SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 15 říj 2018 17:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Cocona (Solanum sessiliflorum)
PříspěvekNapsal: 21 črc 2013 12:27 
Čestný člen
Čestný člen

Nevím, kam toto napasovat, takže to je tady. Pěstuje někdo Solanum sessiliflorum?

Přílohy:
DSCF8861.jpg
DSCF8861.jpg [ 137.6 KiB | Zobrazeno 1961 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Cocona (Solanum sessiliflorum)
PříspěvekNapsal: 21 črc 2013 20:45 
Diana.Jerem píše:
Tak musím uznat, že degustace květů denivky byla k mému překvapení velmi příjemná. :D Ty okvětní plátky skutečně chutnají jako oříšky, takové jemné. Lahoda. §ok

Dobrota, viď? :mrgreen: ;) .

Jani, S. sessiliflorum jsem kdysi zkoušel ze semen, která nevyklíčila, tak je nepěstuji, ale mělo by to být velmi podobné narančile. Dokonce jsem někde četl že je to vlastně narančila beztrnná. Jen je s podivem, že u většiny z nás na narančilách trny nejsou (a měly by být) a u té sessiliflory trny jsou :lol: . Tak jsem z toho Maďar, mělo by to být úplně naopak.

PříspěvekNapsal: 21 črc 2013 21:34 
Čestný člen
Čestný člen

Já měla S. sessiliflorum loni, jenže nestihly odpolodit - kvetly dost mohutně, ale květy opadaly. Jenže pak nepřežily přelom zima/jaro. Něco mi chytilo mšice, jiné jsem z nedostatku místa blbě zimovala a už to nerozdýchaly. Letos jsem je zasela znovu - a kromě klasických chlupatých rostlin jsem tam měla jednu trnitou. Jinak je všechno stejné - tvar listů - tak nevím. Moc jim nesvědčilo chladné jaro, potřebují hodně tepla. Teď rostou mohutně, tak jsem zvědavá, jak to dopadne letos s květy a plody. Potřebuji někoho, kdo už má s pěstováním Cocony víc zkušeností ;)
Jinak semena vyklíčí jedině tehdy, když jim uděláš po celé délce klíčení doslova "pekelné" podmínky. Potřebují hodně teplo, já je dusila na přímém slunci na jižním okně v uzavřeném minipařníčku. Škoda, že jsem nezměřila teplotu - asi jsem je skoro uvařila. Ale vždycky mi takhle vzešly. Také jsem je zkoušela vyset do jiných podmínek, ale ani ťuk, jinde nevzešlo žádné.

Předmět příspěvku: Re: Solanum sessiliflorum
PříspěvekNapsal: 16 srp 2013 15:00 
Čestný člen
Čestný člen

Moje Cocona mi kvete. Ořezala jsem boční větvičky, jednu jsem dala na zakořenění, bylo mi líto to všechno vyhodit... Koření (většinou) velmi dobře, takže pokud se to povede, kdo bude chtít zkusit pěstovat tuhle zajímavou rostlinu, bude k dispozici. ;)
Druhou Coconu už doma mít nemohu, můj chlap ji neustále častuje přízvisky jako "trnitá potvora, co zabírá místo jeho citrusům"!

A mě by se hodily poznatky dalšího pěstitele...

Přílohy:
DSCF8962.jpg
DSCF8962.jpg [ 79.86 KiB | Zobrazeno 1873 krát ]
DSCF8963.jpg
DSCF8963.jpg [ 70.26 KiB | Zobrazeno 1873 krát ]
DSCF8964.jpg
DSCF8964.jpg [ 145.79 KiB | Zobrazeno 1873 krát ]

PříspěvekNapsal: 16 srp 2013 18:22 
Nový člen
Nový člen

Ja som sa už zaktiež viackrát pokúšal o pestovanie Cocony,ale žiaľ nikdy z visiatych semienok nič nevyšlo...Tohto roku som to skúsil zas a zase nič.Ale keďže som mal pre istotu keby zase nič nevyšlo kúpené dva balíčky semen,tak som na časti z nich skúsil tvoj postup a čuduj sa svete dnes vyklíčila prvá Cocona. (mám) Týmto ti ďakujem za uvedený postup.(děkuji) Teraz už konečne viem prečo nikdy nič nevyšlo - ona potrebuje len trochu "povariť".Aká stará je tvoja rastlina na foto,je to tiež semenáč ?

PříspěvekNapsal: 16 srp 2013 18:48 
Čestný člen
Čestný člen

Jsem ráda, že Ti můj postup pomohl ;)

A ano, rostlina na fotce je semenáč - je z jara, protože mé loňské Cocony nepřežily zimu. Potřebuje hodně tepla a já to podcenila... Takže doufám, že letos budu úspěšnější.

PříspěvekNapsal: 17 srp 2013 12:35 
Nový člen
Nový člen

Jani,písala si hore,že si mala z výsevu okrem klasických chlpatých,jednu trnitú.Toto je predpokladám práve tá trnitá.Ako sú na tom tie ostatné ? Máš nejaké foto ?

PříspěvekNapsal: 17 srp 2013 16:48 
Čestný člen
Čestný člen

Letos jsem si nechala právě jen tu trnitou, chtěla jsem to vyzkoušet. Fota těch "chlupatých" jsou na mém webu - tedy když byly ještě malé http://teddyzhk.webnode.cz/zeleny-balko ... m-cocona-/
Ale rozdíl mezi trnitou a chlupatou rostlinou byl nulový, stejná stavba listu, růst, požadavky na podmínky, květy. Jediný rozdíl je opravdu jen v trnech - také jsou chlupaté, jen mají navíc ještě trny. Chlupatou coconu bez trnů má ode mě Ondřej, tak prosím Ondřeji, dej sem své foto... Také mě zajímá, jak se rostlině daří ;)

Mě právě zajímalo, jak půjde ona trnitá verze... Dost se taky hovoří o coconě a narančile jako o blízce příbuzných rostlinách lišících se právě jen trny a "chlupy". Mám doma obojí, ale jsou tam dost podstatné rozdíly. Nejen tvar a zbarvení listů, a co se týká plodů, tak tady nevím, protože cocona mi loni sice odkvetla, ale pak uhynula. Z mého pohledu a zkušeností cocona oproti narančile potřebuje výrazně víc světla a tepla, jak přes léto, tak k přezimování. Přes léto květináč doslova stojí ve vodě a pravidelně a dost hnojím. Stejné mají to, že jako všechna "solanum" jsou lapači všech možných potvor... mšic, svilušek... :x

PříspěvekNapsal: 17 srp 2013 19:31 
Nový člen
Nový člen

Tvoju stránku poznám,tie fotky som videl už predtým,ale tiež si tam prešla z fotkami na tú trnitú.Zaujímalo ma hlavne,či je rozdiel v raste a dobe za ktorú je rastlina schopná vykvitnúť.Ako píšeš narančila a cocona sú podobné,ale od seba rozoznateľné rastliny.Ja som ju napríklad spoznal už na foto nejakej tvojej mučenky kde ju bolo kúsok vidieť.Chcel som sa ťa na ňu aj opýtať keď som ju tam videl,ale potom si našťastie založila túto tému.Narančila je tiež tŕnitá,kedysi som takú aj mal,ale asi z obchodného hľadiska každý predajca prešiel na jej beztrnnú formu.Nie každý chce mať doma "tŕnitú potvoru" však ? ;)

PříspěvekNapsal: 09 zář 2013 21:36 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Jano, cocona pěkně roste, jen po dobu dovolené jsem měl všechny kytky na dvoře a zalíval je z postřikovačů. Zrovna coconě a narančile toto a vítr svědčilo nejmíň, ale už zase rostou.
Jak jste řešili trny, tak mám kliku, že na tvé coconě ani na mém semenáči narančily trny zrovna nemám.
Jinak cocona už kvete, ale plody zatím nedělá. Totéž mi dělala jako menší i narančila a plody byly až trochu povyrostla. Tak snad to bude také tak.
Aktuální foto:

Přílohy:
cocona.JPG
cocona.JPG [ 168.69 KiB | Zobrazeno 1763 krát ]

PříspěvekNapsal: 16 zář 2013 19:58 
Nový člen
Nový člen

Jani,ako je to s tvojou rastlinou ? Zostali nejaké plody ?

PříspěvekNapsal: 16 zář 2013 20:02 
Čestný člen
Čestný člen

Coconu jsem už přestěhovala do bytu, venku už na ní byla zima. Některé květy opadaly, ale má kvanta poupat. Jakmile rozkvetou, pokusím se opylovat ;) Zkusím ji o víkendu vyfotit, zase řádně povyrostla.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina