SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 15 pro 2018 03:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rod Eugenia
PříspěvekNapsal: 04 kvě 2016 14:30 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Gratuluji ke sklizni. To, co máš, vypadá, že je červená odrůda. Takže, jakmile zčervená, můžeš otrhat. Já z toho vždycky utrhnu ty zelené listeny. Pak jen pozor, vevnitř je pecka, která se nejí :-).
Pak dej vědět, jaká byla chuť. Je tam taková pryskyřičná příchuť, která je rostlina od rostliny jinak silná.

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2016 05:58 
Nový člen
Nový člen

ondřej píše:
Gratuluji ke sklizni. To, co máš, vypadá, že je červená odrůda. Takže, jakmile zčervená, můžeš otrhat. Já z toho vždycky utrhnu ty zelené listeny. Pak jen pozor, vevnitř je pecka, která se nejí :-).
Pak dej vědět, jaká byla chuť. Je tam taková pryskyřičná příchuť, která je rostlina od rostliny jinak silná.

Díky..

Tak jsem jednu koštnul heart Odstranil jsem okvětní lístky a chuť byla osvěžující, chutnalo to trochu jako mango + mrkev. Žádná tuhá vlákna a docela velká pecka. Nakonec trochu ta pryskyřičná chuť, ale nic výrazného..

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2016 16:47 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

S tím mangem máš docela pravdu, ta struktura dužiny je opravdu podobná hodně šťavnatému mangu. Já bych to viděl pak tu chuť spíš trochu k jahodě bez semínek. :)
No už se těším na první letošní úrodu. Stromek mi na podzim venku schytal trochu mrazíku, přes zimu komplet opadal, ale teď byl obalený květy. Tak doufám, že z toho bude rekordní úroda. (ban)

PříspěvekNapsal: 21 lis 2016 18:41 
Nový člen
Nový člen

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

PříspěvekNapsal: 21 lis 2016 18:49 
Nový člen
Nový člen

1) calycina 2) 3) candolleana 4) matossii 5) pseudopsidium 6) uniflora Preta 7) reparanda 8) černoplodá uniflora 9) pyriformis
pak mám ještě: stipitata, 2 velké uniflory červenoplodé, myrtifolia, neonitida a reinwardtiana. U Ondry mám zamluvenou ještě observu. Skoro všechny mám od něj :P

PříspěvekNapsal: 21 lis 2016 21:42 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Eugenií není nikdy dost :-). Už jsi to v počtu druhů asi dotáhl na 2. místo v ČR. ;)

PříspěvekNapsal: 21 lis 2016 21:58 
Nový člen
Nový člen

Stejně bych si od vás stejně ještě rád koupil další :lol: . Bohužel už nemám brasiliensis. Pokud byste ji zase měl, tak si jí zase koupím

PříspěvekNapsal: 21 lis 2016 22:29 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Brasiliensiska je bohužel potvůrka choulostivá. Potřebuje hodně světlé umístění. Teď mám jen dvě malé od červenoplodé odrůdy, které si zatím chci pro jistotu nechat obě. Časem možná zkusím někde sehnat ještě standardní černoplodou, popř. žlutoplodou odrůdu. Pokud se zadaří dám vědět.

PříspěvekNapsal: 21 lis 2016 22:40 
Nový člen
Nový člen

U té mé začaly usychat listy už od začátku a zaschl i růstový vrchol. Ostatní ale krásně rostou. Už by mi mohla kvést myrtifolia a 2 větší uniflory. Mám asi 7 přebytečných reinwardtian. Zkusím je pak prodat

PříspěvekNapsal: 29 čer 2017 20:39 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ahoj, pochopila jsem správně, že není třeba roubu? Co se týká tvaru dočetla jsem se, že není problém s růstem, tedy to zda to udělám do keře nebo s vysokým kmínkem je záležitost mého oka? Ty kmínky jsou zatím ( možno i tím že jsou to letošní miminka) velmi velmi tenký, zda to vyoký kmínek snese později (děkuji)

PříspěvekNapsal: 29 čer 2017 21:59 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Eugenie není potřeba roubovat zřejmě žádné. Vše by mělo plodit od 3 - 4 roku. Mně teď několik druhů premiérově kvete, tak snad bude nějaká další ochutnávka.
Co se týká růstu, tak záleží jaký druh máš. Pokud je to nejběžnější - E. uniflora, tak u té když ji nevyvazuješ, tak roste keřovitě (tedy spíše plazivě :) ). Také je potřeba odstraňovat výhony, které později hodně vyrůstají naspodu kmínku. Pro růst s kmínkem je potřeba dát k ní nějakou oporu a přivázat.

PříspěvekNapsal: 30 čer 2017 13:28 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Děkuji za odpověd. S vyvazováním jsem smířená :-) (děkuji)

PříspěvekNapsal: 09 říj 2018 14:06 
Čestný člen
Čestný člen

Jak přezimujete svoje eugenie?

Mám možnost buď v bytě u jižního okna, jenže pod parapetem je topení... nebo v nevytápěném pokoji kde v zimě bývá cca 8-15 stupňů, ale taky méně světla - okno je sice jižní ale dost zastíněné sousedovou tújí.

To samé psidia...

PříspěvekNapsal: 10 říj 2018 21:35 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

No, Eugenií je údajně okolo 1000 druhů, tak budou s odolností dost velké rozdíly, záleží tedy o jaký druh(y) se jedná.
Pokud jde o E. unifloru, tak s tou jsem už dost experimentoval a zvládne v pohodě asi obojí umístění. Dá se celoročně v teple, ale přestože celá opadá, tak zvládne u mě i zimování při 5°C. V teple poroste celou zimu a bude potřeba normálně zalévat, v chladu je zálivka o dost menší.
Třeba E. myrtifolia bude raději za to chladnější. V teple bude více opadávat.
Co se týká Psidií, tak zase záleží, jaký druh. P. cattleyanum určitě v chladu. Pro např. kvajávu je těch 8°C hraniční a neriskoval bych to.
Pokud Tě zajímá info ještě k jinému druhu, napiš konkrétně, třeba budu nějaké zkušenosti mít.

PříspěvekNapsal: 11 říj 2018 11:58 
Čestný člen
Čestný člen

Díky Ondro!
Mám jich jen několik (od tebe :lol: )

E. uniflora preta, neonitida a pyriformis.
Ps. cattleyanum a guajava dwarf.

Loni jsem je teda měla všechny v teple, zavěšené v jižním okně, takže měly celkem dost světla a zároveň byly vysoko nad topením... ale jak letos povyrostly, většina už jich takhle zavěsit nejde.

Takže psidia do chladu, pretu dám asi taky do chladu... o pyriformis píšeš na svém webu že snese obojí, tak tu bych mohla mít asi zavěšenou v teple v okně že? A neonitida? Mám dvě, ta menší by taky mohla viset.
Jo a jak syzygium jambos prosím? Zatím je na parapetu...

PříspěvekNapsal: 11 říj 2018 14:05 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Moniko, no já tušil, že je budeš mít ode mě, ale už si nepamatuji, které přesně. No, máš jich víc než jsem myslel :-).
Guajavu dwarf bych asi do toho chladu neriskoval. Nemám ji vyzkoušenou, ale asi to bude podobně neodolné, jako velké odrůdy. Asi zkusím jednu přebytečnou letošní zimu otestovat.
S tou neonitidou jsem zatím neexperimentoval, mám ji v teple a v pohodě.
Totéž S. jambos bych asi nechal raději v teple. Také jsem ho ještě nezkoušel testovat na chlad.

PříspěvekNapsal: 12 říj 2018 11:06 
Čestný člen
Čestný člen

Díky Ondro :-)
Neonitidu a jambos si ráda nechám v teple na očích, jsou hodně dekorativní a dobře se na ně kouká ;)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina