SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 19 zář 2018 23:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 825 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 25 led 2017 21:05 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Nejtemnější předpovědi zatím věští v únoru Sibiř i přes den. Taky ale doufám, že se to ještě změní....

PříspěvekNapsal: 25 led 2017 21:13 
Čestný člen
Čestný člen

Ať se podívám,kam chci,tak únor vypadá v odchylkách plusově.Kteří šílenci věští na únor Sibiř ? Myslím,že už toho bylo až až.

PříspěvekNapsal: 25 led 2017 22:20 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Žádná Sibérie!! absolutně vylučuji takové počasí. Prostě vylučuji (cool)

PříspěvekNapsal: 31 led 2017 18:37 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Dnes som konečne po týždennom zhone mal čas pozrieť sa a citrusy. Keďže sú na husto pri sebe a polievam ich zvrchu a nie po jednom kvôli zlému prístupu, tak sa začali ukazovať nedostatky tohto systému. Niektoré sú presušené a iné prevlhčené. Najhoršie vyzerá tahitská limetka na podnoži cedrátu, ale začali stáčať listy aj niektoré premočené na poncire. Dnes som ich presunul do teplejšej miestnosti, aby preschli. Dúfam, že to bude stačiť, lebo na presádzanie nemám materiál. Asi sa najviac trápim s priestorom, ako väčšina (bul)

PříspěvekNapsal: 01 úno 2017 09:37 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Pepo. Hlavně, ať jim nepřipravíš teplotní šok. To by pak mohla být konečná. Přemokření, pak přesušení a ještě teplotní šok, to by nedělalo dobrotu.

Jinak, co se počasí týče, obávám se, že po oteplení v týdnu 1.-7.2. pronikne od 8.2. ještě arktický vzduch od severovýchodu, ačkoli oficiální televizní počasí toto nesděluje (zatím...asi mají jiné zdroje informací - snad lepší :0). Arktických s teplotami pod -10 by mohlo být ještě 5-7 rán (9.2.-14.2.) Predikují to modely GFS, Ventusky a ty se většinou nemýlí. Takže nenechte se zlákat touto vlnou oteplení a ještě neshazujte bublinkové fólie aj. zimní opatření a to i přestože se v této teplejší vlně budou hlavně skleníky mít tendence přehřívat. Stiňte nebo intenzivně větrejte. Pokud totiž arktická vlna (snad již poslední v této zimě) dorazí, mohla by vás překvapit nepřipravené.

PříspěvekNapsal: 01 úno 2017 21:15 
Čestný člen
Čestný člen

Pokud je jasno,slunce už opravdu zabírá.Zatím však respekt budí spíše mrazy.Oteplení se pomalu vytrácí a příští týden se ochladí,to už je jasné.CHMU jede předpovědi zdánlivě sice hodně konzervativně,ale co vědí jistě dají a delší výhled upravují-zpřesňují.Některé modely dávají všemožné úlety,ale nejlepší je sledovat ensebles - tedy průměry modelů,složené z mnoha běhů startujících po sobě.

PříspěvekNapsal: 02 úno 2017 19:17 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím,
letos jsem své citrusy přezimoval v místnosti, která byla prosvětlena a kde bylo po většinu zimy do 13 °C. V ní jsem měl citrusy na citrumelu a jednu na TP. Ostatní jsem měl ve druhé místnosti, kde se po celou zimu (ne podzim) pohybovala teplota do 06 °C. Zde jsem měl hybridy TP (Dunstan, Trifeola, podnože a podobně).
Na příští rok jsem se rozhodl,že bych do studené místnosti dal všechny své citrusy.
A nyní mám k Vám všem, pár otázek, které se tu již určitě řešily:
- Předpokládám, že na citrumelu - mandarinky, pomeranče a citróny snesou i chlad do -2°C, nebo i více?
- Ale co cedráty???? Jaký chlad na citrumelu snesou?
Rád bych je tam příští rok vrznul a nechtěl bych při tom, aby některý zmrznul.
Jsem již nyní celý netrpělivý Vašich odpovědí...

(děkuji)

PříspěvekNapsal: 02 úno 2017 19:42 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Já bych s tím -2 byla neuvěřitelně opatrná. Minulý rok mi nevydržela -3 limonela, meyer jenom sundal všechny listy a letos mi -3 opět i přemrznul Meyer ale už nesundal všechny listy. Jenom část. Takže s tím opatrně. Oba jsou na citrumelu roubované

PříspěvekNapsal: 02 úno 2017 21:43 
Čestný člen
Čestný člen

Jirko odpovím jen částečně:
Pokud jsou výhony rostlin správně vyzrálé a citrus pomalu přejde do zimního klidu,většina z nich snáší mírné mrazy celkem v pohodě.
Unshiovky na ponciru bych se nebál někam do -5 st.Citrumelo samotné mi ve skleníku dávalo -7 st a určitě vydrží více podobně jako trifeola.Roubovanci na citrumelu dají v zimním klidu také podnulové teploty,ale nějak by to nepřeháněl.Větší rostliny také dají třeba -4 st,ale pokud nemáš plody.Plody některých citrusů dávají mrazy celkem v pohodě:uvádím své poznatky Rangpur -3 ,Thomasvile -4,yuzu -4,unshiu -3,5 st.
Mrazy však na kvalitě plodů nepřidají.
Proto mám citrusy rozděleny na několika zimovištích.Do toho nejdrsnějšího - studeného skleníku jich stále přidávám a všechny to dávají(zatím)
Citroníky a cedráty tam však zimovat nehodlám.

PříspěvekNapsal: 03 úno 2017 17:59 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím
a za odpovědi děkuji.
Závěr jsem učinil následující. Budu postupovat jako Martin, nebudu dráždit hada bosou nohou a do chladné místnosti šoupnu vše, jen ne cedráty, citroníky a anasy. Fíkovníky tam dám také.... :))

PříspěvekNapsal: 03 úno 2017 21:25 
Čestný člen
Čestný člen

Nějak jsem odepisoval jen na citrusy...Fíkovníky v pohodě také ve skleníku i s plody,které něco mrazu též vydrží.Podobně vavříny -6 st. žádný mráz.Roubovaný olivovník by to měl dát také,ale zatím se zdráhám ho dát na zimu do skleníku.
Hlavně to chce Jirko postupně.Já měl výhodu,že minulé zimy byly rozcvička a nyní citrusům "přidávám" - ubírám na teplotě při vlnách mrazů.Příští týden bude opět možnost něco vyzkoušet,ale trápit je moc nechci,jaro už se blíží (pá)

PříspěvekNapsal: 04 úno 2017 22:53 
Nový člen
Nový člen

Dobrý večer prajem.

Zajtra tiež idem konečne pozrieť na zimovisko, uvidím ako to tam bude vyzerať. Bol som pár dní preč a dnes som si pozrel históriu hlásiča teploty na zimovisku. V čase mojej neprítomnosti tam bolo okolo päť dní +12°C. Tak uvidím ako to tam vyzerá. Budem musieť niekoľko rastlín dať von aby som sa dostal aj k tým vzadu. Predpokladám, že budem mať taký istý problém ako Pepo aj keď na zimovisku nie je vysoká vlhkosť ale málo miesta určite. Zajtra budem polievať počas tohto zimovania tretí krát. Už keď som tam bol pred dvomi týždňami tak niektoré rastliny sa začali prebúdzať. Pri dnešnom sledovaní počasia som bol zase nemilo prekvapený. Aj tu v Šenkviciach hlásia od stredy opäť celodenný mráz. Dva týždne je tu iba hmla, aspoň keby to slniečko svietilo.
PS: Píšem v úvodzovkách "Dúfam, že v súčasnej dobe vypínania televíznych staníc z ČR na Slovensku nám nevypnete aj toto fórum" ;)

PříspěvekNapsal: 05 úno 2017 19:11 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

K ochlazení dojde od středečního rána. S teplotami okolo -10 v nížinách, mrazové kotliny při vyjasnění až -15. Už je to jisté. Takto chladných bude asi 5 rán, pak se začne pozvolna oteplovat. Snad to bude poslední arktická vlna. Už toho bylo dost a na rostlinách v chladném skleníku je to znát. Listy žloutnou a většina půjde do kompostu. Snad nepůjdou do kopru i celé rostliny.

PříspěvekNapsal: 09 úno 2017 19:03 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Hurááá, už bylo na čase. Od tohoto víkendu se bude postupně oteplovat a Příští víkend 18.2.,19.2. bude až +10 stupňů. Snad pak už neudeří mrazy -10, to by byla už katastrofa pro skleníkové rostliny.

PříspěvekNapsal: 09 úno 2017 21:06 
Nový člen
Nový člen

U nás už dnes bolo okolo +4°C cez deň akurát to slniečko chýba. Od nedele je stále zamračené. Momentálne je okolo 0°C. V nedeľu po kontrole zimoviska všetko v poriadku, bez straty listov u všetkých rastlín. Už by ta zima mohla naozaj skončiť, tento rok je naozaj veľmi dlhá. Dnes som si objednával z Adava tak by to slniečko naozaj už veľmi potešilo nielen mňa ale aj Vás :P

Předmět příspěvku: Zimování citrusů
PříspěvekNapsal: 22 úno 2017 13:22 
Nový člen
Nový člen

Ahoj všem citrusářům. Chtěl bych se s Vámi podělit o zkušenost se zimováním a přisvětlováním citrusů. Loňskou zimu jsem měl rostliny v garáži, kde sice byla správná teplota, ale také tma. Proto jsem přišel na rostlinkách skoro o všechny listy
Obrovská radost, když všechno na jaře všechno obrazilo aby mi to v květnu zmrzlo...
Letos - poučen z předchozích nezdarů - jsem sestrojil (nikoliv elektrickou kytaru, ale) regály a na ně hliníkovou konstrukci s přisvětlením rostlin pomocí LED pásků a trochu jsem v garáži přitápěl. Teplota se pohybovala v rozsahu cca. 2-10°C. Topil a svítil jsem asi 3x2 hodiny denně. Musím říct, že listy skoro neopadávají a už začínají rostliny obrážet... Přidám ještě daší informace :-)

Obrázek

Pro konstrukci jsem zvolil AL profil se spojkami, "grow" LED pásek v poměru 4:1 (red:blue). Měl by mít vhodnou vlnovou délku pro růst listů. (Pak je ještě možnost pro květ.) Bílý pásek na střední tyči je teplá bílá. Zdroj 5V/100W jsem vzal z nějakého stroje.

PříspěvekNapsal: 24 úno 2017 22:39 
Nový člen
Nový člen

Dobrý večer prajem.

Predvčerom som sa konečne dostal k všetkým rastlinám. Na moje celé zimovanie v provizórnom príbytku rastlín o ktorom som písal už skorej som minul 10 sviečok v celkovej sume 25,-Eur a na týždeň som zapínal svetelného hada( keď bolo -19°C). Z 38 rastlín prezimovalo bez ujmy 36. Dve rastliny ktoré som kupoval vo výpredaji v novembri, tie to asi nerozchodia (presadil som ich, prelial vodou z akvária ale ani ťuk). Počkám či aspoň podnože nezačnú rašiť. Pri utesňovaní podlahy s bokmi som použil montážnu penu. Kde boli umiestnené tieto dve rastliny bola pena vyhryzená od myší. Keď boli tie najväčšie mrazy tak asi tým dvom rastlinám ťahal mrazivý vzduch na korene. Väčšinou rastlín mám na podnoži Citromelo. Rastliny sa začali veľmi prebúdzať, niektoré majú ak puky ( zimovisko je na severnej strane). Bojím sa nedostatku svetla. Preto Vás chcem požiadať o radu lebo takto zimujem prvý krát. Vždy som zimoval u rodičov v skleníku (konečne som si kúpil svoje a skleník už riešim). Mám rastliny ešte nechať na zimovisku alebo ich dať von a na noc prenášať do domu? Ešte dva dni hlásia na noc -1°C ale potom to je celé bez mrazu. Za rady vopred ďakujem. S pozdravom Jozef

Předmět příspěvku: Re: Zimování citrusů
PříspěvekNapsal: 25 úno 2017 10:44 
Administrátor
Administrátor

Šáfa píše:
Ahoj všem citrusářům. Chtěl bych se s Vámi podělit o zkušenost se zimováním a přisvětlováním citrusů. Loňskou zimu jsem měl rostliny v garáži, kde sice byla správná teplota, ale také tma. Proto jsem přišel na rostlinkách skoro o všechny listy
Obrovská radost, když všechno na jaře všechno obrazilo aby mi to v květnu zmrzlo...
Letos - poučen z předchozích nezdarů - jsem sestrojil (nikoliv elektrickou kytaru, ale) regály a na ně hliníkovou konstrukci s přisvětlením rostlin pomocí LED pásků a trochu jsem v garáži přitápěl. Teplota se pohybovala v rozsahu cca. 2-10°C. Topil a svítil jsem asi 3x2 hodiny denně. Musím říct, že listy skoro neopadávají a už začínají rostliny obrážet... Přidám ještě daší informace :-)

Obrázek

Pro konstrukci jsem zvolil AL profil se spojkami, "grow" LED pásek v poměru 4:1 (red:blue). Měl by mít vhodnou vlnovou délku pro růst listů. (Pak je ještě možnost pro květ.) Bílý pásek na střední tyči je teplá bílá. Zdroj 5V/100W jsem vzal z nějakého stroje.

Kolik te prislo to prisvetlovaní, myslim porizovací cena, ne provoz.
Já prisvetluji také a neopadava skoro nic :-)

PříspěvekNapsal: 25 úno 2017 14:50 
Čestný člen
Čestný člen

hiro66 píše:
Dobrý večer prajem.

Predvčerom som sa konečne dostal k všetkým rastlinám. Na moje celé zimovanie v provizórnom príbytku rastlín o ktorom som písal už skorej som minul 10 sviečok v celkovej sume 25,-Eur a na týždeň som zapínal svetelného hada( keď bolo -19°C). Z 38 rastlín prezimovalo bez ujmy 36. Dve rastliny ktoré som kupoval vo výpredaji v novembri, tie to asi nerozchodia (presadil som ich, prelial vodou z akvária ale ani ťuk). Počkám či aspoň podnože nezačnú rašiť. Pri utesňovaní podlahy s bokmi som použil montážnu penu. Kde boli umiestnené tieto dve rastliny bola pena vyhryzená od myší. Keď boli tie najväčšie mrazy tak asi tým dvom rastlinám ťahal mrazivý vzduch na korene. Väčšinou rastlín mám na podnoži Citromelo. Rastliny sa začali veľmi prebúdzať, niektoré majú ak puky ( zimovisko je na severnej strane). Bojím sa nedostatku svetla. Preto Vás chcem požiadať o radu lebo takto zimujem prvý krát. Vždy som zimoval u rodičov v skleníku (konečne som si kúpil svoje a skleník už riešim). Mám rastliny ešte nechať na zimovisku alebo ich dať von a na noc prenášať do domu? Ešte dva dni hlásia na noc -1°C ale potom to je celé bez mrazu. Za rady vopred ďakujem. S pozdravom Jozef

Je to dilema a zcela neporadím...ale tahání a přemisťování rostlin bývá ta nejhorší varianta.Tamhle něco ulomíš,někdy něco spadne,rozbije se... a hlavně změna podmínek.Navíc ,jen počasí luskne jarem a dáš to ven,hned se chystají mrazy.Tradiční jarní trápení,hlavně tady u nás,kde běžně mrzne v květnu,vyjímečně i poč. června.U mě je to jasné,je sníh,zima,mrazy-ráno -5 st,takže fůra času.Dole v nížině bych rostliny možná už dal k jižní straně domu,alespoň přechodně,než se vrátí ochlazení.

PříspěvekNapsal: 25 úno 2017 23:26 
Nový člen
Nový člen

Lemone ďakujem za radu. Rozhodol som sa v stredu rastliny vyberiem zo zimoviska. Pozeral som mnohé modely predpovede počasia a nočný mráz môže hroziť až v piatok a to -1°C. Na ďalší týždeň už predpovedajú dennú teplotu +14°C , cez noc +4°C. Od soboty +16°C a v nedeľu dokonca až +18°C. Určite príde ešte ochladenie ale myslím si, že keď dám rastliny na pár dní pod altánok ( aby si zvykli na svetlo) a potom k južnej stene tak aj keby prišlo náhle ochladenie tak rastliny premiestnim na pár hodín do domu alebo ich budem zakrývať buď bublinkovou alebo netkanou textíliou (netkaná textília a bublinka na začiatku zimy robila rozdiel až +4°C). Tak uvidím ako to dopadne. Ako sa hovorí každý sa učí na vlastných chybách. Ešte by som napísal aj keď viem, že to sem nepatrí tak ohľadne substrátu. Ja si chodím nakopať zem do Malaciek, kde je iba piesok ale chodím do borovicových porastov ktoré majú tak 15 až 20 rokov. Odhrabem vrstvu machu a potom je tak 20 cm. takej jemnej tmavohnedej vrstvy zmiešané s pieskom, pridám kompost a to je všetko. Rastlinám sa ten substrát páči, niektoré majú prírastky za rok až 1 meter niektoré menej ale všetky rastliny rastú v pohode. S pozdravom Jozef

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 825 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina