SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 16 črc 2019 19:43

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 501 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Množení citrusů
PříspěvekNapsal: 24 srp 2009 16:53 
Administrátor
Administrátor

Toto téma zahájím videem - sice všeobecně známým, ale informace si v něm každý najde... ;)

http://www.youtube.com/watch?v=A_tAYnjt_NQ

Předmět příspěvku: Re: Množení citrusů
PříspěvekNapsal: 08 říj 2009 19:15 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Rozmnožil som si citrumelo, ktore mi narastlo z podnože, odrezok som posadil do substratu, vedľa neho som pichol teplomer. Spokojne si dovolím skonštatovať, že citrumelo je najlepšia podnož akú poznám: odrezok po mesiaci bez problémov zakorenil, listy sú zelené a všetky citrusy na citrumele (podnoži) mi krásne a bohato rastú. Podnože citrumela pri štepení majú vždy veľa miazgy.
Kam
Příloha:
citrumelo.JPG
citrumelo.JPG [ 220.18 KiB | Zobrazeno 11137 krát ]

PříspěvekNapsal: 08 říj 2009 19:24 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Kamčo ono je to trochu zavádějící. Já mám většinu na Carrizu a jen něco málo na Citrumelu rozdíly nejsou žádné. Velká rostlina v květináči objemu 10 litrů je jedno jestli na Carrizu nebo Citrumelu stejně neroste ( možná by rostly, kdyby stály ve vodě) nemám šanci je uzalívat strašně chlastaj vodu a furt jsou suché :? to chce jediné vysadbu do volné půdy :lol: :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 09 říj 2009 06:25 
Administrátor
Administrátor

Zdeňku, ono to není o carrizu nebo citrumelu, ono to je o podmínkách...

V mých podmínkách - od brzkého jara do velmi pozdního podzimu volně na zahradě, zima ve tmavých podmínkách sklepa - je naprosto "Best" citrumelo. Jako další bych to viděl na trifoliátu, ze které - jak víš sám, jsem měl veliký strach, jestli to vydrží... Do těchto podnínek je naopak absolutně nevyhovující carrizo - co na něm bylo, už je "v nebi" :evil:
Tohle je pro mne jednoznačný "efekt" cirtumela, Když k tomu připočtu velmi snadné řízkování, tak už k tomuto typu podnože nemám co dodat... A to mám vyzkoušeno i to, že kromě mých "drsných" zimních podmínek je schopno "ukormidlovat" i zimování rostliny v bytě /naroubován cedrát - Budha/.
Někdo se však není schopen s touto podnoží "srovnat", protože je pravdou to, že neustále obrůstá. :roll: Pro mne je to ale klad, neboť tak získávám další a další odřezky - další podnože, na které se dá za dva roky opět roubovat.... ;)

PříspěvekNapsal: 09 říj 2009 21:35 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Admin píše:
Někdo se však není schopen s touto podnoží "srovnat", protože je pravdou to, že neustále obrůstá. :roll: Pro mne je to ale klad, neboť tak získávám další a další odřezky - další podnože, na které se dá za dva roky opět roubovat.... ;)

No, vlastne máme pravdu všetci traja. Ja som takto nadšený z citrumela hlavne preto, že sa fakt bezproblemovo množí rezkovaním. Bezproblémová je aj citrange Carrizo, ale korení pomalšie a rast už nie je tak razantný. Pre moje podmienky to ale stačí. ;)

Admine, práve takto som prišiel k tomuto odrezku, obrastá mi podnož na jednom citruse. On je tak mocný a plný miazgy, že snaď by som ho mohol aj rovno vrúbľovať 8-) ale to nebudem, toto bude matečná rastlina na odrezky.
Citrusom zdar
Kam

PříspěvekNapsal: 10 říj 2009 07:45 
Administrátor
Administrátor

Kamile, zrovna tohle pokud vím - dělá pan Býček. Sice ne s citrumelem /pro něj je to zrovna ta "nevyhovující" podnož která obrůstá/, ale s jakýmikoli odřezky. Na jeden naroubuje druhý a dá to celý zakořenit. Tvrdí, že tím získává čas... :roll:

PříspěvekNapsal: 11 říj 2009 07:32 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tento postup je dosť neistý, najprv musíš vypestovať podnož s poriadnym koreňom a vhodnej hrúbky, potom možeš uvažovať o štepení. A aké sú výsledky pana Býčka? ;)

PříspěvekNapsal: 11 říj 2009 09:00 
Administrátor
Administrátor

Kamco píše:
Tento postup je dosť neistý, najprv musíš vypestovať podnož s poriadnym koreňom a vhodnej hrúbky, potom možeš uvažovať o štepení. A aké sú výsledky pana Býčka? ;)

Mě tohle neříkej..., já s tebou absolutně souhlasím!
Jeho výsledky neznám a ani mne moc nezajímají...
Jedna věc: Rozumím tomu, že roub může přirůst...., to musí fungovat i takhle, ale podle mne se tak po měsíci látky v "podnoži" vyčerpají a pak to jde rychle z kopce ...

PříspěvekNapsal: 11 říj 2009 15:11 
Čestný člen
Čestný člen

Nechce se mi to hledat, kde se o tom psalo, ale údajně to tak někde dělají ve velkopěstírnách. Naroubují řízek. Já si to dovedu dost dobře představit, pokud na to mají podmínky-světlo teplo vlhko. V mojich podmínkách je to utopie.
Souhlasím s Kamilem, že v našich podmínkách to chce vypěstovat pořádnou podnož a potom se pouštět do roubování.
Moje letošní roubování mě o tom dost přesvědčilo. Poprvé jsem měl pořádné silné podnože a výsledek byl mnohem lepší než u dřívějších roubování na relativně slušné, ale přece jenom menší podnože.Jak máš silný spodek, daří se i vršku. Jak je spodek ještě malý, tak nemá takovou sílu a je víc ohrožen.

PříspěvekNapsal: 11 říj 2009 19:59 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Petr to napsal přesně. Na řízky se používá C. volkameriana a hned se roubuje. Pak se rostliny vozí k nám a to jsou ty co se dají koupit v hypermarketech - většinou Fortunela obovata nebo C. madurensis. V dobrých podmínkách jde všechno mnohem lépe.
U nás je lepší počkat až podnože řádně narostou ( nebo nakoupit hotové podnože) a až pak je naroubovat. Rouby rostou mnohem lépe a rychleji. :mrgreen: :lol:

PříspěvekNapsal: 12 říj 2009 16:24 
Nový člen
Nový člen

Sázet - resp. zakořeňovat řízek s čerstvým roubem se doporučovalo v literatuře už asi před 20 lety. Ale něco jiného jsou podmínky profesionálních množáren (nebo spíše "výroben citrusů") a něco jiného naše amatérské podmínky. Já to také zkusila, ale vzhledem k tomu, že jsem měla problém zakořenit skoro cokoliv, tak výsledek byl "o ničem". Škoda roubů, práce i místa... navíc mi nejlépe zakořeňovaly trifoliáty, které mají malou dynamiku růstu, takže ji raději vkládaly do vlastního kořenění než do nějakého pokusu o příjem roubu. S citrumelovými řízky z rostlin, které stále bujně obrůstají, a rouby z vitálních, silně rostoucích rostlin by to jít mohlo možná i u nás. M. Býček má svůj skleník (spíše celoroční oranžérii) o něčem úplně jiném, než my. Má jen 2 období - léto a zimu a to zimu velmi mírnou, kdy pouštěl poklesy teplot tak na +6°C. V létě naopak nejsou výjimkou teploty přes 50°C, jak jen vysvitne slunce, okamžitě má přes 40°C, takže musí mít ve skleníku div ne jako v prádelně, jinak ta vedra rostliny (aspoň většina) nezvládnou. Fotografie z jeho skleníku (loni) máte na hesle: http://www.citrusari-brno.estranky.cz/f ... lana-bycka.
Já nemám s obrůstáním citrumelových podnoží kupodivu vůbec žádný problém. Ovšem pravda je, že jednak mám substrát, ve kterém to tak bujně neroste, jednak na citrumela roubuji grepy, pomerančovníky, křížence, případně citroník (tedy vše rychle či více a bujněji rostoucí citrusy), ale ne mandariny. Roub tak díky své dynamice růstu stačí podnož "ukočírovat".
Abych měla lépe zvládnutelný vodní režim, přidávám u všech rostlin do substrátu trochu naší polojílovité ornice - hlídám si a hned odebírám čerstvě vytvořené krtince, kde je ideálně drobtovitá struktura této zeminy. U rostlin starších 2 či 3 let s větším kořenovým systémem jí dávám víc (až 5 až 10% celkového objemu) To podrží vodu a zároveň není nebezpečné v zimě. S nižší zálivkou, před zimou minimální, to v mém studeném skleníku zvládají už i rostliny na citranžích.

PříspěvekNapsal: 13 říj 2009 20:00 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Pedro píše:
Jak máš silný spodek, daří se i vršku. Jak je spodek ještě malý, tak nemá takovou sílu a je víc ohrožen.

Prakticky priklad:
Tento panašovany kumkvat mi celú sezónu vobec nerastol, takže ak prežije zimu, tak ho preštepim na citrange Carrizo, aby som zvýšil šancu na záchranu odrody. Kumkvat je štepeny na grepe.
Kam
Příloha:
nagami panache.JPG
nagami panache.JPG [ 164.35 KiB | Zobrazeno 11035 krát ]

PříspěvekNapsal: 13 říj 2009 20:12 
Čestný člen
Čestný člen

Nagami panache? Od koho máš Kamile tu rostlinu ?

PříspěvekNapsal: 14 říj 2009 06:06 
Administrátor
Administrátor

Kamile, kombinace grep x kunqat se mi nezdá špatná - a do tvých podmínek dokonce vynikající... Ta podnož je silná dost a její vzrůstost kunqatu jen pomůže ...

PříspěvekNapsal: 14 říj 2009 06:18 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ivo, ta rastlina mi celu sezonu vobec nerastla, tak si myslim, že problem bude v podnoži. Nepresadzal som ju. A rovnako je na tom aj sladky lemon "Sweet" štepeny na podnoži citron semenač, vobec sa nepohol.

PříspěvekNapsal: 14 říj 2009 06:26 
Administrátor
Administrátor

Tak to je něco jiného... Já to bral všeobecně ...
Ale musím říct, že tohle mi dělají někteří roubovanci taky - po naroubování narostou třeba jen 2-3 listy - tedy nic :roll: a pořádně rostlina začne růst až v druhým roce... :roll:

PříspěvekNapsal: 14 říj 2009 06:35 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

problém je jedině v podnoži a jejich kořenech.

Konečně se dá koupit profesionální substrát na pěstování citrusů - mají ho v ADAVU a cena je kolem 210 Kč za 70 litrový pytel :mrgreen:
Substrát na zakázku míchá německá firma www.gramoflor.de je obrovský rozdíl v intenzitě růstu přesazených a nepřesazených rostlin citrusů. :D

PříspěvekNapsal: 14 říj 2009 07:35 
Administrátor
Administrátor

Zdenku, to vypadá naprosto skvostně.... ;) Jen jsem nenašel "citrusový" speciál :oops: . Jinak doufám, že ty substráty budou i zasílat... ;)
... hned bych "ztrhal" listonošky... :lol:

PříspěvekNapsal: 14 říj 2009 10:07 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Admin píše:
Zdenku, to vypadá naprosto skvostně.... ;) Jen jsem nenašel "citrusový" speciál :oops: . Jinak doufám, že ty substráty budou i zasílat... ;)
... hned bych "ztrhal" listonošky... :lol:

na pytlích je napsano 8023031 Citrus Bajer je to na zakázku takže v nabídce firmy Gramoflor to určitě nebude :mrgreen: Aktuálně již žádnou zeminu nemají další budou mít na jaře.
Poslední co měli jsem si odvezl domů :lol:

PříspěvekNapsal: 14 říj 2009 21:10 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Zdenku, to je dobra cena.
Kam

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 501 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina