SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 17 črc 2019 16:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ananas ze semen
PříspěvekNapsal: 05 črc 2016 09:40 
Nový člen
Nový člen

Zdravím,zkoušel někdo z Vás, pěstovat ananas ze semen...???Pro někoho bude možná překvapení,že ananas má ,,aktivní" semena,ale opravdu má.Zatím jsem to zkoušel u 2 ananasů,bez velkého přebírání se sebere asi kolem 25 až 30 semínek,podobných semínkům sezamu,ale ještě menší,trochu piplačka s výsevem do perlitu, nacucaného vodou,zakrýt fólií a za cca 6-8 týdnů,při teplotě 25-28 st.C se objeví malé růžice,klíčivost je cca 50%.Semena musí do substrátu, co nejrychleji,trochu desinfekce hypermangánem neuškodí.Pokud má někdo zájem, mám vše,zdokladované (foto).

Předmět příspěvku: Re: ananas ze semen
PříspěvekNapsal: 06 črc 2016 06:03 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Kedysi davno som to pre zaujimavost vyskusal a fungovalo to. Nieco som o tom napisal na starom fore:
http://citrusy.cz/forum/viewtopic.php?f ... &start=270

Rastlina potom celkom pekne rastla, ale kedze som nemal doma miesto, dal som ju k znamemu do sklenika s orchideami. Tamzila este cca dalsi rok, kym ju neususil...

PříspěvekNapsal: 06 črc 2016 18:43 
Nový člen
Nový člen

Tak koukám,že nejsem jediný kdo to zkoušel,štvalo mě,že z ananasu je jen jedna růžice a navíc v současné době jsou často vykrájené středy růžic,aby nerostly na úkor plodu,v zimě bývají namrzlé a neuchytí se.Já jsem to zkusil z 2 ananasů a vzešlo mi 18 rostlinek v současnosti mají asi 2-2,5 cm průměr,jen není čas je rozsadit ,ale i na to dojde.Zdravím.

PříspěvekNapsal: 06 črc 2016 19:03 
Nový člen
Nový člen

Všechny zdravím,jsem tu nový,tak je možná čas se trochu představit.Zabývám se pěstováním,hlavně citrusů,ale snažím se pěstovat téměř vše, co může dát plody nebo alespoň pěkné květy,proto se mi toto fórum zdálo dobré,na diskuze.Byl jsem registrován u ČSZ-citrusáři -Liberec,tak to dělám už dlouho, cca 28 let,po 89 asi každý ví, jak tyto spolky zašly na ,,úbytě".Každý začal podnikat a ,,zábava" šla stranou.Před 16 lety jsem měl těžkou autonehodu (nebudu popisovat) a ty následky mě vrátily ,,na zem".Tak jsem si postavil nový hliníkový skleník jen 15 m2,sklo a polykarbonát,v půdě položený otopný rošt,vytápěno z baráku,vše hlídáno na dálku a rostlinky si začali chrochtat,4 citrusy mám ve volné půdě,tak tam je jasné že sklízím mandarinky po kýblech.Ale 20 let mám třeba kaki,tenkrát jsem ho koupil od jednoho pána z Č.Budějovic a od té doby, jako rostlina v nádobě krom jednoho roku, plodí jako blázen,výborné plody a je partenokarpická,velká výhoda,ale jak to tenkrát bylo, nevím co je to zač,údajně roub z Prahy z botanické,ale je náchylný na teplotu,kolem -4 docela pohroma.Samozřejmě asiminy 11 druhů,ale na první plod čekám byť letos kvetly 4 nějak se to nepovedlo...Mám zahradu 500 m.n.m. a Liberecko,tak si sami udělejte představu,když v Turnově kvetou jahody,občas mívám na zahradě zbytky sněhu...Dotazy rád zodpovím.Jeronimo

PříspěvekNapsal: 07 črc 2016 08:14 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ahoj,
ak by si bol ochotny blizsie rozpisat pestovanie kaki v nadobe, urcite nielen ja by som bol vdacny. Vlani som si zohnal 2 odrody, takze sa ucim od nuly. Zaujimalo by ma v akom tvare ich drzis, velkost nadoby, aky substrat, ako casto presadzas a tak... Samozrejme aj fotka by potesila.

p.s. len to prosim zarad do spravnej temy, nech nepletieme kaki medzi ananasmi.

PříspěvekNapsal: 11 črc 2016 23:20 
Nový člen
Nový člen

pro ,,jezo" jo určitě sem dám (samozřejmě dle příslušného tématu) jak co pěstuji,ale teď o prázdninách mám nějak málo času,sedět u počítače,ale budu mít dovču tak snad čas bude,ale musím nastudovat to vkládání fotek,nejsem ,,hekr" a vše co není úplně přívětivé prostředí mi dělá problém ,ale zvládli to ostatní,tak já taky... (cool) zdravím...

PříspěvekNapsal: 12 črc 2016 17:40 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Jeronimo píše:
pro ,,jezo" jo určitě sem dám (samozřejmě dle příslušného tématu) jak co pěstuji,ale teď o prázdninách mám nějak málo času,sedět u počítače,ale budu mít dovču tak snad čas bude,ale musím nastudovat to vkládání fotek,nejsem ,,hekr" a vše co není úplně přívětivé prostředí mi dělá problém ,ale zvládli to ostatní,tak já taky... (cool) zdravím...

Zdravím, s tím vkládáním fotek mám taky velký problém. Několikrát jsem to zkoušel a stále nic. Bylo jednodušší kliknout na PROCHÁZET a fotka tam byla hned. Už mě to nebaví stále špekulovat kde dělám chybu. Jednoduše nefotím a neposílám. Je to můj názor. Někdo si řekne že jsem blb ale nejsem počítačový profik.

PříspěvekNapsal: 12 črc 2016 23:23 
Nový člen
Nový člen

pro- Josef Janků st. No já jsem zatím nic nezkoušel poslat (foto) ,ale přečetl jsem si návod a bylo mi jasné,že fórum o foto asi neobohatím,jinak samozřejmě rád popíšu jak pěstuji své rostliny.Jen mě dostalo,když jsem šel na ,,citrusy" kde každý píše co pěstuje,no to jsem málem hodil krovky,já za 28 let (možná o něco víc-první pokusy atd) První co mě napadlo,že snad opisují Tannacu :lol: Jasně i mě,pár citrusů prošlo rukou cca 40,ale něco jsem vyměnil něco daroval a nechal si jen to co jsem mohl ve svém skleníku uskladnit na zimu,prostě žádnou ,,genetickou banku".Nakonec jsem do země vyselektoval,jen mandarinky,ty jsou asi pro pěstování,nejméně náchylné na chyby při pěstování,tedy pro mě... (bye) zdravím...Jeronimo

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina