SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 17 črc 2019 15:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 510 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zkušenosti s pěstováním ananasu
PříspěvekNapsal: 16 říj 2009 11:05 
Administrátor
Administrátor

Zatím tu kupodivu k ananasům nic nemáme, tak se pokusím téma založit... :lol:

V letošním roce díky neustálým výkyvům počasí jsem rostliny nechal po celý rok v domě na parapetu východního okna. Musím říct, že jsem je hnojil jen :oops: 2x za sezónu, i tak docela pěkně povyrostly.

Obrázek Obrázek

Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s pěstováním ananasu
PříspěvekNapsal: 09 lis 2009 21:22 
Čestný člen
Čestný člen

Protože žádný milovník ananasů sem nic nenapsal, tak jenom malý postřeh ode m, co už ananasy zrovna nemusí :D . Ananas je strašně náročná rostlina.... Tedy hlavně na prostor :lol: .Zasadil jsem růžici, zakořenila a dal jsem ji na parapet, rostla a byla cituji manželku:"hezká", tak to bylo ok. Ona ale pořád rostla a byla"strašná a pichlavá". Dal jsem ji na léto do fóníčku a ona rostla. "Do bytu zpátky? Nikdy" :lol: Dal jsem ji na zimu k citrusům a už opravdu nádherná rostlina to kupodivu 8-) nerozchodila.
A ještě jedna poznámka. Protože než ta rostlina tak skončila zasadil jsem ještě dvě a na potvoru obě chytly. Jednu už jsem konečně věnoval, ale druhou(musela z domu do kanceláře) ještě mám. Ta byla ale zasazena opravdu pokusně do čistého perlitu a v něm i ve stejném malém květináčku bez jediného problému roste dosud. A to přežila už opravdu kruté zacházení. Je to taková hydroponie. Občas zálivka s hnojivem, když hnojím květiny.

PříspěvekNapsal: 09 lis 2009 22:47 
Co já vím, tak ananasy tady na fóru pěstuje kde kdo, jen je nikdo nezveřejňuje, protože se jim třeba daří, jako že jsou bez problémů, tak se lidi s nimi moc neukazují. Ale až když nastanou nějaké problémi, nebo někdo bude chtít ukázat co se mu urodilo, pak se tu určitě diskuze rozjede ;) .

Ivo, já jen podotknu, že jsem můj ananas nehnojil celý léto :oops: , ale taky je v pohodě. Přesadil sem ho do velkýho květináče, možná až moc. Tak doufám že si veme živiny z toho substránu.
Tvoje ananasy jsou pěkné, nevím kolik jich máš, ale já mám jeden a úplně mi to stačí :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 07:36 
Administrátor
Administrátor

Mám pocit, že zrovna volba nádoby pro ananasy je docela veliký problém... Čím větší nádoba se zvolí, tím víc jsou schopny narůst.
Já je mám pořád ve stejný - poměrně malý - nádobě... Proto rostou pomaleji, ale stejně rostou. Na jaře je chci přesadit do větších nádob, alespoň tyhle dva /mám ještě jeden/.
Možná jeden postřeh z hlediska růstu. Mnohem víc rostou, pokud je světlo "horní" - z hora. Pozoruji to už delší dobu, podmínky mají pořád stejné, jen jsem je přesunul z parapetu okna na zem pod střešní okno. Podle světelných zákonů by měly mít daleko méně světla k dispozici /jsou dále od okna/ a pokud tyto podmínky budou ještě "dostatečné", měly by se začít "vytahovat", jako to dělají všechny ostatní rostliny... Jenže opak je pravdou. Začaly růst mnohem rychleji s "masivními" listy.. :shock:

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 14:40 
Tak to je zajímavý postřeh 8-) .

Já jsem zase někde četl, že je snad i lepší mít menší květináč, že stejně ananas vyroste tak i tak, jen s tím rozdílem že se mu bude dopřávat víc. Takže se z toho dalo vydedukovat, že na nádobě až tak nezáleží. Ovšem, nějak podložit to nemohu a když pěstuji jen jeden, tak to ani vyskoušet :roll: .

Já jsem zvolil myslím 25 l květináč a se substrátem jsem se nějak nemazlil, myslím že tam i převládá jíl s pískem. Samozřejmně vím, že to není zrovna dobrá kombinace, ale já v tom problém nevidím.
Jen je květináč strašně težký a dát ho na parapet byla fuška :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 14:53 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ja som zas čital,že nemajú sa moc zalievať.No kamarat nemal čo robyť a tak zo srandy si zasadil do foliovnika ružicu z ananásu.Mal ju tam celé leto a tak nevedel ,že čo s nim teraz.Tak ho vytrhol a mal už malé korienky.Tak zobral stimulator a pekne ho zasadil no uvidíme.Ale čo som chcel powedt o tom,že ked som k nemu prišiel a mal na nom mravenisko tak ho každy den vytapal a to aspon 2l vody.Tak preto sa čudujem,že mu ešte žije.Ináč vyzerá celkom pekne.

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 15:26 
Čestný člen
Čestný člen

Ovar píše:
Já jsem zvolil myslím 25 l květináč a se substrátem jsem se nějak nemazlil, myslím že tam i převládá jíl s pískem. Samozřejmně vím, že to není zrovna dobrá kombinace, ale já v tom problém nevidím.
Jen je květináč strašně težký a dát ho na parapet byla fuška :mrgreen: .

25 litrový květináč, to je tedy síla. V tak velkých nemám ani rajčenku. Jinak kdyby jsi ananas dal do perlitu, tak se zvedáním a přemisťováním nemáš problém ;) .
Přikládám foto mého ananasu.

Přílohy:
IMG_8622.JPG
IMG_8622.JPG [ 75.83 KiB | Zobrazeno 7193 krát ]

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 15:29 
Administrátor
Administrátor

Ovar píše:
Já jsem zvolil myslím 25 l květináč a se substrátem jsem se nějak nemazlil...

Rudo, tak to je luxus... ;) :lol: Mrkni ještě jednou na moje fotky výše... Panašovaný je tak v litrovém květníku v čisté rašelině. Ten "obyč" má asi tak 1,5 litru zeminy ze zahrady napůl s pískem...
Mám pocit, že nejdůležitější pro ananasy je teplo a světlo, na ostatním nezáleží... :roll:

Teď dal foto i Petr ... jeho nádoba nemá ani ten "litr" ... a ananas je parádní... ;)

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 15:37 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Za koľko rokov po výsadzbe začína rodiť ananásovnik?

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 15:44 
Administrátor
Administrátor

To je otázka do "pranice"... :lol:

Pokud vůbec zaplodí, tak nejdříve po třech letech /v našich podmínkách/, ale spíš je to tak za 5 let... Nevím, jestli to srovnání bude přesné, ale je to asi jako s banánovníkem... Tomu musí narůst nejdříve kolem 60 listů, pak začne plodit. Ananas zase musí dorůst na "určitou" velikost...

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 16:57 
m.cavrk píše:
Za koľko rokov po výsadzbe začína rodiť ananásovnik?

Taky záleží na tom, jestli je zasazena koruna (růžice z plodu) nebo rozeta (odnož). Rozeta plodí až o celé roky dříve, taky záleží, z jaké části rostliny rozeta vyroste, např.: z kořenového krčku a z úžlabí listů plodí rozety nejdříve (asi za 15 měsíců), nebo rozety, které vyrůstají ze stonku a stopce plodenství, plodí jen o pár měsíců později. Koruna (růžice z plodu) plodí podle podmínek až za 4 roky ;) .

Jinak Rudo, krásně mu dopřáváš, ale klidně mu těch 20 litrů uber(nebo je chyba v desetinné čárce?), ten víc neprokoření... :D :P .

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 17:43 
Tak mi to nedalo a radši jsem se znova kouknul, jestli jsem to nepoplet náhodou :lol: . Zničil jsem si záda, při tom menším akrobatickým výkonu :roll: .
Ale květináč má opravdu 25 l :P . Vyhrabal jsem v mobilu fotku ;) .
Co se týče, čím jsem naplnil květináč, tak jsem vůbec se nezabíval tím, že to bude težký a jiný problémy. Mě hlavně šlo o to, abych se o něj nemusel tolik starat :D . Je totiž až u topení a dostat se k němu, chce taky trošku trpělivosti :lol: .

Aby si Pedro nezoufal, tak máš taky hezký ananasovník ;) , díky za fotku ;) 8-) .

Rade píše:
Jinak Rudo, krásně mu dopřáváš, ale klidně mu těch 20 litrů uber(nebo je chyba v desetinné čárce?), ten víc neprokoření... :D :P .

A japa ho mám asi vyndát? :lol: .........Jo a nechci práskat, ale Radimovi včera vykvetla krásná mučenka, tak kde jsou fotky!? :P :lol:

Přílohy:
Obraz0051.jpg
Obraz0051.jpg [ 179.83 KiB | Zobrazeno 7183 krát ]

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 19:06 
Rudo, tak pokud je ten květináč tak velkej, tak ten ananas je teda obr :shock: ;)... Jo a díky za připomínku ;) , ony se do rána všechny květy zavřely. Jak se otevřou další květy tak je vyfotím a založím v mučenkách nové téma... :)

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 21:26 
Čestný člen
Čestný člen

Ananas je to opravdu hezký, v takové velikosti by už mohl i plodit. Nádoba je asi opravdu zbytečně velká, ale když ti to tobě i jemu vyhovuje, tak proč ne ;). Mě by s tím žena z obýváku vyhodila na mráz :lol:

PříspěvekNapsal: 10 lis 2009 23:00 
Nový člen
Nový člen

Pár odpovědí zde:
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... &start=195 :)

Pekos

PříspěvekNapsal: 27 lis 2009 23:22 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak ja som kupil Ananás.Vytrhol som vrcholovúružicu odstránil bočne listy a necham ešte do pondelka obsušiť ho.A rozmíšlam či ho dam to vody rozkoreniť alebo rovno do substrátu?

PříspěvekNapsal: 28 lis 2009 08:25 
Nový člen
Nový člen

Šup s ním do substrátu a nepřelévat!

Pekos

PříspěvekNapsal: 28 lis 2009 21:14 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ok,už mám pripravený:kompost,piesok,rašelina a rzmýšlam či ešte polystirén namiesto perllytu ?

PříspěvekNapsal: 29 lis 2009 07:25 
Administrátor
Administrátor

Ani jedno ani druhé, ananas potřebuje spíše sucho.... Jinak hnijí kořeny.

PříspěvekNapsal: 29 lis 2009 09:02 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

No ako sa kukám tak asi newiem či sa mi chytí.Lebo mu nejako začali osýchať listy.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 510 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina