SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 21 srp 2019 18:43

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 11 úno 2013 23:31 
Tuto mučenku jsem úspěšně pár let pěstoval v zimní zahradě, než mi jednu zimu chladným zimováním odešla :( . Nádherně kvetla desítkami obrovských květů, k plodům budou potřeba dvě cizí rostliny. Po zkušenostech se střihem u mučenek, nedoporučuji příliš stříhat ani je (já totiž nedoporučuju stříhat nic :lol: ). Samozřejmě pokud se bude jednat o pouhé zakrácení ze tří metrů na jeden a půl, tak by to neměl být problém. Ale vždycky bych stříhal v létě, kdy mučenka snadno obroste. Několikrát jsem stříhal v zimě a mučenka buď vůbec neobrostla a nebo regenerovala dlouhou dobu. Jinak na ní není nic obtížného, všechno je jinak běžné :) .

PříspěvekNapsal: 12 úno 2013 16:58 
Nový člen
Nový člen

A o to běžné mi jde. Nevím jakou zeminu,jak zalívat ,hnojit.Vše dělám metodou pokus omyl.Myslím že si toho chudák už zažila dost.Rady od Vás bych tudíž vřele uvítal nebot jsou z praxe.Chápu že radit začátečníkovi asi není snadné a zřejmě to může i otravovat(znám z vlastní praxe :D ) ale těch protichůdných informací je tolik že člověk nakonec neví co.

PříspěvekNapsal: 12 úno 2013 17:05 
No Jasane, nevím jak si se o mučenku staral do teď, ale evidentně se jí to líbilo ;) . Já bych na tvém přístupu moc neměnil. Protože většinou bývá, že jakmile se o tu rostlinu začneš moc starat, tak ti odejde :mrgreen: .

Na její pěstování tu jsou jiní členové, já jich mám jenom pár a radši se o ně moc nestarám, protože poslední rady, jakože zkrať jí, jinak ti nepokvete.. skončili úhynem rostliny, viď Radime §ok :lol: .

PříspěvekNapsal: 12 úno 2013 21:19 
To už tu myslím párkrát zaznělo Rudo (pá). Ale řekni sám, vždyť jsme tu mučenku prostě ostříhali snad na metr a půl a prostě odešla a i edulisky. Já už teď vím, že to má co dočinění s tím, že to bylo na podzim, ale stejně mi pořád nejde do hlavy, že to zabalily všechny do jedné. U sebe s mučenkami problém nemám.

A Jasane, já na všechny mučenky používám substrát těžší než na jiné rostliny, skladba z rašelinného substrátu, písku a zahradní hlinito - jílovité zeminy, rašelinný substrát a písek tvoří asi 40% a zemina ze zahrady 60%. Já ale pěstuji mučenky venku a tak Ti moc v bytě neporadím, ale venku bývá problém se zálivkou, že jsou citlivé na vyschnutí, proto ta těžší zemina, ale naopak v zimě někdy mívám problém s hnilobou kořenových krčků vlivem nízké teploty a vysoké vlhkosti substrátu.

PříspěvekNapsal: 13 úno 2013 22:22 
Nový člen
Nový člen

Ahoj a opět děkuji,již jsem si to opsal.A jak s hnojením ?Kdy a čím?Tedy já jsem tak natěšený na ty květy (ban) .

PříspěvekNapsal: 14 úno 2013 07:44 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Hnojit zbytecne. Az bude teplo, tak kveten tak to vraz do hliny s vetsim obsahem jilovite pudy, pridej do toho par na kousky nasekanych bananovych slupek a pokvete sama.

PříspěvekNapsal: 14 úno 2013 08:27 
Nový člen
Nový člen

Jak už zde bylo řečeno pro přežití je velmi důležité udržet substrát nepřemokřený. Běžně se může jevit na povrchu květináče jako suchý a uvnitř je příliš vlhký. Na aukru se za cca 110 Kč dá koupit malé zapichovací měřidlo vlhkosti a PH. Před každou zálivkou ho používám ke zjištění, zda je substrát suchý. S výjimkou písku se na měření dá spolehnout.

Viz starší příspěvek na Mučenkománii:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater

PříspěvekNapsal: 15 úno 2013 22:15 
Nový člen
Nový člen

tedy na to hnojivo z banánu jsem dost zvědavej ;)

PříspěvekNapsal: 16 úno 2013 09:10 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Nechcem ti kazit radost, ale ak 7 rokov nekvitla, ziadne hnojivo to nezachrani. Musis skusit zmenit umiestnenie. Ako ti tu uz pisal Ivo, mucenky potrebuju vela svetla.

PříspěvekNapsal: 16 úno 2013 09:30 
Administrátor
Administrátor

Ano, je to tak.
Kombinace světla /přímého slunečního svitu/ a těžké půdy může udělat své.. To hnojivo bych viděl jako podružné.
Ale i tak bych si od toho moc nesliboval.
Já tuto mučenku "trápil" asi 5 let.. Rostla opravdu divoce, nasazovala poupata - ale ani jednou nevykvetla... (co)
Po 5 letech prostě udělala místo jiným, nadějnějším rostlinám.

PříspěvekNapsal: 16 úno 2013 15:40 
Nový člen
Nový člen

No hlodáte ve mě pěkným červem :) ale je mi ji líto tak to budu ještě zkoušet ,třeba překvapí,možná bych ji mohl číst na dobrou noc nějaké pohádky.Uvidíme ,určitě dám vědět.Je tu vůbec někdo komu by se jí dařilo pěstovat? :D (cink)

PříspěvekNapsal: 16 úno 2013 16:22 
Administrátor
Administrátor

"Pěstovat" mnoha lidem, ale to je veliký rozdíl: růst x plození. ... takový tu myslím není...

Skus zpívání... to prý pomáhá... (tuli)

/Problém je v tom, že se bavíme v reálných dimensích, nemažem med kolem úst.. jako někteří zahradníci./

PříspěvekNapsal: 16 úno 2013 19:04 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

:D Tak me vzdycky krasne rostla a i kvetla....a pak na zimu se mi neco prestalo libit a jara se nedozila. Zkousel jsem 2,
pokazde to dopadlo stejne a tak uz dalsi nechci.

Přílohy:
DSCN2501.JPG
DSCN2501.JPG [ 205.73 KiB | Zobrazeno 2261 krát ]

PříspěvekNapsal: 16 úno 2013 19:40 
Nový člen
Nový člen

já už ji mám sedm let.a jak jsem již zmínil mám ji v bytě,tudíž mrazy nehrozí (mám)
tak doufám že ji spatřím kvést.jo a KDY VLASTNĚ KVETOU?ale ty květy jsou opravdu moc pěkné!!!!!!!!! (wow)

PříspěvekNapsal: 16 úno 2013 19:42 
Nový člen
Nový člen

ju tu nějaký pěstitel z jižních čech?to pro případ květů a kéžby opylení. (děkuji)

PříspěvekNapsal: 16 úno 2013 21:22 
Čestný člen
Čestný člen

Já jsem z JČ, :mrgreen: ale mučenky mám zatím malinké, loňské řízkovance... Ty asi jen tak nepokvetou...

PříspěvekNapsal: 16 úno 2013 23:01 
Nový člen
Nový člen

Diana.Jerem píše:
Já jsem z JČ, :mrgreen: ale mučenky mám zatím malinké, loňské řízkovance... Ty asi jen tak nepokvetou...

pokud by se povedlo nějaké řízky s kořeny měla bys zájem?
výměnou?
poskytnu i zdarma :)

PříspěvekNapsal: 03 bře 2013 11:42 
Nový člen
Nový člen

konečně po dlouhé době sluníčko .tak doufám že se mi letos zadaří.přeji i Vám co největší úspěchy v pěstování!!!!!!! yes (bye)

PříspěvekNapsal: 04 bře 2013 18:48 
Čestný člen
Čestný člen

Ano, je to příjemné. Kousíček jara. ;) Moje mučenky zatím stále ještě spí..
Ať se i Tobě daří!

Předmět příspěvku: Re: mučenka královská
PříspěvekNapsal: 16 črc 2013 16:54 
Nový člen
Nový člen

jasan píše:
ahoj rád bych věděl jestli existuje mučenka královská.teoreticky ji mám ale už sedm let roste a ještě ani jednou nekvetla.už si chudák vytrpěla různá věci jenž my byly porazeny.zatím vše přežila (bravo) .kdyby měl někdo fota květů byl bch moc rád.bohužel neumím zmenšovat fotky takže jsem to poslal adminovi,snad bude vědět co s tím.díky za každou radu.

Příloha:
P1020320.JPG
P1020320.JPG [ 386.88 KiB | Zobrazeno 2074 krát ]

Ta mucenka na obrazku je na 90% decaisneana. Mám ji také.

Pouzil jsem tento klic.
http://www.passionflow.co.uk/passiflora-alata-key.htm

Quadra ma tech "tupliku" - glands na listech 6, tahle ma 4.

Quadra s 6ti: http://cookislands.bishopmuseum.org/MM/MX1-4/4P122_Pass-quad_PIT2_GM6_MXa.jpg

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina