo nestřihal podnožskou rostlinu citrumela?
Resp.stačil by řízek citrumela

PříspěvekNapsal: 02 bře 2015 21:40 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

DeTer píše:
Stále ještě nikdo nestřihal podnožskou rostlinu citrumela?
Resp.stačil by řízek citrumela

Připomeň se mi na jaře/létě, určitě budu roubovat, něco bude.

PříspěvekNapsal: 02 bře 2015 22:48 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Byla bych ti vděčná.. připomenu se (ban) (dik)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 132 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina