SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 09 črc 2020 15:50

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1062 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 54  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nemoci citrusů a problémy s nimi
PříspěvekNapsal: 08 led 2015 20:30 
Administrátor
Administrátor

Tady bych byl hodně opatrný...
Postřik na bázi oleje je cesta do pekel. Ano, v první fázi možná pomůže, ale následně olej zalepí rostlině póry a je s ní amen.
A tomu, co vymyslel kombinaci oleje se smáčedlem bych dal Nobelovu cenu - jedno likviduje druhé ...

PříspěvekNapsal: 08 led 2015 21:42 
Nový člen
Nový člen

Cize Ivo hovoris ze radsej to nepouzivat.

A ked sa zbavim tej havede tak co by si mi poradil pouzivat ako prevenciu aby sa to neopakovalo? (cool)

PříspěvekNapsal: 08 led 2015 22:34 
Čestný člen
Čestný člen

Pokud máš menší rostliny a jen dvě,tak ty puklice likviduj asi mechanicky,otíráním.
Až toho budeš mít hodně,nezbyde ti než jít cestou postřiku.Po cca 7 letech používání těchto postřiků na bázi oleje a smáčedla,lze udržet puklice tak nějak na uzdě,ale nechce to zaspat a stříkat to jak říkam 2 krát dva-tedy postřik na jaře,za deset dní znova a to samé na podzim,před zimováním.

PříspěvekNapsal: 08 led 2015 23:02 
Administrátor
Administrátor

Pokud máš par rostlin, opravdu jen sprchuj, pripadne otírat listy a pak osprchovat. Chemie je vzdy hnus a dostane zabrat i rostlina!

PříspěvekNapsal: 09 led 2015 08:48 
Administrátor
Administrátor

Když jsem psal řádky výše, měl jsem trošku obavy, jaké budou reakce. Naštěstí jsou vcelku příznivé - a jsem tomu moc rád.
Jaká prevence?
Je třeba si uvědomit, že prostě sviluška a puklice patří k těm nejběžnějším škůdcům a boj s nimi je prostě citrusářův /a nejen jeho/ úděl.
Rozdíl je jen v tom, že někdo je zvládá držet v rozumné míře a někdo má rostliny zamořené ...
Nejlepší prevencí je mít rostliny z ověřených zdrojů a následně držet rostliny v podmínkách, které jim nejlépe vyhovují.
Veškeré chemické postřiky fungují stejně max. 3x, pak škůdci získají "imunitu" a musí se změnit. Mezi tím však do rostliny "putují" chemické látky - ve většině smrtelné i pro člověka. / Proč je dnes obrovská aféra se stříkáním řepky? /

Jednou z nejlepších prevencí zůstává "otužování" rostlin - letnění i do velmi pozdního podzimu až zimy /dle počasí/. Pro většinu běžně pěstovaných citrusů -3 st. není "krizová teplota", ale naopak tato teplota nám hodně usnadní nervný boj se škůdci. To ovšem neznamená, že v září koupím rostlinu ze skleníku a nechám ji vystavenou -3 st. hned v listopadu.
Rostlina si musí zvyknout na místo, rozchodit šok z přemístění, zvyknout si na nové pěstební "zvyklosti".

PříspěvekNapsal: 09 led 2015 14:17 
Čestný člen
Čestný člen

Ivo, zkusila jsem olejový přípravek, který se prodává a fungoval tak jak ty píšeš. Potom jsem vyzkoušela ten oliváč. Chová se úplně jinak, dokonce i phalenopsisy na tuto směs reagují pozitivně. Nezůstává ta vrstva, která póry zalepí a přesto škůdce likviduje a odrazuje, listy odpuzují prach. Musí se ale použít pouze kvalitní olivový olej.

PříspěvekNapsal: 09 led 2015 15:07 
Administrátor
Administrátor

To by mě docela zajímalo.
Mohla by jsi napsat složení a výrobu - možná ideálně s použitými značkami - snad to nikdo nebude chápat jako reklamu na ti ingredience.

PříspěvekNapsal: 09 led 2015 18:35 
Nový člen
Nový člen

Inak to by aj mna zaujimal ten pripravok z toho oleja.

Tak dnes som kupil toto http://www.floraservis.sk/karate-zeon-5-cs.php , pozrite ine nemali tak to skusim a uvidim.
Mate niekto skusenosti s tym? lebo doteraz so o tom nepocul

PříspěvekNapsal: 09 led 2015 19:58 
Čestný člen
Čestný člen

Používám olivový olej extra virgin, který zrovna mám(používám ty dražší, ty levnější mně smrdí)-takže různé. Dám na litr vody asi pol. lžíci, přidám Jar, důkladně protřepám a tím stříkám (nijak extra to neodměřuji). Když omývám listy od škůdců, tak klidně namočím mokrou houbičku v troše oleje a přikápnu přímo na houbičku Jar a tím list otírám. Oliváč nelepí a nepůsobí mastně, prý obsahuje něco, co těm potvorám vadí, ale nijak jsem se po tom nepídila. Zabírá i na vatovce, červce-a to jsou opravdoví nezmaři. Zalévat jsem tím ale nezkoušela.

PříspěvekNapsal: 09 led 2015 23:48 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ten olivový olej je zajímavá možnost. Je údajně jemnější a rostlinu "neudusí". Jinak, abyste mě neposuzovali jako jakéhosi milovníka chemie na svilušky...Dával jsem konkrétní radu, jak zatočit se Sviluchou na silně napadené rostlině viz obrázky. Jinak pokud existuje jiná možnost, jak Sviluchu držet "v normě", vždy jí rád dám přednost před chemickou cestou. To mě přivádí k otázce...Zkoušel někdo v poslední době na Sviluchy použít dravé roztoče? U nás je jejich distributorem firma Biocont. Původně se pěstují na ochranu vinné révy a chmele. Já jsem osobně zkoušel Typhlodromus Pyri a Phytoseilus Persimilis. Ale z principu je tato ochrana zřejmě použitelná pro větší množství rostlin ve volné půdě či ve skleníku.

PříspěvekNapsal: 11 led 2015 14:51 
Nový člen
Nový člen

Natura Rock Efect - vyzkoušeno ( sviluška i puklice).Zliklidoval jsem s tím na podzim i smutnice v zemině

PříspěvekNapsal: 11 led 2015 15:36 
Nový člen
Nový člen

natura rock effect mam tiez a budem to streidat a mozem to striekat aj do zeminy?

PříspěvekNapsal: 11 led 2015 18:55 
Nový člen
Nový člen

Postříkal jsem i zeminu a tak jsem se zbavil i smutnic,které vyletovaly ze zeminy z květináče.

PříspěvekNapsal: 30 led 2015 21:48 
Nový člen
Nový člen

Zdravím všechny :) ,
i když pěstuji citrusy 22 let, tak se mi v posledních letech nějak nedaří :cry: . Slabě rostou většina, spíše kvetou. Výhonky tak 3-6cm pak zežloutne špička a upadne, kořeny také nic moc, za 2 roky moc neprokoření. Bojoval jsem s hnilobou kořenů nebo přeschly. Teď budu přesazovat tak uvidím.
Na podzim na pár rostlinách zežloutly listy přehnojení, přemokření?-foto a foto špičky výhonu.

Díky za rady :)

Obrázek
Obrázek

PříspěvekNapsal: 31 led 2015 15:16 
Čestný člen
Čestný člen

Mohlo by to mít souvislost se stavem kořenů a stávající zeminy, uvidíš při přesazení a hlavně po.

PříspěvekNapsal: 31 led 2015 17:36 
Nový člen
Nový člen

Karel Mundl píše:
Mohlo by to mít souvislost se stavem kořenů a stávající zeminy, uvidíš při přesazení a hlavně po.

Koupil jsem zahradnický substrát s houbičkama které mají příznivě ovlivňovat růst kořenů a půdní prostředí a přidám domácí kompost, zeminu, písek, perlit, rašelinu a možná sub. pro citrusy agro. Listy sou žluté jen u pár rostlin, stalo se to poprvé.
Přesadím, uvidím, poreferuji. Já blbec si nikdy nenapíšu složení zeminy, pak to pěkně roste a nevím z čeho je.

PříspěvekNapsal: 14 úno 2015 18:32 
Nový člen
Nový člen

Zdravím všechny,
potřeboval bych poradit ohledně calamondinu - před vánoci jsem si koupil nádhernou rostlinu calamondinu plnou plodů a krásně olistěnou,nádhera.Mám ji v bytě za oknem,ale začátkem ledna ( snad během dvou dní) opadali všechny listy i plody.Nyní je calamondin jen keřík bez ničeho.Dělá mě ale starost že konce větviček začínají hnědnout a schnout.Přesadil jsem do nového substrátu (AGRO),kořínky jsou pěkné,světlé a husté.Zalívám velmi opatrně,nerosím a ničím jsem nepřihnojoval.Kde jsem udělal chybu?A je ještě možnost calamondin zachránit?

PříspěvekNapsal: 14 úno 2015 19:44 
Administrátor
Administrátor

Je to pravdepodobně roubované na trifoliátě, potrebuje to chladne zimovaní. Nebo aspon hodne svetla a nemít to u radiátoru. Mám 2 kalamondiny na trifošce, nikdy nebyly zimované a jsou trvale v bytě. Ale znamená to dodžovat jistá pravidla.
Malá zalivka v zimnim období, hodne svetla, teploty do 22 °C a hlavne, obal na květináč, jinak ti od okna (treba jen pri vetrání nebo netesnosti) ochladi korenový bal, následne nad topením ho to ohreje a rostlina nevyrovná šoky a opadá....

Pomohlo by více info o rostline a foto.

Hnednouci vetvičky zastríhej do zivého. Pokud máš nožnost, prenes do teplot kolem nuly, tam může byt i ve tmě.

PříspěvekNapsal: 14 úno 2015 20:03 
Čestný člen
Čestný člen

Zkusil bych si tipnout. Rostlina s plody měla málo světa přes zimní měsíce a spotřebovala všechny zásoby, protože měla v bytě vysokou teplotu a byla nucena dýchat, aniž by mohla asimilovat. Zkusil bych hlubší řez a teplotu hlídal blízko rašení, tedy 12-15 st.C. Pak zbývá jen doufat, že se vzpamatuje díky posledním zásobám.

PříspěvekNapsal: 15 úno 2015 13:00 
Čestný člen
Čestný člen

Předpokládám, že to bude reakce na změnu prostředí. Pokud je pod oknem radiátor, nemohlo to jinak dopadnout. Buď přenést rostlinu mimo radiátor a nebo naopak udělat kolem korunky průhledný kryt s otevřeným vrchem a rostlinu postavit přímo na radiátor. Ten rychle prohřeje zeminu i kořeny a ty poženou do korunky mízu. Kryt bude odvádět horký vzduch od korunky. Osobně bych z vlastní zkušenosti volil druhou možnost, ale je to na tobě :)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1062 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 54  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina