SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 17 lis 2018 03:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 834 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 26 úno 2017 21:39 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tiež sa chystám niektoré zajtra umiestniť vonku kvôli modelom počasia, ktoré hovoria o bezmrazých nasledujúcich dvoch týždňoch. Viem, že sa to môže zmeniť, ale v garáži mi už rastliny trpia, hoci bola tento rok super zima a teplotami netrpeli. Problémom som bol ja a zlý prístup k zimovaným rastlinám, tak sa niektorým ušlo vody priveľa a iným málo. Na začiatok pôjdu medzi dom a starú stajňu, kde sú takmer tri metre dobre chráneného chodníka z troch strán a je tam prítmie. Keby bolo zle, tak šup do stajne a uvidíme. Pri južnej stene mám miesto len pre 10 menších citrusov, ale minulý rok sa tam držali od stredu marca bez väčších problémov a dnu som ich preniesol asi len 2x na max 3 dni.

Předmět příspěvku: Re: Zimování citrusů
PříspěvekNapsal: 06 bře 2017 08:15 
Nový člen
Nový člen

Tea Racer píše:
Šáfa píše:
Ahoj všem citrusářům. Chtěl bych se s Vámi podělit o zkušenost se zimováním a přisvětlováním citrusů. Loňskou zimu jsem měl rostliny v garáži, kde sice byla správná teplota, ale také tma. Proto jsem přišel na rostlinkách skoro o všechny listy
Obrovská radost, když všechno na jaře všechno obrazilo aby mi to v květnu zmrzlo...
Letos - poučen z předchozích nezdarů - jsem sestrojil (nikoliv elektrickou kytaru, ale) regály a na ně hliníkovou konstrukci s přisvětlením rostlin pomocí LED pásků a trochu jsem v garáži přitápěl. Teplota se pohybovala v rozsahu cca. 2-10°C. Topil a svítil jsem asi 3x2 hodiny denně. Musím říct, že listy skoro neopadávají a už začínají rostliny obrážet... Přidám ještě daší informace :-)

Obrázek

Pro konstrukci jsem zvolil AL profil se spojkami, "grow" LED pásek v poměru 4:1 (red:blue). Měl by mít vhodnou vlnovou délku pro růst listů. (Pak je ještě možnost pro květ.) Bílý pásek na střední tyči je teplá bílá. Zdroj 5V/100W jsem vzal z nějakého stroje.

Kolik te prislo to prisvetlovaní, myslim porizovací cena, ne provoz.
Já prisvetluji také a neopadava skoro nic :-)

Omlouvám se za pozdní odpověď, měl jsem dovolenou - byly prázdniny...
Hliníkový profil byl cca. 38,-/m + 5,- za řez (nechal jsem si to rovnou nařezat na rozměry), Red/Blue pásek byl asi za 1000,-/5m, bílý pásek byl za 900,-/3m (koupil jsem ho v záchvatu v normálním elektru - předražený). Spojky na AL profily jsou v řádech Kč za kus. Zdroj by se nechal použít ze starého PC. Nějaký kabely, konektory atd...

Odkazy: http://www.alumat.cz/aluminiove-profily.php ; http://www.alumat.cz/aluminiove-profily.php
https://ampul.cz/led-pasek-12v-60x-5050 ... dolny.html

Byl jsem se podívat v Faak am See v Zitrus garten, tady je odkaz http://www.zitrusgarten.com/DT/termine.php
Do kterého fóra můžu dát nějaké fotky?
Dík

Naposledy upravil Šáfa dne 06 bře 2017 19:36, celkově upraveno 2

PříspěvekNapsal: 06 bře 2017 10:41 
Administrátor
Administrátor

Tak já z chladného zimoviste vynesl citrusy včera. Bylo tam asi jen 8 kousků, zbytek je doma pod svetlem a v garaži je poncirus a morton. :-)

PříspěvekNapsal: 08 bře 2017 23:51 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Rastliny sú už vyše týždeň vonku na dobre chránenom mieste. Zatiaľ si zvykajú na slnečné lúče a vonkajšie počasie. Stabilné teploty mi zatiaľ pomáhajú a možno tento risk vydrží až do konca jesene. Keby nie, tak sa nanosím 2x.
Obrázek
záber z oboch koncov. Kvalita fotiek je slabšia.
Obrázek

PříspěvekNapsal: 11 bře 2017 11:03 
Čestný člen
Čestný člen

Je to skvele citrusy se zacinaji probirat a nasazuji coz je super. (sl)

PříspěvekNapsal: 13 bře 2017 21:26 
Nový člen
Nový člen

Dobrý večer prajem.
Ja mám tiež už 10 rastlín vonku aj keď včera som musel o jednej ráno zakrývať, hlásič teploty ukazoval 0°C a nechcel som riskovať ďalší pokles teploty. Ostatné rastliny som zatiaľ umiestnil do juhozápadnej izby (aj keď manželka mala určité výhrady). Rastliny v izbe sú prebudené a niektoré začínajú kvitnúť a niektoré už kvitnú ( vôňa kvetov obmäkčila aj manželku). Dnes som sa konečne odhodlal k presádzaniu rastlín a miešaniu substrátu. Samozrejme ako to vždy býva keď niečo robíte tak príde sused. Dali sme si pár pohárov vína a keď odišiel tak som pokračoval v miešaní a presádzaní. Nemal som dostatočné množstvo kompostu a ani ihličnatej hrabanky, tak som kúpil profesionálny substrát florcom (na rastliny v črepníku- štruktúra priam ideálna), pridával som íl a kompost. Keď som všetky rastliny popresádzal a poukladal, tak ma zrazu napadlo, že som neotestoval pH. A to je ten problém pH mi ukázalo 4,9. Teraz neviem či mám znova presadiť alebo pridávať hnojivo pre kyslomilné rastliny?

PříspěvekNapsal: 13 bře 2017 22:48 
Nový člen
Nový člen

Pýtam sa Vás to preto, že tu píšete, že ideálne pH je iné. Aj keď si myslím, že každý pestovateľ si musí nájsť tú svoju top zmes a je to hlavne v osobnom prístupe k rastlinám ( možnosť zalievania, štruktúra substrátu, a iné). V každom meste a dedine je iná klíma. Chodím do práce 15 km a vždy tam je iné počasie ako u nás. Precestoval som služobne hodný kus tejto krásnej planéty. Vo väčšine krajín citrusy nerastú v kyslých pôdach ale v piesku, hline a dokonca aj v štrku. Nechcem nikoho dehonestovať a popierať skúsenosti Vás veľkých pestovateľov ale podľa mňa (mám iba 50 rastlín) čo pestovateľ tak iná skúsenosť. Keď som sa služobne venoval určitým rastlinám a živočíchom tak som o tomto fóre nevedel. Keď som odišiel do služobného dôchodku tak toto fórum ma presvedčilo, že sa musím opäť vrátiť k mojim dávnym láskam citrusom (so svokrom sme mali 100 rastlín, musel som služobne odísť na rok a svokor zomrel a keď som sa vrátil tak so zbierky nebolo nič). Veľmi pekne ďakujem, že ste znovu vo mne prebudili túto vášeň.

PříspěvekNapsal: 13 bře 2017 23:07 
Čestný člen
Čestný člen

Také jsem dnes míchal,přesazoval a zase míchal....ale měřit pH by mě nikdy nenapadlo,i když úvaha,jestli je zemina ta správná ano.
Ale roste to.Stejně to míchám od oka,takže každá várka zeminy je trochu jiná.
V bytě první opadající květy a malé plody.Chodba citrusy už raší,ve skleníku se to teprve začíná probouzet,ale také se to rozjíždí.Stále jsou ještě studené noci(skleník +3+5 st)venku dost pod nulou.I tak už trifošky dávám ven,aby se přibrzdily v probouzení,protože by pak v dubnu a květnu venku vše zmrzlo.
Jinak souhlas s hiro66 ve středomoří rostou citrusy opravdu ve všem a pokud mají vodu,tak přebohatě plodí.

PříspěvekNapsal: 14 bře 2017 21:53 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ja osobne pH riešim, ale iba tak okrajovo. Mám merač, aj keď nepresný, ale pH okolo 5 je aj pre trifošku dosť. To prežijú aj kanadské čučuriedky, čo mám doma. Myslím, že sa aj tak píše a spomína, že trifoška má rada mierne kyslé pôdy takže skôr okolo 5,5-6,5pH. Ja som spokojný, ak mi prístroj ukáže pH 6 pri všetkom. A veľa k tomu ani nepotrebujem, lebo aj substráty z rašeliny, hoci sú neutralizované, majú pH cca 6-6,5, zeminu na záhrade mám mierne kyslú a kokosové vlákno je neutrálne a rovnako aj perlit, tak stále budem v normálnom rozsahu. A aj v prírode to ozaj rastie vždy v širšom rozmedzí pH.

PříspěvekNapsal: 20 bře 2017 21:54 
Nový člen
Nový člen

Dobrý večer prajem.

Všetky rastliny sú už na záhrade. Pre tento rok dúfam, že už to bude bez prenesenia do domu. Rastliny, ktoré prišli pred tromi týždňami z Adava majú už teraz prírastky okolo 30 cm. Najviac rastie Faustrime, prírastky až 50 cm. Pomarančovníky a dokonca aj jedna mandarínka už odkvitli a niektoré (už majú malé plody) a niektoré začínajú kvitnúť. Ostatné rastliny sa začínajú zobúdzať pomalšie tak majú prírastky okolo 10 cm. Skorej sa zobudil rastliny na podpníku citrumela a rastliny na poncire majú tie prírastky 10 cm. Ale je zase pravda, že rastliny na poncire boli v zime vystavené teplote aj -7°C, rastliny na citrumele min. +1°C (planellina odišla už pri tejto teplote ale podpník rastie). Chcem sa Vás opýtať možno banálnu otázku ale pre mňa veľmi dôležitú. Koľko rastliny necháte v polotieni až po umiestnenie na priame slnko? Mením sa z bytového pestovateľa na pestovateľa v lete v záhrade a v zime v skleníku (iInak všetky rastliny z bytu po presťahovaní odišli, kúpený substrát z Adava, aj som rastlinám svietil a nič nepomohlo) . Dnes som vysieval poncirus do voľnej pôdy. Ak bude mať záujem o semená poncirusu ( 90% klíčivosť tak nech mi napíše SZ mám ešte nejakých 20 plodov). S pozdravom Jozef

PříspěvekNapsal: 21 bře 2017 22:11 
Čestný člen
Čestný člen

Když rostliny vynáším ven,dávám je většinou rovnou na stanoviště.Vzhledem k tomu,že u nás bývá většinu roku hodně oblačnost,nebývá s tím problém,přesto volím dny s nižšími denními teplotami a velkou oblačností (hlavně aby moc nemrzlo v noci).To bývá na přelomu dubna/května,s tím,že pak většinou ještě tak dvakrát to uklízím před květnovými mrazy.
Jinak bytové citrusy když jdou první rok ven,sotva ten úpal přežijí a chtějí hodně do stínu.Pokud citrusy někdo zkouší nastálo pěstovat v polostínu,je to slabota,vyzkoušel jsem to.Jedině na plném slunci,na vzdušném místě,ale ne někde u stěny kde to praží.

PříspěvekNapsal: 21 bře 2017 23:21 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

hiro66 píše:
Dobrý večer prajem.

Všetky rastliny sú už na záhrade. Pre tento rok dúfam, že už to bude bez prenesenia do domu. Pomarančovníky a dokonca aj jedna mandarínka už odkvitli a niektoré (už majú malé plody) a niektoré začínajú kvitnúť. Ostatné rastliny sa začínajú zobúdzať pomalšie tak majú prírastky okolo 10 cm.

To je super na to, že máš rastliny vonku. U mňa sú vonku tiež od 28.2., ale prebúdzajú sa len prvé. Nočné teploty išli často k 2-3°C, a to pribrzdilo rastliny.

PříspěvekNapsal: 22 bře 2017 09:38 
Nový člen
Nový člen

Já mám taky venku citrusy.Počasí vypadá zatím dobře.Citroník a mandarina má " nasazeno" plno poupat-posléze květů.,tak doufám,že bude hodně plodů. ;)

Naposledy upravil Jaro dne 23 bře 2017 11:52, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 22 bře 2017 20:18 
Nový člen
Nový člen

Zdravím pro Jaro
to mě rozum nebere.Nezjišťoval jsem kde bydlíš ale já mám rostliny ve skleníku a rostliny přežily zimu velice dobře,
rostou ale zatím mají jen poupata.Ty píšeš že je máš venku a máš plno květů.
A nebo mě kvetou později?Ale jinak citronů mám dost a dost pro svoji potřebu a občas rozdávám.
Možná tak někde na jihu u moře že už mohutně kvetou.
Tak zdar všem pěstitelům citrusů.A napište.
václav

PříspěvekNapsal: 22 bře 2017 21:22 
Čestný člen
Čestný člen

václav:Souhlas.Ve skleníku ve slunečných dnech mám teploty hodně vysoké,ale teprve to raší,takže nějaké květy uvidím kdoví kdy.Venku u nás plno květů v půli března (citrusy) nemožné,bez urychlení doma nebo někde v teple-tak to bylo asi myšleno.Venkovní trifoška u jižní zdi ve městě,která se probouzí nejdříve je bez známek rašení.

PříspěvekNapsal: 23 bře 2017 08:59 
Nový člen
Nový člen

Ja mám citrusy vonku od 5.3., zatiaľ iba nahadzujú puky a začínajú rašiť

PříspěvekNapsal: 23 bře 2017 10:47 
Administrátor
Administrátor

U mně ve skleníku též vše raší (v půdě i květináčích), ještě nekvetlo. Kromě rostlin, které mně došly ze Španělska :)

PříspěvekNapsal: 05 pro 2017 21:08 
Nový člen
Nový člen

Ahoj. 8-) Pravá zima zatím ještě nedorazila (u nás zatím nejvíce minus 6), ale přesto se zeptám, jak jste na tom se zimováním? Já mám ve volné půdě tři trifeoly a jedno batumské citrumelo. Pro trifeoly je tohle počasí samozřejmě bezproblémové. U b. citrumela si ohledně mrazové odolnosti nejsem jistý, ale ani tady by asi zatím žádné komplikace nastat neměly. Zbytek citrusů - Kalinin 5, Changsa, Silverhill, Navelina, Thomasville, US119 a nově i malý Morton - zimuji pohromadě v krytu u jižní zdi domu; kryt je dvakrát omotán bublinkovou folií a přiléhá na okno garáže, abych mohl v případě silnějších mrazů vpustit trochu teplého vzduchu. Myslím, že je to velmi podobné tomu, co praktikuje K. Mundl. A tímto také děkuji za inspiraci (dik) Musím ale říct, že výsledky jsem zatím trochu zklamán. Zkoušel jsem dát čidlo současně do a vně krytu a ukazovalo mi to rozdíl 2 stupně, a to i v momentě, když jsem nechal otevřené okno garáže. Je pravda, že kryt jsem zbudoval narychlo a nevěnoval jsem příliš pozornosti utěsnění všech otvorů, takže rezervy tu určitě budou - kromě toho v garáži máme okolo 13 stupňů.. Žádné zjevné omrzliny se zatím nekonají (v krytu max. -1), ale pokud přijde zima jako minulý rok, tak nevím, nevím :lol:

PříspěvekNapsal: 05 pro 2017 22:12 
Čestný člen
Čestný člen

To utěsnění je na zimu důležité,aby tam netáhlo,nebo nebyl průvan,co by tam tahal studený vzduch.Jestli máš možnost-místo i pár Pet lahví s vodou-voda má velikou tepelnou kapacitu.V dobře utěsněném krytu menší rozlohy udělá velkou práci při silných mrazech obyčejný plamínek svíčky.

Já už mám zazimováno,doufám v mírnější zimu,neb letos už nebudu tolik dojíždět na zimoviště..

Nevíte na netu o nějaké tabulce,kde by byl tepelný výkon,třeba plamene svíčky,40 W žárovky, 100 W žárovky a dalších menších zdrojů využitelných při temperování skleníku.
Nic moc jsem nenašel,ale jistě budete mnozí na netu zběhlejší...

PříspěvekNapsal: 06 pro 2017 10:04 
Čestný člen
Čestný člen

Na zahradě omotávám citranž také bublinkou, bez přitápění a horní víko je přichycené jen kolíky na prádlo, aby jsem mohl snadno větrat.Přes den bývá často otevřené i když lehce mrzlo. Minulou zimu jsem ho asi špatně zavřel a citranž dostávala minimálně týden -8°C přes den a 2X dostala přes noc -16°C a vše přežila bez omrzlin. Zda přežije letos nevím, něco jí ožralo kůru dole u země, tak je možné, že 4 roky starostí budou k ničemu. Prohlédni si jak jsem začínal s malými fóliáky.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 834 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina