SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 13 pro 2018 06:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pestovanie Diospiros kaki v nadobach
PříspěvekNapsal: 13 bře 2017 08:39 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Dovolím si založiť túto tému, dúfajúc že sa nájde aspoň pár ľudí, ochotných podeliť sa so svojimi skúsenosťami s nádobovými tomelmi. Je samozrejmé, že tomely patria hlavne na záhradu, ale my zo severu inú možnosť nemáme. Tohtoročná zima ukázala, že može byť problém udržať aj hybridy. Mám vonku mladú Nikitu a zatiaľ neviem povedať, či je po prekonaní -26 ešte medzi živými.

Tak snáď téma nezapadne prachom a vy skúsenejši prispejete radami a možno aj nejakou fotkou. Mňa ako majitela dvoch malých rastlín zaujíma najmä tvarovanie - aby to bolo efektívne a zároveň prenosné, ale aj veľkosti nádob, súbstrát, stanovisko...

Jedného z členov som už poprosil a on si aj našiel čas na odpoveď, za čo mu ďakujem. Kedže zatial má problém s vkladaním fotiek, nasledujúci post urobím v jeho mene.

PříspěvekNapsal: 13 bře 2017 09:03 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Jeronimo píše:
Tak Ty jsi chtěl jak pěstuji kakichurmu....

Mám ho opravdu strašně dlouho , roubovaný ještě za komoušů a tak nevím co je zač.Jen vím od majitele , že nesnese z jara ani jeden stupeň pod nulu. A to je pravda, jednou se mi to v květnu vymstilo, když jsem už chtěl skleník mít volnější. Celý roky ho pěstuju v nádobě, vždy tak 5 let v jednom substrátu, samozřejmě s pořádnou výživou, to si hlídám, protože 5 let by v hlíně určitě neplodil. Používám výhradně kristalon. Teď z jara, mu dám ,,start" jen jednou, ale pořádně ho proleju a dávám tak 75% doporučené dávky. Další hnojení je každou druhou zálivku, kristalon plod-květ, ale jen 20% doporučené dávky. Jak začnou růst kopřivy, udělám si zálivku, kopřivy proženu drtičem (není nutné jen je to rychlejší) a do toho tak 2 hrsti kupovaných slepičinců. Nechám vykvasit, smrad velkej, ale rostliny to milujou i kaki. Tomel co mám nepotřebuje opylení a tak když začne dělat plody cca 5 mm, omezím kristalon, na jednou za 3 týdny a používám ty kopřivy. Zapomněl jsem dodat, že ty kopřivy ředit 1:10. Bohatě stačí, hnojím tím i avokádo, citrusy, prostě všechno. Tomel mi plodí každým rokem pořád stejně, žádné výkyvy. Zhruba kýbl ovoce a je výborné, po tom se doma jen zapráší. Zrání urychluju ,že vždy 3-4 kousky dám do igelitového sáčku s 2-3 jablky, do týdne jsou zralé, ale to asi znáš. Koupil jsem před 2 roky další dva tomely, ale teď nemám jejich názvy u sebe (píšu jak jinak než z práce). Ty ale opylení potřebují, minulý rok už měl každý plod, ale když měl asi 1 cm,plody jsem uštípnul, ať radši jedou do dřeva a jsou silnější.
Když tomel přesazuju, dám vždy větší nádobu (kulatý kalfas) tak o 10 cm, opatrně odstraním špatné kořeny a zeminu která jde lehce oddělit, pak si ještě pomůžu proudem vody, ten také něco dostane pryč.Zasadím do nového a dám do stínu cca na 3týdny až měsíc, jen takový polostín, aby nešlo polední slunce. Zeminu mýchám, klasický zahradnický substrát, předhnojený (vše koupím,nechce se mi s tím patlat) cca 50%, pak 1 pytlík vermikompostu, hrubší písek a perlit. Zapomněl jsem ještě , že nádobu hodně provrtám, celé dno a i strany cca do 5cm, aby měly kořeny vzduch a nezahnívaly. Tomel dám ven po zmrzlých a ukládám ho když opadá, ale až těsně před prvními mrazy,klidně kolem nuly, na podzim to vydrží. Ještě na podzim přihnojím draslem, opatrně jsou tam ještě plody, ale chce to na vyzrátí větví. No to je asi tak vše kolem tomelu. Snad jen že před poledním sluncem ho chráním pořád a nádobu zakopu do poloviny do země, aby se nepřehřívala. Jo opomněl jsem ještě řez - co mi překáží, odstraním po opadu listů, jinak řez dělám průběžně, každý rok ty delší větve, neunesly by stejně úrodu. Ale vždy s mírou a tak aby plody měly co nejvíc světla.Tomel řez přímo potřebuje... Tak to už je snad všechno.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Naposledy upravil jezo dne 03 kvě 2018 13:35, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 13 bře 2017 16:20 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ešte pridám moje rastliny. Zakúpene pred dvomi rokmi v CRZ Prievidza, štepené na lotuse. Vlani som jednu zrezal v snahe aby sa rozvetvila, druhú viacmenej nechal tak. Výsledok u oboch biedny :(

Obrázek Obrázek

Naposledy upravil jezo dne 03 kvě 2018 13:34, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 13 bře 2017 17:54 
Čestný člen
Čestný člen

Díky pánové za informace. To se bude hodit :-)
Bohužel nemůžu přispět žádnými zkušenostmi, protože mám tomely teprve druhým rokem, všechny jsou to malé rostliny v květníku o průměru 30cm, a zimuji je u tchánů ve vstupní chodbě kde v mrazech klesá teplota max. lehce pod nulu.
Jednou taky budu řešit dilema jestli je vysadit ven nebo nechat tak.
Mám křížence Nikitu a Gora Goverla, virginku Mohler, a (údajně kaki?) Kavkaz, vše naroubované na virginianě (aspoň pokud se dá věřit prodejcům :lol: ).
Zatím jsou narašené, na jaře přesadím do většího.
Takže budu sbírat zkušenosti zároveň s vámi, snad bude co vyměňovat :-)

PříspěvekNapsal: 13 bře 2017 19:54 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Bydliště: Spišská Nová Ves 430 m. n. m., záhrada cca 530-540 m.n. m.
ja mam v nadobe už 2 roky Nikitu ktorú som rouboval, celkom hezky narastla už, každý rok dostala väčšiu nádobu, zimujem už druhú zimu v pivnici (vlastne je to len jama v zemi zakrytá betónom :D ) ked vysťahujem rastliny von tak odfotím.

PříspěvekNapsal: 13 bře 2017 22:01 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Co se týká Nikity, tak tu mám už asi čtvrtým rokem v zemi na zahradě. Přes zimu nenamrzá, problém jsou spíše pozdní mrazíky, které dokáží spálit spolehlivě všechny rašící výhony.
V květináči mám stromek, který jsem si dovezl ze zahradnictví z dovolené v Černé hoře. Mám ho celoročně v květináči, pěstování stejné jako u citrusů, celkem bez problémů. Už mi dva roky po sobě i plodil, problém je jen, že je to nějaká hnusná odrůda, která i po úplném změknutí má strašně svíravou chuť. (bu) Takže to zkusím časem přeroubovat něčím lepším.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina