SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 16 lis 2018 11:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pepíno gold (Solanum muricatum)
PříspěvekNapsal: 26 črc 2013 21:54 
Letos zkouším po pár letech opět pepíno, není na tuto dobu tedy nic moc, ale už nakvétá.

Přílohy:
DSCF8318.jpg
DSCF8318.jpg [ 305.59 KiB | Zobrazeno 4070 krát ]

PříspěvekNapsal: 20 srp 2013 14:50 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak moje pepína maju zatial 8 plodov roznej velkosti :) (sl) (ban)

Přílohy:
2013-08-20 15.31.42.jpg
2013-08-20 15.31.42.jpg [ 264.86 KiB | Zobrazeno 4025 krát ]
2013-08-17 16.26.07.jpg
2013-08-17 16.26.07.jpg [ 312.97 KiB | Zobrazeno 4025 krát ]
2013-08-17 16.25.57.jpg
2013-08-17 16.25.57.jpg [ 372.71 KiB | Zobrazeno 4025 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Pepíno gold (Solanum muricatum)
PříspěvekNapsal: 26 srp 2013 09:26 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

mam dilemu pepino mam prvy rok resp. niejake tie 2 mesiace a zacalo mi zltnut a opadavat .... neviete co s tym ? alebo je to bezný jav ? bojím sa toho ze opada a tym padom ani plody nedozreju kedze ich nebude mat čo vyzivovat .... uz opadalo minimalne 1/3 listov (bu)

PříspěvekNapsal: 01 zář 2013 10:05 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Zdravim vás uz davnejsie som pridaval prispevok s otazkou ci niekto neviete preco mi zltnu a opadavaju listy pepina gold .... pridavam foto aktualneho stavu ... ma plody ktore ani nedozreju ked nebudu listy :( (bu)

Přílohy:
pepino.jpg
pepino.jpg [ 369.73 KiB | Zobrazeno 3928 krát ]

PříspěvekNapsal: 01 zář 2013 10:31 
Administrátor
Administrátor

Jak tak koukám, všichni máte pepína rostoucí vzhůru.
Já znám pepína rostoucí dolů - s nimi byly vždy veliké problémy. I když bych asi nepěstoval ani tyhle, mě to prostě nějak nechutná - nebo jsem tomu nepřišel na chuť ..

Pokud si pamatuji, tak největší problém byla stálá a přílišná vlhkost na kořenech. Mám pocit, že ty je máš v samozavlažovacím truhlíku - a to může být problém. Neustálé přílišné mokro může být problém.

PříspěvekNapsal: 01 zář 2013 10:58 
Čestný člen
Čestný člen

To máš opravdu fotku ze září? Ty rostliny mi připadají strašně malé...
Nemáš na nich nějakého nezvaného hosta? To by mohlo být příčinou žloutnutí. Pepina hodně trpí na svilušky nebo mšice, podle toho, jak je vlhké léto :evil:
Pokud jsou bez potvor, mě šla vždycky pepina nejlépe, když jsem je zalévala až v momentě, když byl substrát úplně vyschlý, pak jsem je hodně prolila. Ta pepina, co byla v klasických květináčích, šla vždycky na horu a rostla hůř, pepina v truhlících byla převislá a šla perfektně - a byly to řízky z jedné a té samé rostliny. Na každé pepino připadl jeden truhlík. Dost jsem hnojila. Jinak si myslím, že to je naprosto nenáročná rostlina, takže jiný důvod, proč Ti nejdou, nevím.
Tyto fotky jsou loňské, z konce srpna, letos jsem je z důvodů místa už něměla. A hlavně loni jich bylo tolik, že je nechtěli už ani králíci... ;)

Přílohy:
Pepino_2.jpg
Pepino_2.jpg [ 176.47 KiB | Zobrazeno 3916 krát ]
Pepino_1.jpg
Pepino_1.jpg [ 146.52 KiB | Zobrazeno 3916 krát ]
Pepino.jpg
Pepino.jpg [ 49.23 KiB | Zobrazeno 3916 krát ]

PříspěvekNapsal: 01 zář 2013 11:40 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

tak ja nerozumiem niesu v samozavlazovacich polievam ked je zemina suchá .... su mladé jasne ... no ale jak pekne sa rozbehli tak ich teraz nieco zastavilo ....

PříspěvekNapsal: 01 zář 2013 11:42 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

ostrihat ich a dat pomalicky zimovat ? :D mozno ze maju slivusky alebo nieco nepozeral som poriadne ....

PříspěvekNapsal: 03 zář 2013 10:42 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

tak na rastlinach su asi slivusky :/ tak to vyzera na spodku listoch ... tych sa uz asi nezbavim tak jedine zostrihat celu rastlinu (bul) (bul)

PříspěvekNapsal: 03 zář 2013 14:19 
Čestný člen
Čestný člen

Já se letos zase prala s mšicema...postřik, jako by neúčinkoval... head Plodů minimum.... Jani, můžu jen blahopřát k Tvým nádherným výsledkům! (bravo)

PříspěvekNapsal: 03 zář 2013 14:20 
Čestný člen
Čestný člen

Caky, jestli máš rostliny venku, tak bych teď už svilušky neřešila...za chvíli bude po sklizni, listy opadají, rostlinu zazimuješ a postřik bych provedla buď až těsně před zimováním, nebo na jaře. ;)

PříspěvekNapsal: 03 zář 2013 15:56 
Čestný člen
Čestný člen

Caky, viděla bych to jako Míša. Nechat dozrát ty plody, co tam jsou, listy teď stejně budou opadávat. Pak ostříhat, ošetřit proti sviluškám a zazimovat. Jen dávej pozor i přes zimu, ať je nenapadnou opět svilušky nebo mšice. Pokud jsi měl rostlinu prvním rokem, druhým většinou roste lépe. Na jaře pepino můžeš nařízkovat.

PříspěvekNapsal: 04 zář 2013 09:45 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

ďakujem :) plody dozreju aj ked nebudu mat listy ? ano pepino mam prvy rok a jak presne ho ostrihat ? na zazimovanie ? kolko cm ?od zeme ? (děkuji)

PříspěvekNapsal: 06 zář 2013 08:13 
Čestný člen
Čestný člen

Letos je to bída... Jen dva plody na rostlině. Dlouhou dobu jsem se potýkala s nezničitelnými mšicemi... :evil:

Přílohy:
P9050430.JPG
P9050430.JPG [ 291.51 KiB | Zobrazeno 3842 krát ]

PříspěvekNapsal: 06 zář 2013 08:24 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

ja som apikoval 2x postrek a uz to vyzera lepsie zltnutie nieje tak rapidne a znova zacali rasit nove listy :) a plody tiez priberaju na velkosti (dance)

PříspěvekNapsal: 06 zář 2013 08:42 
Čestný člen
Čestný člen

Já postřikovala opakovaně, ale naprosto bez účinku.. dvakrát jsem i sprchovala...

PříspěvekNapsal: 06 zář 2013 08:52 
Čestný člen
Čestný člen

Caky - na zazimování pepina ostříhej "na ježka", prostě nech strniště cca 20 cm vysoké. Teď bych nechala rostlinu osudu, dokud vydrží počasí, ať plody dozrají, letos s tím stejně víc už nenaděláš. Když cca v únoru dáš zazimovanou rostlinu na světlo a do relativního tepla, rychle obrazí - vezmi z ní řízky, rychle koření a výborně rostou. Já si takhle nechala vždycky jen jednu rostlinu, nemá smysl jich zimovat víc. Pokud rostliny nejsou v moc velkém květináči nebo v truhlíku (protože pak koření a kvetou pozdě), jsou v teple (v chladu zastavují růst) a nestojí ve vodě a nejsou napadené sviluškami nebo mšicemi, rychle a neskutečně bujně rostou.

Míšo - taky jsem u pepin každoročně bojovala s mšicema. Protože jsme z pepin měla vždycky doslova "křoví", ostříhala jsem listy napadené mšicemi, opravdu jsem je pořádně probrala. Vždycky jsem měla pocit, že to rostlině spíš prospělo, než aby jí to ublížilo. Následně jsem provedla postřik - vždycky 2 x. Ale to jen dokud nebyly plody. Pak už jsem je jenom hlídala a při prvním náznaku mšic jsem odstranila napadené listy.

PříspěvekNapsal: 06 zář 2013 09:12 
Čestný člen
Čestný člen

Jani, mě se do toho pustily ty potvory právě v době, kdy to začalo kvést... Během krátké doby byly všechny květní stvoly doslova obalené mšicemi...Květy pak opadávaly a nic z nich nebylo. Teď už je to celkem dobré, pravidelně hnojím i zalévám, tak snad alespoň něco dozraje.. ;)

PříspěvekNapsal: 06 zář 2013 14:25 
No to přeji dobrou chuť :mrgreen: , možná ani nevíte z čeho jsou postřiky proti škůdcům, každopádně tak jako lidská pokožka i listy rostlin dokáží absorbovat vodu i s tím co je ve vodě obsaženo..

Vím že boj s mšicemi je něco hrozného, sám je každoročně likviduji zvlášť na konci zimy v zimní zahradě, ale stříkat něco co bych pak jedl, by já nedělal :mrgreen: .

Ostatně já ani ty mšice ničím nestříkám, jdou celkem dobře rozmačkat prsty a "zbytky" dokáže odstranit proud vody. O přeživší se v sezóně dokáží postarat berušky :idea: .

Ale to je jen můj názor, když to tu tak pročítám. A když se nad tím tak zapřemýšlím, tak ono je to asi jedno, protože všechno co roste na polích se i 3x ročně dopuje umělými hnojivy a postřiky proti plevelům a škůdcům. Ve výsledku obsahuje každá druhá potravina stopové prvky těžkých kovů, které jsou sice neměřitelné, ale přeci tam jsou ;) .

PříspěvekNapsal: 06 zář 2013 14:53 
Čestný člen
Čestný člen

Rudo, také se snažím vyvarovat chemie. Proto jsem také psala, že postřik jsem prováděla do fáze květů - pak již ne. Jenže ještě se mi nestalo, že by pepina hned na jaře nechytla nějakou tu potvoru... prostě to je lapač všeho možného. Dokud pepina kořenila doma, bylo to OK. Jakmile pepina šla na jaře ven, rychle si je nějaké mšice našly. Proto postřik 2 x za sebou - a dost.

Ale bez postřiku... taky jsem to zkusila. Letos. A rostlina pak putovala do kontejneru. Protože tak masivní napadení jsem vzdala. Navíc bylo s podivem, že mšicemi bylo napadené opravdu jen pepino, ostatní rostliny byly bez problému.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina