SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 21 črc 2018 01:01

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník pravý
PříspěvekNapsal: 14 bře 2017 22:12 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ten můj kakovník je asi 3 roky starý. Koupil jsem ho právě v botanické zahradě v Brně, když měl tak půl roku až rok.
Největší zádrhel je s tou vlhkostí, ale překvapivě potřebuje také hodně světla. Na temnějším místě uschne taky, přestože v tropech je to rostlina do stínu.
Co se týká semen, tak ta klíčivost zůstává hodně krátká, ale z normálního kakaovníku se seženou celkem v pohodě. Víc by mě lákalo zkusit nějaký jiný druh (bicolor, grandiflorum a další), ale sehnat čerstvá semínka těchto za nějakou rozumnější cenu je už trochu větší oříšek.
Ještě něco na zvýšení kakaové horečky (jej) - další druhy:
T. grandiflorum - článek s fotkami
T. bicolor - článek s fotkami
T. angustifolia - článek s fotkami

PříspěvekNapsal: 15 bře 2017 17:14 
Nový člen
Nový člen

Hodně světla potřebuje rozhodně, ale jak známo, nesnáší přímé slunce. Sám jsem se o tom přesvědčil.. (jej) Teď přes zimu jsem kakaovníky dal do "polostínu", aby si odpočinuly, ale vzhledem k tomu, že už mi dávají najevo první náznaky jara a začínají jim pomalu rašit nové listy, tak je přes den dávám blíže k oknu, právě kvůli tomu světlu. :P 8-)

Ta klíčivost u semen je fakt zarážející, myslím, že jim stačí 2 dny a už je člověk může hodit do dupy.. Když jsou však v lusku, tak prý vydrží i několik týdnů.. :o

No a ty jiné druhy jsou hodně lákavé, ale při vzpomínce, jak dlouho mi trvalo sehnat "obyčejný" theobroma cacao, tak u těch tvých, co jsi zde vypsal, mám ještě menší naději, že se najde někdo, kdo je má a komu plodí.. Ale třeba ten bicolor mě vždycky zaujal nejvíce.. :twisted: A pak tady je, jak říkáš, cena.. Našel jsem člověka, který je schopen sehnat obyčejný lusk Theobroma Cacao a bohužel nemohl jít pod cenu 800 kč, takže tady máte pro představu, jaká finanční částka by se do toho přibližně musela vložit. Na druhou stranu, měli byste z toho všeho víc, jak 20 čerstvých semen. §ok :)

PříspěvekNapsal: 15 bře 2017 21:58 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Pokud se ta semena posílají bez lusku, tak se musí poslat určitě v něčem mírně vlhkém. Vím o dobrém zdroji těch jiných druhů v Ekvádoru, zrovna mi odtamtud jde zásilka jiných semen, ale tyhle kakaovníky jsem si netroufal objednat. Objednával jsem však ještě pro kamaráda a ten zrovna jedno semeno vzácného kakaovníku chtěl. Pošta odtamtud jde okolo 1 měsíce a to už je pro kakaovníky asi za hranou. Omrknu, jak bude semínko vypadat až přijde.... Pokud bude v pohodě, tak bych možná zkusil nějaké přiobjednat i pro sebe. Co se týká ceny, tak prodává okolo 2,5 dolaru za semeno i s poštovným :-).
Ještě co se týká T. cacao a slunce, tak já ho mám na východní straně přímo na slunci na parapetu a je tam spokojené. Jen to chce pravidelnou zálivku.

PříspěvekNapsal: 15 bře 2017 22:25 
Nový člen
Nový člen

Odvaha na pěstování nějakých vzácnějších kakaovníků by byla.. Pokud bych vlastnil tropický skleník.. (pa) :D Bez toho bych si netroufl ani za mák.. :D No a pokud bude semínko cestovat celý měsíc, tak to jsem zvědav, jak bude vypadat, rozhodně dej vědět, dosti by mě to zajímalo :)

Cena 2.5 $ i s tím poštovným je docela přijatelná.. §ok :)

S tím sluncem jsem se vždycky obával, především po tom, co jsem je na něm nechtěně nechal delší dobu, to se mladým (25 cm vysokým) rostlinkám dosti spálily listy. Ale když vidím, že tvému kakaovníku to nic moc neudělalo, tak s největší pravděpodobností začnu trochu alespoň jeden kakaovník "otužovat".. :)

Mimochodem jsem si nyní vzpomněl na věc, ohledně plodů.. Věří někdo z Vás, že je nějaká možnost, že jednou bude plodit? Tohle je sice hodně rozporuplná otázka, ale já mám za to, že člověk musí věřit a snažit se, aby se to jednou mohlo povést. Někdo mi jednou říkal, že to je naprosto nemožné, aby kakaovník zaplodil v květináči, ovšem když jsem viděl kakaovník v BZ fakulty tropického zemědělství v Praze, který plodí v květináči, začal jsem i věřit, že pokud ten kakaovník bude mít splněné podmínky, jako třeba mít kořeny v teple, výšku aspoň 1 metr a rozvětvený kmen, tak tu nějaká šance je.. A nemyslím si, že musí být splněna hlavně vlhkost, když jsou kakaovníky zvyklé na sušší prostředí, spíše je to takový "nápomocný bonus" k tomu, aby se to mohlo povést.. :D

PříspěvekNapsal: 15 bře 2017 23:14 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Můj názor je, že klidně zaplodit může ;) . Není to vzrůstem nějak velký strom, kořenový systém je spíš menší, takže nebude potřebovat ani nějak obří květináč. Jediný problém vidím v té choulostivosti, aby neodešel dřív než trochu vyroste.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2017 22:34 
Nový člen
Nový člen

kdyby někdo o nějaké sazenici kakaovníku věděl tak mi prosím dejte vědět. Všechny mé pokusy vyšly na prázdno. Zkoušel jsem i jiné druhy ale nic z toho nikdy nebylo. Kolikrát i něco vyklíčilo ale vždycky to chcíplo.

PříspěvekNapsal: 19 bře 2017 19:00 
Čestný člen
Čestný člen

V botanické zahradě v Brně jsou plodící kakaovníky a jeden dokonce samosprašný. Mám od tam sazenici. Zasadil jsem ve skleníku do volné půdy a za rok vyrostl o 2 metry. je to hodně náročná rostlina.

PříspěvekNapsal: 10 dub 2018 12:53 
Nový člen
Nový člen

Zdravím příznivce kakakakaaaa :) Jirka píše o dva metry ? Je to možné ? No mám taky jeden exemlář a jdu s dotazem na půdu :) jaký poměr a čeho by tam měl být ?

PříspěvekNapsal: 10 dub 2018 17:20 
Nový člen
Nový člen

Ahoj, :)

nevím, jestli je to možné, když vezmu v potaz svoje kakaovníky, které mi za minulý rok vyrostly nanejvýš o 10 cm. Je ale pravdou, že jsem je nehnojil, od listopadu jsem ale začal hnojit síranem amonným (čistý dusík, tropy na něj reagují velmi dobře). Ale že by byl někomu schopen kakaovník vyrůst i do metru, tomu se nebráním. :)
A k tvé otázce ohledně substrátu.. S tím ti asi každý dá malinko jinou odpověď, páč míchání substrátů je taková alchymie. Můj recept je následující: základ míchám z rašeliny a substrátu pro pokojovky, rašeliny přidávám o trochu míň, takže řekněme 2:3 se substrátem pro pokojovky. A pak už jenom přidávám takové "vylepšováky", tzn. perlit (jak rád říkám, perlitu není nikdy dost, jistě víš, že perlit skvěle drží vodu), přiměřeně přidám i nasekanou orchidejovou kůru a písek pro propustnost (ovšem pozor, bílý křemičitý, obyčejný "malťák" je nejméně vhodný!).
Výsledkem je dobře propustný substrát, přes který voda jak proteče, tak se tam i potřebné množství udrží. :)

Jak starý a velký je tvůj exemplář? :) A odkud jsi jej sháněl?

PříspěvekNapsal: 13 dub 2018 12:20 
Nový člen
Nový člen

Mám jen jeden :) asi před rokem jsem měl možnost koupit majitele neznám :D ale nejací mladí z plzně :) jinak mě začali jako každému asi kdo nema sklenik zasychat konce a dochazet vyživa tak přesazení a nainstaloval jsem mu podnos 40 cm s kamínkama a vodou na zvyšeni vlhkosti tak uvidím zda to pomůže krom rosenní i 3x denně ..

PříspěvekNapsal: 13 dub 2018 14:23 
Nový člen
Nový člen

S těmi listy je to problém, mým kakaovníkům taky prví rok zasychaly listy i přesto, že jsem je i 3x denně rosil. Potom mi ale bylo řečeno, jestli to náhodou není tím, že jsem zaléval tvrdou studniční vodou. V té je hodně solí, které se usadí v zemině a kakaovníky na to reagují rychlým zasycháním listů. A tak jsem všechny kakaa přesadil a přešel na dešťovou vodu, zalévám s ní už skoro rok a víc jak rok starým listům za tu dobu uschly jen špičky, což beru jako obrovský úspěch! :)

A jak velké je tvoje kakao? O kolik cm za ten rok povyrostlo? :)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina