SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 10 pro 2019 09:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 92 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 24 bře 2014 22:18 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Suhlas, nedavno som kupovala obycajny velikansky plastovy kochlik a ten kus plastu stal skoro 10 eur.

Krasne obaly na kvetinace to veru nie je nic pre mna. Nevidim kolko je tam vody a ci rastlina nestoji vo vode aj ked tam ma prevrateny deklik na ktorom stoji. Najradsej mam obycajne plastove kochliky s podmiskou kde mam jasny prehlad. A este radsej plastove flase kde mam popchane vsetky male vrublovance a kde mozem skumat kolko smutiviek/smutnic (=skodca) sa mi vyliahlo :mrgreen:

Na "mlzeni" som sa vykaslala po tom ako som "mlzila" a "mlzila" a "mlzila" az boli listy cele pokryte vodnym kamenom a rastliny nemohli dychat. Nepestujem citrusy dlho, ale som typicky "bytař". Pestujem si podnoze z plodov z obchodu -citron, pomaranc, grep na ktore potom vrublujem. Podnoze mam na chodbe a vsetko navrublovane v byte.

Tiez svoje rastliny otacam §ok

PříspěvekNapsal: 24 bře 2014 22:32 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

ja mam doma tri popradske grepy..

jeden bol cez leto na balkone, ale tam ho trapilo nejake roztocce alebo ine skodce, cez zimu som ho nemal kde dat, tak bol na severnej strane pri okne na schodisti panelaku, listy ma take svetlo zelensie a za celu zimu mu opadli tak 3 kusy

druhe dva boli asi 30 cm od okna na juznej strane cele leto, lenze na jesen som si vsimol na jednom puklice, tak putoval do karanteny, 4 metre od toho juzneho okna, kde bol celu zimu,kupodivu mu nic nechybalo a doteraz mu odpadli iba dva celkom spodne najstarsie listy, je krasny tmavozeleny

ten posledny bol celu zimu tych 30 cm od juzneho okna a opadali mu skoro vsetky listy, ktore mu vyrasili sa mi zda na jesen a boli velmi velke, opadali normalne ked boli zelene, nezoschnute.. samozrejme nejake listy ma kedze vyrasil aj v zime

teraz tyzden dozadu som dal na balkon prvy a druhy grep, nech si trosku uziju studene zimovanie (vl), chcel som im dopriat aspon mesiac studene obdobie, nech to v nich vyvola aspon rasenie ked uz nie kvitnutie..., po tejto zmene im neopadol po tyzdni ani jeden list

mimo temu putovali tam s nimi aj anony, jahody, mucholapka a psidium

u toho psidia dufam, ze zacne kvitnut skor ako minuly rok, a plody mi nespali mraz ako minuly rok v oktobri

PříspěvekNapsal: 24 bře 2014 22:39 
Administrátor
Administrátor

To máte doma nádoby od Primalexu? Na okně? :-)))

Psal jsem zde, že to není jen otázkou vkusu, ale že je to jako izolace. Pak se mohou v bytě pěstovat i citrusy, které jsou více náročné a ne se omezovat.

Obal na květináč stojí mnohdy méně než květináč, záleží kdo co jak preferuje. V bytovém pěstování to není o stovkách rostlin, ale maximálně o desítkách. Takže to peněz to neleze. Kdo chce mít doma na okně nádobu od primalexu, nebo živořící rostlinu nad topením to je jen jeho věc. Pro mě je to jiné, má rada tu byla hozena jako doporučení hlavně praktické v druhé řadě jako estetické. Otázka zalivky je snadno řešitelná, navic v obalu mám drenážní vrstvy, není třeba nic kontrolovat, trochu citu. Ne více než bez obalu, kde když človek prelije, je to na koberci....

K mlžení: Pokud máš doma tak tvrdou vodu že i na listech je vodní kámen, není to problem mlžení, ale vody přece. :-)
V suchém bytě - typický panelák, tam nepomůže jen občasné rosení. Tam pomuže bud hodne rostlin k vytvoreni mikroklimatu, nebo zvlhčovač.

PříspěvekNapsal: 25 bře 2014 20:58 
Čestný člen
Čestný člen

Tak obal na květináč ? Každou chvíli přesazuji a shánět větší obaly modré,červené..ne nic pro mne.Jinak každý obal prochladne,stejně jako plastový květník,jen to déle trvá.Mluvím o plastových kvěnináčích,no nádoba od Primalexu to už je moc.
Jinak panelákové byty jsou celkově suché,takové ty minimalistické samý kov a sklo.U nás je to samá kytka,citrus,vlhkosti je až dost..

PříspěvekNapsal: 25 bře 2014 22:31 
Administrátor
Administrátor

Tak to jsem rád, že jste upustili aspon od nádob na primalex na oknech, jelikož jsem se bavili o oknech a pěstování tam. Respektive o parapetech.
Ono není moc ekologické pestovat v takových nádobách. A myslim že nikdo není taková socka aby si nemohl dovolit kvetinač v rádech desetikorun, nebo obal.
Nemusíš kupovat nové obaly, ty se narozdil od květináčů nepoškodí a není problem mit malinko vetsi obal a vejde se tam různé velikosti kvetináčů. Máš je prakticky na celý život. Primárne tu jde o to, aby se nepřehrival korenový bal od topení a nechladil od okna. Dříve jsme to řešili tak, že se udelal takový jako truhlík (a tady už se nikdo nemuže vymlouvat na cenu) třeba přes celé okno a do toho se dali citrusy i s kvetináčem. Za zmínku jiste stojí staré nebo kvalitní kvetniky z kameniny, co aspon trochu izolovaly.
U mě je to rohodne i o tom jak to vypada. Je to jako mít doma krásné koberce a chodit na nich v botách od bahna a hnoje. Nekomu to nevadí, mít krasny citrus v plesnivém nezvhledném kvetináči, ale mě ano. Myslím že citrusy si to zaslouží. Pro mě je to srdeční záležitost.
Původ pěstování citrusu v nadobách počal v Čině, pak v Japonsku a až pak Španelsko atd... tam všude to bylo jako dekorace, takže krásný kvetník byl samozřejmost a funkce izlolační je v podmínkach CR nutností. (v bytovém pěstováni a na okně) Pokud se tedy neomezujeme na nejotrlejší odrudy. Ano, někdo má mnoho rostlin, jiny třeba jen 3 a ten už vlhkost řeší.
Zkuste si jednoduchy test, kupte jeden obal :-) dejte ho mezi rostliny které ho na okne nemají. A vysledek uvidí každy, hlavne v zime, kdy opad listů v kvetníku s obalem je minimální u toho samého citrusu, co je v jen v plastáku. Já chci pro své citrusy to nej. :-) Ale pochpitelne to je jen doporučení, každý at má doma co chce. Upozornoval jsem na problémy, které lze snadno a elegantně vyřešit. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody. :-)

PříspěvekNapsal: 25 bře 2014 23:04 
Já se musím přidat s tvrzením, že pokud pěstované rostliny překročí určité číslo, tak prostě u normálního smrtelníka není možné, aby měla každá svůj obal, nebo každá vzhledný květináč. Pokud je rostlin 5, 20, 50, to pak ano, ale pokud jsou rostliny ve stovkách, tak si to ani já nedovedu představit.
Pokud si představím, že bych bydlel v bytě, bez zahrady, nejprve bych se zbláznil a posléze bych se s tím asi smířil a totálně zaplnil byt rostlinami a určitě bych je neměl v kýblech, ale i tak bych je neměl v obalech, neb letošní zimu doma zimuji okolo 300 rostlin a obal zabírá další cenné místo. Pokud někdo pěstuje pár rostlin celoročně doma a rostlina tvoří hlavně dekoraci, tak to chápu, že je pěstována v obalu. Nicméně pro mě rostlina není dekorace, ale živý tvor, kterému dopřeji co nejkvalitnější substrát, co největší květináč a co nejlepší péči. Jestli je ale v pěkném, nebo méně pěkném květináči je mi fuk, protože se na něj ani nekouknu, zatímco na rostlinu koukám pořád. Není to vůbec o tom, jestli je někdo socka, nebo ne, je to o množství rostlin a také o uvažování a vkusu jednotlivce.
A řekl bych, že ta izolační fce obalu je poněkud přehnaná, že by zrovna v tak stabilním klimatu, jako je klima bytu, měl nějaký vliv... :roll: .

PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 13:41 
Administrátor
Administrátor

Napsal dokonale, ale pro venkovní pěstování :-)))) tohle právě v bytech na okně neplatí ;-)

2 Rade: Vidím že s bytovým pěstováním nemáš moc zkušeností. Jelikož tam nemůžes mit tolik rostlin a píšeš kvalitní kvetináč a obal. Obal stojí v průmeru 40 Kč, květináč polovinu. Neznám nikoho kdo by měl v bytě na okně více než pár rostlin. Takže prosím Tě nemluv tu o normálním smrtelníkovi co má v bytě přes 50 rostlin a ještě na okně o kterém se bavíme. Protože jsi nepochopil o čem tu je řeč. Tady se bavíme o pěstování v bytech a hlavne začátečníci bojují s uskalím tohoto pestovaní. A neexistuje začatečník co má stovky rostlin a jeste na okne. Mimo okno kde neproudí horky a ledový vzduch je jedno v čem máš citrusy.
Odpovídáš na něco zcela jiného. Přečti si to tu od počatku, tam jsme psali že kdo má mnoho rostlin má klima... kdo má pár rostlin a s citrusy začíná ho nemá.

Navíc v bytě nejsou stabilní podmínky. Už vůbec ne na okně. Jsou tam šílené skoky a rozdíly. Vlhkosti, teplotě v zimě i na jaře. Když topíš nebo ne. To opravdu není o tom zimovat ve sklepě či skleníku a pak to vynést na zahradu. Proto to hodně lidí odradí. Obal, nebo jakákoliv izolace na okně má obrovský vliv, to že Tvá věta " řekl bych... " nevycházi ze zkušeností.... První než vyneseš takový soud, udělej pokus a budeš překvapen. To není můj výmysl, tohle když se pěstovaly citrusy jen v byte, vedel každý, pred 30 lety v citrusářské organizaci Rudolfov (České Budějovice) byla pvrní rada začínajícím cirusářům. (jak chranit rostliny na okně). Zesnulý pan Vítek, coby zakladatel, nebo Sváťa Kodýtek, (napsal knihu o citrusech) tohle měli odzkoušené.

Pochopitelně pokud pěstuješ jinde než v bytě, je to jiné o zimování se tu nikdo nebaví. Jde tu o pěstovaní na parapetu, kde z jedné strany proudí ledový vzduch a z druhé když se zatopí tak horký.

Když už jsi to nakousnul, tak já preferuji kvalitu a ne kvantitu. V bytě především.

Neber to jako útočně to mou odpověd, ale to je kvuli čemu je tohle téma, vy co pěstujete rostliny mimo byt, nebo je vynášíte, tam to je zcela jiné. A pokud budeš radit nekomu co má citrusy v bytě odzkoušenou metodu mimo byt, tak jeho citrus odrovnás a on ztrati o pěstování zájem.
Jsem moc rád že jsi odpovedel, apson je videt že jsou veliké odlišnosti a jak moc je tohle téma potřebné.

PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 15:41 
Administrátor
Administrátor

Moc se mě ta výměna názorů líbí... (mám)
Dovolím si přidat svoji zkušenost, z mojí "doby kamenné" :lol: - ze začátku pěstování.

Je pravdou, že nádobu jsem až tak neřešil, spíš mi šlo o to, co je v ní ..
Hodně moc jsem se zajímal od různých lidí - pěstitelů - o substrát.
Na zbytek, protože jsem nechtěl vypadat jako dement :lol: , jsem spíše odkoukával, než bych se ptal.
Pokud má člověk pár rostlin, možná taky věci neřeší ...
Já šel ale do hloubky.
V žádném případě - na zahradě nebo i doma (!!!) nedoporučuji rosení a rozmazlování rostlin.
Naopak 100% souhlas - já to řěšil 3cm deskou polystyrenu na parapetu okna, který jej navíc přesahoval asi o 5cm do místnosti - kvůli teplému a suchému proudu vzduchu od radiátorů, který pod okny máme všichni - že - kde jinde.
Na desce jsem měl položenou podlouhlou misku, která v létě sloužila jako miska pod truhlíky ven. Ta byla naplněna sezbíranými oblázky a na nich teprve stály nádoby s rostlinami. Vlhkost zabezpečovala právě tato obdélníková miska, která byla naplněna vodou tak, aby nedosahovala k nádobám.
Tímto způsobem jsem částečně eliminoval sušší vzduch, který proudil místnstí - převážně od radiátorů.

PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 18:59 
Administrátor
Administrátor

2 Ivo: Díky že také zastáváš tento názor. :-)
Jak to řešit na mnoho způsoby. Já to zpočátku řešil tak, že jsem měl takové korýtko a tam jsem umístil masožravky, hned se jim začalo dařit a pak citrusy.

Ve všech publikacích se píše že citrusy nesnášejí průvan, tak na tom něco bude.
Obaly mi přijdou jako levné a elegantní řešení. Hlavne vyzkoušené a to dlouhodobě.

Ono rosit kytky, pokud bydlí človek v paneláku, kde je vlhkost 30 %, nebo v kamenném domě kde je 70 %, je také rozdíl.
To rošení je takové jednorázové. Je lepší zajistit dostatečnou vlhkost, nekdy to je jednoduché, jindy problem.

PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 21:02 
Nový člen
Nový člen

Diky za odpovědi. Ale kdybych věděl,jak to rozvasní ,tak raději budu držet pusu. Myslím,že samla v az citrusů popisuje takovou políčku,pod kterou táhne vzduch od okna a misi se se vzduchem od radiátorů. Něco z vašich nápadů vyzkouším. A už se na sebe nezlobte.
Ondra

PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 21:34 
Martine, Děkuji.

Tea Racer: Samozřejmě, že to neberu útočně, nebo jako narážku. O tom přeci je diskusní fórum ;) .
Jen prostě nemohu souhlasit. S bytovým pěstováním mám zkušenost u "pokojovek", které jsem začal pěstovat asi v 10 letech a potom s předpěstováním rostlin. Dále s několika druhy plodonosných rostlin typu kávovník. Ostatní byly přes léto buď venku, nebo v ZZ (kterou již nemám).
Víš, ono je už od začátku rozdíl v tom, že některý začátečník začne s jednou, dvěma rostlinkami, po čtvrt roce si koupí další.. jiný do toho okamžitě spadne tak, že vyseje 1000 semen všeho možného a během dvou měsíců má plná okna. Takto jsem začínal já, nikdy jsem neměl jen pár rostlin, ale okamžitě jsem zaplnil své tehdejší možnosti. Zbrklé? Možná. Ale když jsem snědl 100 plodů liči, 3 karamboly, různé mučenky, manga, avokáda, papaye, tak mě bylo líto vyhodit každé semínko, protože každé v sobě ukrývá život, který jsem chtěl probrat. Pak mi bohužel většina rostlin odešla a mě zůstaly od každého 2-3 rostlinky. Přesto přibývaly další a další druhy a já se buď mohl zaměřit na estetiku a jak říkáš kvalitu, nebo na druhovou pestrost a kvantitu. Vybral jsem si kvantitu, protože toužím po tom vyzkoušet a dovést do plodnosti nebo krásy co nejvíce druhů rostlin.

A dnes mám na oknech více než 300 rostlin. Opravdu jen na oknech. Kdo u mě byl, toho se můžeš zeptat. Krásné a estetické to rozhodně není, ale jinou možnost nemám. Z těchto rostlin zůstává celoročně doma asi jen 20%, ale i tak.

Ty teplotní skoky, které popisuješ na bytových oknech, jsou dle mého názoru nesmyslné. Obzvláště u subtropických rostlin, jakými jsou citrusy. Pokud by jsi se bavil o přísně tropických rostlinách, jakými jsou durian či kakaovník, pak bych Ti dal i za pravdu, ale já mám naopak vyzkoušeno, že veškeré subtropické rostliny snáší, ba dokonce vyžadují, teplotní skoky, jak mezi nocí a dnem, tak zimou i létem.

Tea Racer píše:
A pokud budeš radit nekomu co má citrusy v bytě odzkoušenou metodu mimo byt, tak jeho citrus odrovnás a on ztrati o pěstování zájem.

Promiň, ale s tím nemohu souhlasit už vůbec. Pokud člověka odradí úmrtí rostliny, pak není opravdový entuziasta a pěstování by jej stejně bavit přestalo samo. Buď to v tom člověku je a bude to dělat až do smrti, nebo to v něm není. To se časem ukáže.
Jinak ale plně chápu, že chceš mít krásné nejen rostliny, ale i květináče. Proč taky ne? Ať to má, jak kdo chce :) .

ondra123: Proč bys měl držet pusu? A nikdo se na nikoho nezlobí ;) .

PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 21:58 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Strata rastlin,najma citrusov parti k pestovaniu a stava sa to aj "top" pestovatelom. Je pravda ked ta tato vasen dostane tak je do do konca zivota. Ano strata rastlin mrzi,no neuspech strieda uspech a radost,ze to rastie je velka a polod je taka ceresnicka. Su ludia co v byte pestuju citrusy a nie su "citrusar".Dokonca to zimuju aj pri 22 stupnoch.Napriklad http://novezamky.sme.sk/c/6200696/citro ... ronov.html.

PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 22:46 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Prošel jsem také několika letou praxí pěstování citrusových rostlin celoročně v bytě a proto rád napíši své postřehy, které zde nezazněly. A přeskočím výběr barvy a vzhledu květináče- každý ať si dá domů co chce :-).
Jelikož jsou citrusy vesměs světlomilné rostliny a za oknem jim často světlo chybí, je záhodno upravit jejich tvar pro jeho maximální příjem. Dříve bylo v odborné citrusářské literatuře doporučováno rostliny otáčet, aby tvořily pravidelnou korunku. Toto se mi neosvědčilo, a daleko lépe citrusy za oknem rostly, když byly vyvázány do mřížky, tedy na způsob tvaru ploché stěny- palmety. Praktičností a funkčnosti zvítězila na vrub vzhledu.
Často jsem se díky nevhodné vodě k zálivce potýkal se zasolením substrátu. Kdo při bytovém pěstování zalévá dešťovou vodou? Problém jsem řešil pravidelným přesazováním a výměny horní vrstvy substrátu za rašelinu. Co se týče vlhkosti vzduchu- radiátorové odpařovače, či misky pro zvýšení vlhkosti byly samozřejmostí.
Další problém bylo přehřívání prostoru za oknem. Na to některé citrusy reagovaly opadem listů. Jak toto trvale řešit- nevím.
Ale "alfou a omegou" pěstování citrusů v bytě považuji zimování. Pokud nebylo možno teplotu v zimním období srazit alespoň pod dvacet stupňů, citrusy prostě živořily, některé časem odešly úplně. Ono se to radí, dej citrusy za okno, kde máš 15 °C, ale řekni tohle rodičům, když je ti 16 let a v panelákovém bytě se všude topí :-). Přiznám se, že dokud jsem nemohl citrusy zimovat při teplotách pod 15 °C, bylo to prostě na ...
Prostě i když se nám to líbit nemusí, citrusy nejsou ideální pokojovou rostlinou (až na určité vyjímky- např. fortunely) a pokud se mě dnes lidé ptají, mohu pěstovat citrusy v bytě? Nejdříve se jich zeptám- co si pod pojmem pěstování citrusů v bytě představuješ...Dle mých poznatků je prostě celoroční pěstování v bytě tou nejhorší variantou i když se budu snažit jim to doma přizpůsobit sebevíc.

Naposledy upravil Choseee dne 26 bře 2014 22:51, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 22:48 
Administrátor
Administrátor

martas1 píše:

To že nikoho takového neznáš neznamená že nikdo takový neexistuje.Asi neznáš ty správné lidi.

Protože tak velké okno nikdo nemá ;-) To je jednoduché.

martas1 píše:
Tenkráte také neexistovala plastová okna a zateplení fasád bylo Sci-fi.Tak že co platilo před 30lety nemusí platit dnes.

To není tenkrát, to je i nyní, stále se píše a platí že citrusy nesnáší průvan. Tehdy se topilo v radiátorech stejně jako nyní. Navic tu kdosi psal že má plastová okna a stejně táhne :-)))

PříspěvekNapsal: 26 bře 2014 23:06 
Administrátor
Administrátor

Rade píše:
S bytovým pěstováním mám zkušenost u "pokojovek", které jsem začal pěstovat asi v 10 letech a potom s předpěstováním rostlin. Dále s několika druhy plodonosných rostlin typu kávovník. Ostatní byly přes léto buď venku, nebo v ZZ (kterou již nemám).

Ale řeč tu je o citrusech, ne o pokojovkách, těch mám také mnoho a nepočítám je.

Rade píše:
A dnes mám na oknech více než 300 rostlin. Opravdu jen na oknech. Kdo u mě byl, toho se můžeš zeptat. Krásné a estetické to rozhodně není, ale jinou možnost nemám. Z těchto rostlin zůstává celoročně doma asi jen 20%, ale i tak.

Stále se bavíme o citrusech, nevím kolik máš doma oken, ale lidé v bytových a panelových domech, mají třeba 3 okna, musí vetrat. Nevejde se tam nikdy 300 citrusů. Možná 300 semenáčku v prvních měsícich. Ale na parapet okna o šířce 1-2 m nedáš více než 5-6 starších rostlin. Takže pokud máš 2 až 4 okna na jih, zapad nebo východ, tak můžeš mít na parapetu maximálne 24 rostlin. I to je dost nereálné.
Rade píše:
Ty teplotní skoky, které popisuješ na bytových oknech, jsou dle mého názoru nesmyslné. Obzvláště u subtropických rostlin, jakými jsou citrusy. Pokud by jsi se bavil o přísně tropických rostlinách, jakými jsou durian či kakaovník, pak bych Ti dal i za pravdu, ale já mám naopak vyzkoušeno, že veškeré subtropické rostliny snáší, ba dokonce vyžadují, teplotní skoky, jak mezi nocí a dnem, tak zimou i létem.

Stále se bavíme o citrusech :-))) Neplet sem prosím cosi jiné. Podívej se na název tématu, pak to je zavádějící...
Dále se velmi pleteš, i citrusy jsou tropické, například cedráty.
Zmeny teplot ano, ale ne suchý vzduch z radiatoru a ledový z okna, střídaní vlhkosti, to nejsou podmínky co maji v domovině. Prave proto se citrusům doma musí věnovat vetší péče. A pokud citrus má v noci 14 °C a přes den kdy se mnohé byty přetápějí třeba 24 °C, tak mi věř že mu to nesvědčí. Kdyby měl k tomu vlhkost, ten skok nebyl veliký a hlavne rychlý... V přírodě se ochlazuje postupně... ale doma zatopíš a na radiatoru je náhle 80 °C. Neměř teplotu v místnosti, zkus si ji zmeřit 10 cm od radiátoru u citrusu a uvidíš, že to je uplne o něčem jiném.

Tea Racer píše:
A pokud budeš radit nekomu co má citrusy v bytě odzkoušenou metodu mimo byt, tak jeho citrus odrovnás a on ztrati o pěstování zájem.

Rade píše:
Promiň, ale s tím nemohu souhlasit už vůbec. Pokud člověka odradí úmrtí rostliny, pak není opravdový entuziasta a pěstování by jej stejně bavit přestalo samo. Buď to v tom člověku je a bude to dělat až do smrti, nebo to v něm není. To se časem ukáže.

To si nemyslím, ne každý je ihned fanatik a hlavně jsem psal, že pokud budeš někomu takto radit. Ne že nekdo se tak zachoval :-)

2 Choseee: Já otáčím rostliny jen do té doby než se formuje korunka. Až na výjimky rostliny neprotestovaly.
Já citrusy až do letošní zimy zimoval všechny v bytě. Při teplotách od 17-24 °C. V dalších pokojích je teplota 19-24 °C, ale mám světlý byt (to je to co já považuji za velmi důležitý faktor pro přežití zimy) a dále vhodná podnož. A pak to co tu zaznělo, nepřehřívat a neochlazovat kořenový bal radiatory a průvanem.

PříspěvekNapsal: 27 bře 2014 22:22 
Administrátor
Administrátor

martas1 píše:
Tea Racer píše:
Protože tak velké okno nikdo nemá To je jednoduché.

Znám pár lidí co nebydlí v garsonce 1+kk.Ale mají pokojů a tím pádem oken v domě víc.
Tea Racer píše:
To není tenkrát, to je i nyní, stále se píše a platí že citrusy nesnáší průvan. Tehdy se topilo v radiátorech stejně jako nyní. Navic tu kdosi psal že má plastová okna a stejně táhne ))

Jenže proti průvanu Ti nepomůže barevná podmiska.Proti tomu pomůže imbus a doštelování oken.A to dnes proti době před 30lety doštelovat jde.

A já psal o garsonce? Prosím tě, přečti si co píšeš a nač odpovídáš. Uvedomuješ si že jsem psal o velikosti okna a ne o počtu v tvém citátu? Jelikož mi tu vkládáš do úst svůj názor a pak si na něj odpovídáš... :-) Četl jsi vůbec něco z toho o čem jsme se tu bavili? Tady jde o princip, který se osvědčil kazdému kdo ho zkusil (ať má oken kolik chce), nejen mě, píše se to všude i Ivo to potvrdil co jsem psal. Stále se snažiš argumentovat jen svými dohady, nezkusil jsi to.
Podmiska? :-))) Ty fakt nečteš, o té se tu už vůbec nikdo nebavil ;)
I dříve byla kvalitní i nekvalitní okna ;-) i dnes jsou nekvalitní a nekvalitní. Větrat musíš, takže asi tak... navic tu jde i o horký vzduch co jde od topení...nebo chceš říci že se dříve netopilo? :-) Navíc já jsem psal že takto pěstuji citrusy 30 let, to neznamé že se tak pěstovaly před 30 lety. Stále je pěstuji. Dříve jsem měl dřevená okna, pak nová, pak tam bylo švédské těsnění, ted mám plastová nekolik let. A stále ten system funguje. Pokud koupím novou rostlinu, nebo zkouším nějakou přestehovat, je videt jak rostlina bez obalu reaguje, hlavně v zimním období... Když vidím že to rostlině prospívá, proč bych od toho upouštěl?
Pokud si myslíš že obal na kvetináč spolu s drenáži a pochopitelně vzuchovou vrstvou neizoluje, tak proved pokus. Kdyby to nefungovalo, nezateplovaly by se domy....

PříspěvekNapsal: 27 bře 2014 22:42 
Já už k tomu nemám co říci, už to není ku prospěchu pěstitelům, ale už si každý vehementněji obhajujeme své zkušenosti a praktiky a já bych v tom mohl jen pokračovat ;) .

PříspěvekNapsal: 28 bře 2014 10:08 
Čestný člen
Čestný člen

Ivo máš pravdu. Každý prostor pro pěstování je jedinečný a každý pěstitel je jedinečný :D . Stačí odjet v létě na dovolenou a přenechat zálivku někomu jinému (bu) .
Přeletěl jsem teď diskuzi a jen přidám své postřehy.

V místnosti pěstuji trvale 1 citrus a to ne doma v bytě, takže nejsem bytový pěstitel CITRUSŮ. Před třiceti lety jsem jich měl ale mnohem víc. Jižní okno-hrůza děs. Byl jsem mladý a svobodný :mrgreen:
Obecně , co je doma, tak je u toho vyžadována nějaká estetická hodnota ( manželka by mne hnala, ale ani já to mám radši).
Obaly na květináče bych doporučil zkusit, zvlášť u rostlin na okně. Je to opravdu ochrana proti průvanu a přehřívání květináče. Obdobně používám venku na slunci vložení rostliny v květináči ještě do většího květináče, který "zachytí" i se vzduchovou mezerou žár přímého slunce. Pokud má někdo víc rostlin, tak chápu, že je to problém. Zálivka u rostlin v obalech je pro riziko přelití možná horší, ale tady bych řekl, že to jde vychytat-hlavně nezalévat pro zábavu, ale pro potřeby rostlin. Tedy spíše míň :mrgreen: .
Já pod rostlinami na okně mám alespoň silné korkové podložky(pod hrnce). Polystyren by nebyl povolen 8-) . Světlo v bytě je asi nejzásadnější problém(spolu s teplotou v zimě). Na jižní okno bych dal spíš banány než citrusy. Já ten svůj mám na severním a přímé slunce tak prakticky nedostane. Růst a velikost listů je určitě někde jinde než u venkovní rostliny, ale zase to má minimum rizik nějakého excesu a prostředí je stabilnější.
Nerosím doma nic, jakákoliv práce s vodou a květinami je pro byt riziková a tak nenamáčím ani orchideje, které zalévám a mám v obalech.
Svou jedinou citrusovou rostlinu pravidelně neotáčím, mám ji rostlou na plocho. Když už je moc namáčklá na sklo, tak ji celou ostříhám a otočím. Moc se jí to nelíbí, ale zase si zvykne. Roste, kvete, plodí.

PříspěvekNapsal: 28 bře 2014 20:26 
Administrátor
Administrátor

Ano přesně tak, toto vlákno by mělo být přínosné jako návod a doporučení při odlišnostech pěstování v bytech. Tam jsou obrovské rozdíly, které jsme popsali na počátku tohoto vlákna a jak si ted shrnul.

Pokud tu někdo bude psát jen domněnky bez praktických zkušeností, bude to zavádějící. Mě by nikdy nenapadlo jít do vlákna o skleníkovém pěstování a říci že to je nesmysl protože se mi to nelíbí, aniž bych to zkusil. A jako vrchol hovořit o tom a odsuzovat to bez jakéhokoliv pokusu či zkušenosti s danným problémem. Ba dokonce citovat a pod citátem napsat naprosto neco jiného, jako citrus zamenit za jinou pokojovku, obal za podkvetník, apod.

V dobré víře napíši jen to co mám vyzkoušené, co jsem nevymyslel, ale dočetl se v knihách a dostal jako radu od zkušenejsích, psal a potvrdil to tu Ivo i další, nenapadlo že by to mohl zpochybnovat nekdo kdo s tím nemá zkušenosti. Je mi líto, že to někteří vzali tak že pěstovat citrusy ve skleníku dobře, znamená vím vše i o bytovém pěstování. :(

Pedro: Hezky jsi to shrnul, je vidět že Ti na rostlinách záleží. Ono o tom přelévaní, já to vidím spíš na začátečnickou chybu. Já mám dokonce takové pokusné rostliny, kde jsou citrusy přímo v obalu bez květníku. Takže kdybych přelil, utopím je. :-) Zdenek to u mě viděl. Mám tam ale takové udělátka, kterými provzdušnuji nastálo. Těžko se to vysvětluje. Ale ikdyby si přelil malinko, tak stejne to vyteče do obalu kde je drenáž a vůbec to nevadí, ikdyby tam voda stála, tak máš pravdepodobne drenáž i v kvetináči. To bys je musel utopit. Jednorázové přelití se občas doporučuje, aby se vyplavilo zasolení půdy. V přirodě mnohdy rostliny také dle klimatických podmínek nemaji zalivku nalajnovanou. :-) Na jižní okno je vhodné dát citrusy kterým to nevadí, vetšina pomerančovníků, mandarinek, grep to snese, cedrátu to nevadí. Na severním okně mám řizky v množárne, kávovník, bobkový list a pár semenáčků. Jinak na jižním okně mám od cca dubna do října takovou sítovinu kvůli hmyzu a to je dobré stínění. :-)

2 Rade: Ale on bohužel nedával své zkušenosti, ale jen domněnky. Zkušeností není nikdy dost a jsou vítané. :-)

Bohužel to někteří vzali jako pěstování ve sklenících, nebo letnění apod. To je právě kámen úrazu a pak rostliny trpí. Jelikož to je uplně jiné.

PříspěvekNapsal: 28 bře 2014 22:01 
Čestný člen
Čestný člen

Ono těch kamenů úrazu je vícero.. ;) Musíme si ujasnit,jestli bytovým pěstováním myslíme citrusy pokojovky,které jsou doma 365 dní v roce.
Například téměř všichni pěstitelé bytových citrusů,letní citrusy na balkoně,nebo na malé zahrádce před domem,stejně tak i já,protože rostlinám to jen prospívá.Doma zůstává nastálo jen několik cca 10-15 rostlin.Tím pádem jsem se zřejmě degradoval z citrusáře bytaře na jakýsi hybrid,který většinu bytových citrusů má přes léto na balkoně.
Pokud mám tedy udělat nějaký závěr a mluvit,jen o citrusech čistě trvale dlouhodobě pěstovaných doma,které nebyly přes léto nikdy venku.Horko těžko doma něco obstojně roste a plodí.Pouze několik málo vybraných odrůd a lépe řízkovanci,než roubovanci.Základní problem je samozřejmě světlo a hodnoty,které jsou i v létě u okna zlomkem toho co je venku,nemluvě o násobcích poklesu světelných hodnot,se vzdáleností od okna.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 92 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina