SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 12 pro 2019 16:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: černání větviček
PříspěvekNapsal: 15 čer 2015 12:54 
Nový člen
Nový člen

Zdravím přátelé potřeboval bych poradit u jednoho citroníku se mi vyskytlo černání větviček vis foto nevíte co mu je? popřípadě co proti tomu podniknout?Větvičky jsem zastříhnul těsně nad zdravým očkem. Domnívám se, že to je způsobené štěpařským voskem (je to možné? ) jaký používate balzám po zastříhnutí?
[img=http://s17.postimg.org/8ub6z3tlr/IMG_20150608_171048.jpg]
print screen windows
http://s8.postimg.org/vvbxw6qv9/IMG_20150608_171054.jpg
http://s9.postimg.org/9luf7s85r/IMG_20150608_171102.jpg
http://s18.postimg.org/6gprj9h3d/IMG_20 ... 171112.jpg

Předmět příspěvku: Re: černání větviček
PříspěvekNapsal: 15 čer 2015 13:00 
Čestný člen
Čestný člen

Určitě tě admin nepochválí, že zakládáš tato nová témata.
Jinak konkrétně toto černání větviček, bych tipoval na hodně špatné kořeny. Určitě zastřihnout do zdravého(spíš tedy živého) a já bych zkontroloval kořeny. Pokud nebudou zdravé, tak bych je taky zastřihl a přesadil do nového substrátu. Snad to rostlina ještě rozchodí.

PříspěvekNapsal: 15 čer 2015 14:17 
Administrátor
Administrátor

Ahoj, tohle mně dělají rostliny také. Je to houbové onemocnění. Discus, Dithane nebo Syllit by ti měl pomoci.

PříspěvekNapsal: 15 čer 2015 15:22 
Administrátor
Administrátor

Přesně tak, to dělá všem co maji rostliny z jistého zdroje... hlavne dezinfekce nástrojů, ale šiří se to i vzduchem, je to houba.

PříspěvekNapsal: 15 čer 2015 16:06 
Nový člen
Nový člen

Miloš píše:
Ahoj, tohle mně dělají rostliny také. Je to houbové onemocnění. Discus, Dithane nebo Syllit by ti měl pomoci.

Dekuju

PříspěvekNapsal: 15 čer 2015 16:18 
Čestný člen
Čestný člen

Take mi to delaji rostliny ktere mam ze stejneho nejmenovaneho zdroje ale to urcite zahradnictvi popira jakoukoliv vinu ze se s rostlinama neco deje a neprizna si zadnou chybu coz me tedy rozhodne stve.

PříspěvekNapsal: 15 čer 2015 19:34 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

To mi neřikejte že nějaké (?) zahradnictví prodává ,,zdravé´´rostliny a pořád jim to prochází :shock:
Chystám se objednat, tak mi koukejte vyklopit odkud vítr fouká. I když si to myslím

PříspěvekNapsal: 16 čer 2015 10:27 
Čestný člen
Čestný člen

Tohle je dle mého názoru hodně složité a těžko určit správnou příčinu, protože jich může být několik a také záleží na konkrétním způsobu pěstování a hlavně zimování. Letos se mi to stalo na třech větších, ale hlavně starších rostlinách od p. Urbana, které mám již několik let a až do letošního přelomu zimy a jara s nimi nebyly problémy. Zimovaly kolem 5-12 °C dle konkrétních venkovních teplot, vzduch měly suchý, žádné plísně, od sebe byly vzdálené 1 - 1,5 a mezi nimi desítky rostlin, které jsou v pohodě. Konkrétně v mém případě jsem si to zřejmě zavinil asi sám, rostliny jsem asi pozdě při zimování zalil, přesušil kořeny a následné zalití je mohlo dorazit. Zbytek kořenového balu neutáhne stávající korunu a ta potom usychá velmi rychle. Zbylé kořeny sice nahradí novou korunku, ale léta práce jsou v deli.

Netvrdím, že je to tak všude, pouze uvádím svůj případ a možnou vlastní chybu.

PříspěvekNapsal: 16 čer 2015 11:56 
Administrátor
Administrátor

Karle, to je sice pravda, ale dělají to i nové a čerstvě koupené rostliny odsud. A to nejen pár lidem. To už není náhoda a je vyloučena možnost pěstitele, pokud to jsou nové nepřesazené rostliny.

PříspěvekNapsal: 16 čer 2015 13:48 
Čestný člen
Čestný člen

No já měl na mysli něco podobného, jak píše Karel. Nějaká chyba(přesušení nebo častěji přemokření, nebo kombinace) a ztráta velkého množství kořenů. Rostlina vypadá jak na těch fotkách.
Já už hodně dlouho nic nekupoval, takže zkušenosti s nákupy citrusů a jejich následnými problémy nemám.

PříspěvekNapsal: 16 čer 2015 14:22 
Čestný člen
Čestný člen

Letos to dělá i spousta růží, nových, ale i starých, už opravdu velkých keřů :mrgreen: A také nikdo neví, proč :?:

PříspěvekNapsal: 16 čer 2015 18:52 
Čestný člen
Čestný člen

Ja jsem na tom stejne a jsou to i nove rostliny a zalevam opatrne spis moc ne tak nevim.Ale uz to nekdo odsud resil a je to houbove onemocneni a musi se to postrikat postrikem a majitel zahradnictvi to trochu pripustil ze maji problem takze je to uz od pocatku nez rostlinu koupite napadene.

PříspěvekNapsal: 16 čer 2015 20:22 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Podobný problém jsem řešil na letos na jaře. Na rostlině koupené v červu 2014 ( která normálně přezimovala ) mi na začátku jara začaly černat větvičky. Postupně jsem odumřelé větvičky odstřihával a zastavilo se to samo kousek nad roubováním. Nyní rostlina obrůstá a vypadá, že je v pořádku.

PříspěvekNapsal: 16 čer 2015 20:53 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Jarek píše:
Podobný problém jsem řešil na letos na jaře. Na rostlině koupené v červu 2014 ( která normálně přezimovala ) mi na začátku jara začaly černat větvičky. Postupně jsem odumřelé větvičky odstřihával a zastavilo se to samo kousek nad roubováním. Nyní rostlina obrůstá a vypadá, že je v pořádku.

odkud jsi to koupil?

PříspěvekNapsal: 16 čer 2015 22:25 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Jarek píše:

Mal som to tiež takmer úplne rovnako na pomarančovníku Omishima, ktorý mi dorazil pred zimou z Česka. Po vyrašení výhonky začali po istom čase hnednúť a spolu s nimi aj staršie vetvičky. Urobil som meďnatý postrek a časom sa postup zastavil. Rastlinu som ostrihal, presadil a na moje prekvapenie boli korene úplne v poriadku. Druhá rastová perióda je zatiaľ krásna. Z rastliny som zobral aj 2 vrúble, ktoré som naštepil na poncirus. Tam sa ten problém neobjavil a zatiaľ sa drží. Som zvedavý ako sa budú správať časom.

PříspěvekNapsal: 18 čer 2015 13:24 
Administrátor
Administrátor

Ahoj, máme to věděcky potvrzeno. Dávali jsme vzorky na UKZUZ (konkrétně kolem toho celkem dost času trávil Jarda P.) a z těch nám bylo řečeno to co tady se Zdendou píšeme. Jedná se o houbové napadení. Asi je pravdou, že to nemusí být konkrétní pro všechny tady popisované případy, ale ten náš problém je zde. A jak píšou kluci, ten původ bych také neházel tak jednoznačně, ale vše tomu bohužel nasvědčuje. To jak pěstujeme a zimujeme na tom má potom zásadní vliv vzhledem k šíření a rychlosti záhuby rostlin. Já už přišel o dost rostlin a další velké jsou také napadeny.

PříspěvekNapsal: 18 čer 2015 15:12 
Čestný člen
Čestný člen

Teda to není moc pozitivní.
Já mám zatím jen několik rostlin, ale všechny že stejného zdroje, zřejmě z toho o kterém je tu řeč.
Neberu ted v uvahu svoje pestitelske chyby :-) ale pokud jde o tu houbu, napadá mě pár otázek...

Pokud mi na žádné rostlině zatím větvičky necernaji, znamená to že jsou rostliny "čisté", nebo může byt houba jen zatím vyckavajici a projeví se třeba při horších podmínkách?
A pokud je houba "spící", je mozne provést postřik preventivně?
Šíří se to i na necitrusovite rostliny?

PříspěvekNapsal: 18 čer 2015 19:03 
Moderátor
Moderátor

to Moony:
Pokud tam teď nic nemáš, tak tam spíš žádná houba teď nebude - pravděpodobnost "vyčkávání" v nějaké latentní podobě je malá, i když asi ne zcela vyloučená.
To však neznamená, že se nemůže kdykoliv objevit - šíří se to sporami, ty mohou jít vzduchem, přenosem na oblečení, hmyz atd.
Preventivní postřik proti houbám neuškodí, ba naopak zamezí případnému vzniku choroby. Na citrusy vcelku běžně používáme Champion (který má poměrně krátkou ochranou lhůtu), na tenhle sajrajt, o kterém tu je řeč, by prý měly nejlépe působit Discus, Dithane a Syllit (nejlépe snad právě Syllit) - ty mají podstatně delší ochranou lhůtu (čili jsou to větší dryáky), tak jen pozor na stříkání blízko před sklizní.
Jak se to šíří na necitrusové rostliny těžko říci, ale vyloučit se to nedá.
Michal

PříspěvekNapsal: 18 čer 2015 19:37 
Čestný člen
Čestný člen

Michale, dekuju za jako vzdy fundovanou odpoved.

PříspěvekNapsal: 18 čer 2015 19:42 
Administrátor
Administrátor

Ano, s Jardou a Milošem to řešíme už delší dobu. Všíchni jsme se shodli na zdroji a Jarda byl tak hodný lítal a volal po tom kdo by nám udelal testy. Já příšel o pár rostlin, bohužel ale i o cca 25 letou mandarinku a druhá jí asi bude následovat, možná i třeti pomeranč, vse jsem si rouboval před více než 25 lety, dokázete si predstavit asi jak me to šíleně štve. :( Jarda prisel také o hodně! Takže pokud máte sebemenší podezření, zkuste postřik at nedopadnete jako Já, Jarda nebo Miloš.

Mám to potvrzeno z více zdrojů, a nakonec i testy to dokázaly.
Práve jsem dal druhy postřik Syllitu! Nejvice napadená rostlina přestala černat a vyrazila nové 4 vetve! Asi Syllit zabírá! Doporučuji postříkat vsechny rostliny preventivně a rostlina to pak možná dá i bez příznaků. U mě je napadených (viditelně) tak 10 % rostlin.

Na druhou stranu, budme rádi že to není neco co se nedá léčit!

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina