SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 13 pro 2018 08:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 834 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 42  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 01 zář 2009 20:47 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Mám citrusy na zaskleném balkoně. Chci se zeptat kdy začít s přípravou na zimování. Možná že je ještě čas ale nechci nic zmeškat.

Předmět příspěvku: Re: Příprava citrusů na zimování
PříspěvekNapsal: 01 zář 2009 21:18 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

No ja osobne si myslím, že je ešte dosť času. Citrusy znesú aj krátkodobé mráziky, takže podľa toho ako sa bude vyvíjať počasie. A keďže ich máš ty na zasklenom, tak u teba je to ešte jednoduchšie, lebo ty môžem už keď pôjde do tuhšieho pootvoriť okienko, a trochu sa to oteplí. :D

PříspěvekNapsal: 01 zář 2009 21:33 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Citrusy na zimu zatím nijak nepřipravuji spíše ještě hnojím tam kde je to nutné - hodně plodů na rostlinách v malém 10 litrovém květináči.

Z letního stanoviště je budu uklízet s největší pravděpodobností až kolem půlky října nebo podle počasí i později. :lol:

PříspěvekNapsal: 02 zář 2009 06:01 
Administrátor
Administrátor

Josefe, jaká příprava na zimu ve tvém případě? Až se ti bude zdát, že je opravu zima /a to by mělo být aspoň tak -2 st./, zatáhneš okna a jedeš dál... ;) Pokud si pamatuji ze tvých fotek, máš tam snad i topení... Tak že nic nezanedbáš..2 opavdu třeba - musí být -5 st. - doufám, že letos to bude zase o něco později, koncem listopadu. Ve sklepě budou muset vydržet tak do poloviny března a pak zase ven.
Pro mne osobně celá příprava na zimu spočívá v tom, že tento týden naposledy přidám trošku hnojiva a začátkem října naposledy pořádně zaliju. Než rostliny přenesu, docela solidně vyschnou. V průběhu zimy pak zalívám jen pokud rostlině začínají uvadat listy - to je tak 2x za zimu..

:idea: Jedna důležitá věc, kterou už snad každý ví - v zimě bacha na vodu!

PříspěvekNapsal: 02 zář 2009 15:45 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

To je pravda že mám v citrusárně topení ale v zimě jsem ho nepoužil jen na jaře kvůli rychlejšímu nástupu do vegetace ale již to neudělám protože vždy to uspěchám a potom jako letos bylo stále málo světla a rostlinám opadali listy i květy. V zimě když jsou silné mrazy tak pootevřu okno z obýváku a teplota je dobrá. Nepřesáhne 5stupnů. Zatím přezimovali dobře až na to že vždy to jaro moc uspěchám.

PříspěvekNapsal: 02 zář 2009 15:55 
Administrátor
Administrátor

:roll: Říká se - spěchej pomalu...

Přitápění můžeš velmi opatrně začít koncem února, začátkem března podle toho , jaký je výhled... Ale v této době už bývá světelná intenzita dobrá... Nejdříve je však třeba rostliny zalít a nechat jim aspoň den na to, aby se probudily a začaly fungovat. Pak se dá začít s přitápěním... Jinak to dopadne tak, jak píšeš...

PříspěvekNapsal: 02 zář 2009 16:04 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Admin píše:
:roll: Říká se - spěchej pomalu...

Přitápění můžeš velmi opatrně začít koncem února, začátkem března podle toho , jaký je výhled... Ale v této době už bývá světelná intenzita dobrá... Nejdříve je však třeba rostliny zalít a nechat jim aspoň den na to, aby se probudily a začaly fungovat. Pak se dá začít s přitápěním... Jinak to dopadne tak, jak píšeš...

Díky. Chybama se člověk učí. :oops: :oops:

PříspěvekNapsal: 02 zář 2009 20:15 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Moj balkon je ešte stále otvoreny, skla su odsunute a tak to ostane asi do listopadu. Mometalne su tu teploty cez den okolo 25C a niektore citrusy rašia. Horka pominuli a teraz su priam idealne teploty, vacsi rozdiel teplot v noci/cez den. Dokonca aj ten sladký citroník Sweet ( na semenáči citrona) sa konečne prebudil.
Kam

PříspěvekNapsal: 04 zář 2009 17:28 
Administrátor
Administrátor

Josefe, ještě jednou se vrátím k tvému dotazu...
Naše /tohle/ fórum navštívila i paní Iva Hažmuková. K tvému dotazu mi poslala mejlík, ze kterého si dovolím ocitovat podstatnou část..
Paní Iva píše:
"Pokud začnete na jaře přitápět, je to za oknem či sklem skleníku velmi podobné, jako když začne svítit slunce - koruna se teplem budí, ale kořeny zůstávají mnohem déle v chladu. Je potřeba nejprve začít zalévat vlažnou vodou (max. o 8°C teplejší, než substrát, aby nedošlo k šoku) a teprve když se takto zvýší teplota kořenového balu, můžete přitopit. Jinak dojde u rostliny k šokové reakci. A to si myslím, že byl u Josefa celý problém.
Zdravím Iva"

K tomu jen dodám asi to, že zalévání vlažnou vodou propaguji pořád /já vlažnou vodou zalévám i v zimě../, proto jsem tuto věc nezdůrazňoval a považoval za samozřejmou... ;)

PříspěvekNapsal: 04 zář 2009 20:13 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Velice děkuji za tento příspěvek Tobě i samozřejmě paní Ivě. Myslím že to je to co jsem neudělal. Jen jsem přitápěl a žádná vlažná voda. Takže už vím jak nato. A paní Ivu prosím aby se zde zaregistrovala a potěšila nás a pomohla nám řešit problémy kolem citrusů. Ivo nějak ji musíš přesvědčit. Byl by to velký přínos do tohoto fora. Všem díky za rady Josef.

PříspěvekNapsal: 04 zář 2009 20:23 
Administrátor
Administrátor

Josefe, věř mi, že se o to snažím a dělám pro to vše.. Snad paní Iva si najde na "nás" trošku času... Její rady patří k těm nejcennějším..

PříspěvekNapsal: 04 zář 2009 20:44 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Admin píše:
Josefe, věř mi, že se o to snažím a dělám pro to vše.. Snad paní Iva si najde na "nás" trošku času... Její rady patří k těm nejcennějším..

Tak tedy OK

PříspěvekNapsal: 02 říj 2009 13:17 
Nový člen
Nový člen

Všem krásný dobrý den, přátelé. Tak mne máte po drobných problémech s registrací (ne a ne správně opsat kód :oops: ) tady mezi vámi.
Ivo, díky, že jste sem překopíroval moji radu pro Josefa.
A abych byla k tématu:
Já mám rostliny ještě všechny venku na zahradě a na terase. Dívám se, jak utěšeně mi v posledních dnech přirůstají plody, nad nimiž jsem si před měsícem pomalu začínala zoufat. Na trifoliátě venku zezlátla první úroda - pro mne je to "pastva pro oči". Jak se mi podaří zmenšit fotografie, tak se o svou radost podělím 8-)
Zatím jsem jedinou přípravu na zimování udělala tím, že jsem svoji zřejmě předposlední hnojivou zálivku před zimou (před týdnem) udělala s ohledem na dorůstající plody z kombinace 1:1 Krystalon plod a květ s krystalonem podzim a přidala i pár krystalek hypermanganu pro dezinfekci kořenů. Někdy během týdnu udělám ještě jedno hnojení - pro rostliny se zimováním ve skleníku pouze z Krystalon podzim, pro ty do bytu opět půl na půl.

PříspěvekNapsal: 02 říj 2009 14:59 
Administrátor
Administrátor

Paní Ivo, vítám Vás na tomto fóru a věřte mi, že je to velikou ctí...

PříspěvekNapsal: 02 říj 2009 15:06 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Paní Ivo to jsem rád že jste mezi náma. A myslím že nejsem rád sám. Takovou zkušenou pěstitelku citrusů tady potřebujem. A hned první otázka zní - je lepší ořezat citrusy před zimou nebo na jaře?

PříspěvekNapsal: 02 říj 2009 16:00 
Nový člen
Nový člen

Josefe, odpověď není jednoznačná - jako u všeho. Prostě vždy podle podmínek. Já mám zajištěn řez odběrem roubů 8-), takže mi nemusí srdce krvácet nad ustřiženými přebytečnými větvičkami. Osobně si myslím, že nejlépe je provádět řez tehdy, samozřejmě pokud mluvíme o zdravé rostlině, kdy se chystá k nové růstové peridě. Jak jsem psala na fóru u Aleše před časem, tak já spíše zaštipuji a vyštipuji měkké nové výhonky, než bych řezala vyzrálé větve. Možná mi to pak tolik neroste (čím více se řeže, tím víc to roste), ale zase nemám starosti s nerudovskou otázkou: kam s ním? :!:
Pamatujte, že každý řez iniciuje nový růst, takže opačně: když nechcete, aby to v té době rostlo, tak neřežte. ;)

PříspěvekNapsal: 06 říj 2009 22:36 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Pani Ivo, rad Vas vidim na fore. Ja som prednedavnom natiahol sklá na mojom balkone a výsledok: C. myrtifolia sa rozhodla kvitnúť a premnožili sa mi svilušky. :oops: Vyriešil som to poriadnym osprchovaním citrusov vlažnou vodou a postavil som to späť na balkon, sklá som odstránil, aby bolo aspoň v noci chladno - to svilušky zbrzdí. Dozrieva mi kalamondin a farbia sa už aj plody mandarinky Sulcata ( udajne)
Kam

PříspěvekNapsal: 07 říj 2009 18:33 
Nový člen
Nový člen

Já jsem už v neděli večer přemístila část rostlin, které chystám na výstavu, do skleníku. Jedná se o rostliny s delší dobou dozrávání, na nichž jsou ještě brčálově zelené a stále přirůstající plody (pomerančovníky, Ponderosa, Buddhova ruka, několik mandarin unshiu - owari popř. futsu, Carvalhais IH a pod.), aby měly ještě možnost si alespoň o pár dní prodloužit růstovou sezónu. Rané mandariny unshiu a všechny ostatní citrusy mám venku a budu je sklízet až při poklesech teplot k nule. Po trifoliátě, z níž spadly první dva zralé plody, se mi začíná jsko první vybarvovat plod na malé rostlině Matsuyamy na terase (její první). Noční poklesy teplot venku jsou pro vybarvení dorostlých plodů tím nejlepším, co pro ně můžeme udělat. A ostatním rostlinám (zpravidla bez plodů) co nejdelší pobyt venku také jen prospěje ;) .

PříspěvekNapsal: 19 říj 2009 08:44 
Čestný člen
Čestný člen

I když by pobyt venku rostlinám ještě prospíval, přemístil jsem rostliny již na zimoviště.
Nemám vlastní dodávku a tak jsem využil toho, že kamarád ji měl o víkendu volnou.
Kromě několika rostlin na výstavu a mučenek, které v tu dobu byly ještě v zemi jsem odstěhoval všechno. Včetně dvoumetrové rajčenky, která byla na délku celého auta.
Dvanáctikilometrovou cestu přežily rostliny v pohodě :) a doufám, že se jim tam bude opět líbit :D

Přílohy:
IMG_8283.JPG
IMG_8283.JPG [ 111.37 KiB | Zobrazeno 11416 krát ]

PříspěvekNapsal: 12 lis 2009 19:39 
Čestný člen
Čestný člen

Na mém Meyerii začali žloutnout spodné listy a jeden mi odpadnul. Myslíte, že už potřebuje začít zimovat? Mám ho u radiátoru a topím polovinu dne. Dal jsem ho zatím na místo kde se netopí. Jak se staráte o své Meyerii tento čas?

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 834 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 42  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina